Altın Nedir?

İnsanoğlu tarafından keşfedilen en eski ve en değerli madenlerden biri altındır. Asırlardır kıymeti tükenmeyen ve kullanım alanı her geçen gün daha da genişleyen altın en çok aksesuar alanında kullanılmaktadır.

Altın, takıdan ev dekorasyon malzemelerine kadar hayatın içinde yer alan bir madendir. Çıkarılması zor, işlenmesi ise emek gerektiren bir maden olan altının değeri ise sürekli değişim gösterir. Bunun yanında doğada işlenebilir kriterlerde yaygın olarak altın madeni bulunmadığı için de kıymetli madenler arasında kabul edilmektedir.

Künye:

  • Atom numarası: Z=79
  • Atom ağırlığı: M=196,967
  • Simgesi: Au

Altın Nasıl Çıkarılır?

Altın aslında doğada yaygın olarak bulunur fakat işletme değeri sağlayacak yoğunlukta altın içeren altın madeni oldukça azdır. Altın yatakları ikiye ayrılır : Birincil yataklar ve ikincil yataklar.

Birincil yataklar; genelde kuvars bakımından zengin kayalardan oluşur; söz konusu kayalar, gümüş ve altın madeninin yanı sıra, çeşitli sülfürlerde içerir.

İkincil yataklar; birincil yatakların aşınmasından kaynaklanan alüvyon kökenli çökellerdir ve boyları milimetrik boyutlarda olan altın tanecikleridir. Bu tanecikler yoğunlukları nedeniyle toplaşarak daha büyük kütleler oluşturabilir.

Altını bulunduğu noktadan çıkarmak ayıklayıp temizlemek için mekanik veya kimyasal işlemler uygulanmaktadır.

Mekanik İşlemler

Dünya genelinde altın, kuvarslı yada şistli damarlardan yada altınlı kumlardan çıkarılır. Mekanik yöntemde, öncelikle çıkarılan mineral öğütülerek ince toz haline getirilir, ardından su ve yağlı bir madde karışımında yıkanır.

Diğer bir yöntemde ise bulunan mineral öğütme yada yıkama sırasında, “malgamalama” diğer bir deyişle “cıvayla alaşım” işlemine tabi tutulabilir. Elde edilen ürün damıtılarak altın ayrılır. Bu işlem ayrıca klor suyuyla işleme olanağı verir özellikle malgamaladan sonra). Bu işleme de klorürleme denir.

Kimyasal İşlemler

Kimyasal işlemde ise mekanik işlemle yıkanma bittikten sonra civalı bir malgalama işlemine başvurulur. Malgalama sonrasında damıtma yapılarak altının temizlenmesi, ayrışması sağlanır. Altın çıkarılan yerler bu işlemlerin yapılabileceği kadar yoğun olmalıdır ki altın değerlendirilebilsin.

Altın elde etmek için son dönemlerde yapılan işlem ise siyanürleme işlemidir. Siyanürleme işleminde toplanan metal, sodyum siyanür içerisinde çözdürülüp dibe çöktürülür. Dibe çöken altın sonrasında ayrıştırılıp toparlanır. Görece daha fazla tercih edilen bir yöntem olsada bu işlemin doğaya zararı olur.Altın Ölçü Birimi

Altın Ayarı Nedir?

Saf yani katkısız altına “24 ayar altın” adı verilir. Saflığı 1000′de 1000’dir. Binde 900’lük değer ise (net rakam: 0,9166) 22 ayar altın’dır. Altın paralar 22 ayar ile basılır. Saf altın çok yumuşak, kolay dövülen bir madendir. Bu yüzden takı vb. bir ürün yapılacaksa sertliğini artırmak için başka metallerle alaşım yapılır.
Takı yapımında kullanılan, işlenen altının ayarı ise içerisine katılan diğer metallerin oranına göre değişir ve rakam küçüldükçe alaşım içerisindeki altın oranıda azalır. 22 ayar, 18 ayar, 14 ayar, 10 ayar en bilinen  altın ayarlarıdır. Ayarlar ülkeden ülkeye değişiklik gösterebilir.  Altından üretilen takı ve diğer eşyaların üstüne genellikle ayarlarını belirten damgalar vurulur. Bir ürün alırken üzerindeki damgayı kontrol edebilirsiniz.

Altın alaşımlarında en çok kullanılan metaller bakır, gümüş ve nadir de olsa platin’dir. Platin altına göre daha pahalı bir maden olduğu için fazla tercih edilmez. Bakır, altın para yada sarı altında; gümüşse %10 oranında ingiliz altınında ve %50 oranında beyaz altında yer alır. Beyaz altın yapımında platinde kullanılabilir ancak maliyeti arttıracaktır.

Altın çok yoğun ve yumuşak bir metaldir. 1063 °C’ de erir, 2 600 °C de kaynar ve yeşilimsi sarı bir buhar çıkarır.

Ons Nedir?

Ons gümüş, altın, platin gibi değerli metallerin ve bazı değerli maden taşlarının ölçülmesi için kullanılan ve uluslararası piyasada geçerliliği olan, 31.10 gram olarak kabul edilen ölçü birimidir.

1 ons = 31.10 gramAltının Kullanım Alanları Nelerdir?

Altının işlenmesi oldukça zahmet gerektiren bir süreçtir. Sonrasında ise şekil verilmesi, piyasada yerini alması da pahalı bir dönem olarak nitelendirilir. Piyasada altın denildiğinde akla gelen ilk kategori aksesuardır. Altın bileklik, altın saat, altın yüzük, kolye, küpe ve daha pek çok aksesuar için altın tercih edilmektedir.

Şık göründüğü kadar değeri de bir hayli yüksek olan altın fiyatları göz doldurmaktadır. Değişen ekonomiden rahatlıkla etkilenen altın fiyatları, yatırım yapmak isteyenler için de kullanım alanı yaratmaktadır.

Altın Yüzük

Altın aksesuar denildiğinde akla gelen ilk ürünler yüzüklerdir. Altın yüzük kişinin kendi beğenisine göre model beğenip alabileceği, parmak ölçüsüne bağlı olarak seçeceği aksesuarladır. Altın yüzük alabilmek için yapmanız gereken ilk şey kuyumcu kataloglarını, modelleri tek tek gözden geçirmektir. Bunun yanında alacağınız yüzüğü tarttırıp sonrasında fiyatını ödemeniz yeterli olacaktır.

Altın yüzük denildiğinde akla gelen bir başka detay altın alyanslardır. Birbirinden farklı onlarca alyans modellerinin bulunduğu kuyumcularda dilediğiniz kriterlere uygun alyansı seçebilirsiniz. Ayrıca alyans modellerine göz gezdirip kendinize uygun olanı belirleyip kuyumcunuzdan talep edebilir, atölyelerde yapılmasını sağlayabilirsiniz. Altının işlenmesi ve şekil verilmesi sonucunda istediğiniz alyansa sahip olabilirsiniz.

Altının Kolye ve Altın Bileklik

Altın aksesuar denildiğinde akla gelen bir başka seçenek kolyelerdir. Çoğunlukla zarif bir armağan arayanlar için tercih edilen altın kolyeler ince ve kalın zincir seçimi, birbirinden farklı kolye uçlarıyla satılmaktadır. Kendi zevkinize bağlı olarak kolye zincirini de ucunu da tercih edebilirsiniz. Altın kolye fiyatları zincir tartılarak, ucuyla beraber hesap edilmektedir.

Tercih edilen bir başka aksesuar altın bilekliklerdir. Çoğunlukla tek başına ve küçük hediyeleşmeler için kullanılan bileklikler, birbirinden farklı fiyat aralıklarıyla satışa sunulmaktadır.Altın Bilezik

Altının bilezik olarak tercih edilmesi iki amaca dayanmaktadır. Birincisi çoğunlukla yatırım amacıyla alınıp saklanması temellidir. Altın ayarı yüksek olan bilezikler, ciddi anlamda kazanç sağlayan yatırımlardır. Dolayısıyla alındığında altın fiyatları ne durumda kontrol edilmeli daha sonra alınıp yatırım süreci takip edilmelidir.

Altın bilezikler yatırım dışında takı olarak da kullanılmaktadır. Çoğunlukla düğün dönemlerinde armağan olarak verilmekte veyahut kendi kullanmak isteyen bayanlar tarafından temin edilmektedir. Altın ayarı ve fiyatı orantılı olarak hesaplanmakta daha sonra alışveriş tamamlanmaktadır.

Altının Yatırım Olarak Tercih Edilmesi

Altın fiyatları, gün geçtikçe artmakta kimi zaman dalgalanmayla düşüşe geçmektedir. Dünya ekonomisinden etkilenen piyasalardan biri de altındır. Ne var ki altının diğer yatırım alanları kadar riski bulunmamaktadır. Bu nedenle kaybetme riski almak istemeyen ancak parasının değer kazanmasını isteyen kişiler için altın, sağlam bir yatırım aracı olarak kabul edilmektedir.

Altını yatırım amacıyla almak isteyenler çoğunlukla çeyrek, yarım veyahut tam altın olarak tercih etmektedir. Elinde fazla parası bulunan kişiler, bilezik olarak değerlendirmekte; az parası bulunan kişiler ise gram altınla yatırım hesaplarını yapmaktadırlar.

Altının Bankada Yatırım Amacıyla Kullanılması

Altın en eski yatırım alanlarından biridir. Altın yatırımı, yastık altında saklanan ve altının kıymetlenmesiyle beraber kar artışı gösteren bir alandır. Bunun yanında evde saklanan altının risk taşıdığı da bir gerçektir. Bu nedenle gelişen teknoloji ve ekonomi devri altınla yatırım yapmak isteyenleri farklı bir noktaya yönlendirdi.Altın yatırımı yapmak isteyenler artık herhangi bir bankada altın hesabı açtırabilmektedir. Açtığınız banka hesabınız altının değerlenmesiyle paralel olarak size de kazanç sağlamaktadır. Bankaların herhangi bir müdahalesi olmadan dilediğiniz şekilde kar elde edebilir, yatırımınızı güvenli şekilde yapabilirsiniz. Altın yatırımınızı muhafaza edebilmenin en kolay yolu banka hesabı oluşturmaktır. Bankada altın hesabı oluşturmak da oldukça kolaydır. İnternetten, cep telefonunuzdan, şubelerden rahatlıkla hesap oluşturabilirsiniz.

Önceki İçerikKuka Nedir?
Sonraki İçerikGerçek Kehribar Nasıl Anlaşılır?
2004 yılından bu yana gerek mesleki gerekse hobi olarak Doğal Taşlara ilgi duyuyor ve bu konuda yerli ve yabancı kaynakları araştırarak bilgi ediniyorum. Edindiğim değerli ve yarı değerli taşlar hakkındaki bilgi birikimini 2012 yılında yazıya dökmeye karar verdim. Basılı bir kitapta toplamaktansa online platformda olması daha faydalı olur diye düşündüm ve degerlitaslar.gen.tr websitesi kuruldu. :)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here