Zümrüt

Mitolojinin ve efsanelerin taşı Zümrüt, dünyanın en değerli taşlarından birisidir.Renginin yeşil olması sebebi ile yağmur yağdırdığına inanılırdı. Zümrüt yüzyıllardır mücevher olarak kullanılmaktadır. Tarihi Mısır’daki zümrüt madenlerine M.Ö. 1650 yılına kadar uzanır. Zümrüt geleneksel olarak Mayıs ayının doğum taşı olarak kabul edilmiştir. Ayrıca bazı kültürlerde zümrüt 55. evlilik yıl dönümü için geleneksel bir hediye olarak bilinir.

Beril madeninin bir türü olan Zümrüt kusursuz bir taştır. Diğer kıymetli taşlara nazaran daha yumuşak huyludur. Diğer taşlar gibi çok fazla parlamaz. Rengi göz alıcıdır ve çok etkileyici bir taştır. Yeşil ve saydam olan bu değerli taş çok değerli mücevherdir.

ZümrütIşığı kırma ve yayma gücü çok yüksek olmayan zümrüt, diğer değerli taşlara oranla fazla parlamaz. İngiltere kraliyet mücevherleri de dahil, en kaliteli zümrütler Kolombiya’dan ihraç edilmektedir.

Zümrütler damarlar içinde kalsit ve pirit ile beraber oluşmuştur. Saf zümrütler çok nadir bulunmaktadır. Zümrüt kristalleri genellikle başka mineraller ve küçük lekeler içerir.

Zümrütte aynı elmas gibi birçok kesim çeşidine sahiptir. Zümrüt’ün bakımı da önemlidir.Belirli aralıklarla rengini geri kazanması ve pürüzsüz yüzeyini geri kazanması için yağlanması gerekmektedir.

Çatlak ve kırık olmayanlara çok ender rastlanıldığı için çok fazla değerlidir. Zümrüt bereket ve neşe getirir.

 

Zümrüt’ün bilinen faydaları;Zümrüt

 • Bağışıklık sistemini, sinir sistemini, kalbi, ciğerleri ve böbreği kuvvetlendirir.
 • Arkadaşlık, evlilik ve aile bağlarını güçlendirir.
 • Başarı ve doyum duygularını belirginleştirir. Yetersizlik duygusundan kurtarır ve yaşama karşı duyulan minnet duygusunu güçlendirir.
 • Kişiye sevgi duygusu verir. Yaşama sevincini artırır.

Sertlik Derecesi : 8
Çakralar : Güneş sinirağı, Kalp, Alın
Temizleme : Akan su / Güneş (1 saat)

Zümrüt” için 4 yorum

 • Ekim 4, 2013 tarihinde, saat 1:40 am
  Permalink

  aldıgımız tasların gercek yada sahte oldugunu naslanlıcaz pekı ben aldım ay tası ve ametıst sıtrın ucu yanyana takılabılırmı takılamaz dıyolar enerjılerını kesıyomus cakmakla tası yaktım yanmadı ole anlasılıomus sozde bılgı verrsenız sevnırım

  Yanıtla
  • Ekim 25, 2013 tarihinde, saat 3:19 pm
   Permalink

   Aslında çoğu taşın doğal olup olmadığını anlamak kolaydır. Renklerin derinliği, damarlar, sertlik, ışık oyunları, buğu, çizgiler vs. taşın doğallığını genellikle kanıtlar.Taş, aynı anda saydam ve buğulu kısımlar içerebilir; genelde damarlı, içten çizgili bir yapısı vardır.Ayrıca ateşe tuttuğunuzda gerçek taş yanmaz,daha ağır ve soğuk olur. Bunlar taşın gerçekliğini evde anlayabileceğiniz birkaç yöntem. yinede bir taş uzmanına göstermeniz emin olmanız için tavsiye edilir.

   Yanıtla
 • Ekim 4, 2013 tarihinde, saat 1:41 am
  Permalink

  ben bıde ay tasını 7 tlye aldım kucuk bıtane buda gsterrmı sahte yada gerck olddugunu

  Yanıtla
  • Ekim 25, 2013 tarihinde, saat 3:22 pm
   Permalink

   Aslında boyuta, kalitesine vb. özelliklere göre fiyat değişebildiğinden fiyat bir kriter değildir. Güvenilir bir taşçıdan almanız en doğrusudur.

   Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

four × two =