Altın

İnsanoğlu tarafından keşfedilen en eski ve en değerli madenlerden biri altındır. Asırlardır kıymeti tükenmeyen ve kullanım alanı her geçen gün daha da genişleyen altın en çok aksesuar alanında kullanılmaktadır.

Altın bileklikten altın ev dekorasyon malzemelerine kadar hayatın içinde yer alan maden, çıkarılması zor, işlenmesi ise emek gerektiren bir madendir. Bunun yanında her yerde yaygın olarak altın madeni bulunmadığı için de kıymetli madenler arasında kabul edilmektedir.

Altın Nasıl Çıkarılır?

Altın doğada yaygın olarak bulunmaktadır fakat değerlendirilecek altın madeni oldukça azdır. Altını bulunduğu noktadan çıkarmak ayıklayıp temizlemek için mekanik veyahut kimyasal işlemler uygulanmaktadır. Altın çıkarılan yerlerde yapılan mekanik işlemde toplanan ürün önce ayıklanır daha sonra su ve yağ ile güzelce yıkanır böylece ortaya altın çıkmış olur.

Kimyasal işlemde ise mekanik işlemle yıkanma bittikten sonra civalı bir malgalama işlemine başvurulur. Malgalama sonrasında damıtma yapılarak altının temizlenmesi, ayrışması sağlanır. Altın çıkarılan yerler bu işlemlerin yapılabileceği kadar yoğun olmalıdır ki altın değerlendirilebilsin.

Altın elde etmek için son dönemlerde yapılan işlem ise siyanürleme işlemidir. Siyanürleme işleminde toplanan metal, sodyum siyanür içerisinde çözdürülüp dibe çöktürülür. Dibe çöken altın sonrasında ayrıştırılıp toparlanır.

Altının Kullanım Alanları Nelerdir?

Altının işlenmesi oldukça zahmet gerektiren bir süreçtir. Sonrasında ise şekil verilmesi, piyasada yerini alması da pahalı bir dönem olarak nitelendirilir. Piyasada altın denildiğinde akla gelen ilk kategori aksesuardır. Altın bileklik, altın saat, altın yüzük, kolye, küpe ve daha pek çok aksesuar için altın tercih edilmektedir.

Şık göründüğü kadar değeri de bir hayli yüksek olan altın fiyatları göz doldurmaktadır. Değişen ekonomiden rahatlıkla etkilenen altın fiyatları, yatırım yapmak isteyenler için de kullanım alanı yaratmaktadır.

Altın Yüzük

Altın aksesuar denildiğinde akla gelen ilk ürünler yüzüklerdir. Altın yüzük kişinin kendi beğenisine göre model beğenip alabileceği, parmak ölçüsüne bağlı olarak seçeceği aksesuarladır. Altın yüzük alabilmek için yapmanız gereken ilk şey kuyumcu kataloglarını, modelleri tek tek gözden geçirmektir. Bunun yanında alacağınız yüzüğü tarttırıp sonrasında fiyatını ödemeniz yeterli olacaktır.

Altın yüzük denildiğinde akla gelen bir başka detay altın alyanslardır. Birbirinden farklı onlarca alyans modellerinin bulunduğu kuyumcularda dilediğiniz kriterlere uygun alyansı seçebilirsiniz. Ayrıca alyans modellerine göz gezdirip kendinize uygun olanı belirleyip kuyumcunuzdan talep edebilir, atölyelerde yapılmasını sağlayabilirsiniz. Altının işlenmesi ve şekil verilmesi sonucunda istediğiniz alyansa sahip olabilirsiniz.

Altının Kolye ve Altın Bileklik

Altın aksesuar denildiğinde akla gelen bir başka seçenek kolyelerdir. Çoğunlukla zarif bir armağan arayanlar için tercih edilen altın kolyeler ince ve kalın zincir seçimi, birbirinden farklı kolye uçlarıyla satılmaktadır. Kendi zevkinize bağlı olarak kolye zincirini de ucunu da tercih edebilirsiniz. Altın kolye fiyatları zincir tartılarak, ucuyla beraber hesap edilmektedir.

Tercih edilen bir başka aksesuar altın bilekliklerdir. Çoğunlukla tek başına ve küçük hediyeleşmeler için kullanılan bileklikler, birbirinden farklı fiyat aralıklarıyla satışa sunulmaktadır.

Altın Bilezik

Altının bilezik olarak tercih edilmesi iki amaca dayanmaktadır. Birincisi çoğunlukla yatırım amacıyla alınıp saklanması temellidir. Altın ayarı yüksek olan bilezikler, ciddi anlamda kazanç sağlayan yatırımlardır. Dolayısıyla alındığında altın fiyatları ne durumda kontrol edilmeli daha sonra alınıp yatırım süreci takip edilmelidir.

Altın bilezikler yatırım dışında takı olarak da kullanılmaktadır. Çoğunlukla düğün dönemlerinde armağan olarak verilmekte veyahut kendi kullanmak isteyen bayanlar tarafından temin edilmektedir. Altın ayarı ve fiyatı orantılı olarak hesaplanmakta daha sonra alışveriş tamamlanmaktadır.

Altının Yatırım Olarak Tercih Edilmesi

Altın fiyatları, gün geçtikçe artmakta kimi zaman dalgalanmayla düşüşe geçmektedir. Dünya ekonomisinden etkilenen piyasalardan biri de altındır. Ne var ki altının diğer yatırım alanları kadar riski bulunmamaktadır. Bu nedenle kaybetme riski almak istemeyen ancak parasının değer kazanmasını isteyen kişiler için altın, sağlam bir yatırım aracı olarak kabul edilmektedir.

Altını yatırım amacıyla almak isteyenler çoğunlukla çeyrek, yarım veyahut tam altın olarak tercih etmektedir. Elinde fazla parası bulunan kişiler, bilezik olarak değerlendirmekte; az parası bulunan kişiler ise gram altınla yatırım hesaplarını yapmaktadırlar.

Altının Bankada Yatırım Amacıyla Kullanılması

Altın en eski yatırım alanlarından biridir. Altın yatırımı, yastık altında saklanan ve altının kıymetlenmesiyle beraber kar artışı gösteren bir alandır. Bunun yanında evde saklanan altının risk taşıdığı da bir gerçektir. Bu nedenle gelişen teknoloji ve ekonomi devri altınla yatırım yapmak isteyenleri farklı bir noktaya yönlendirdi.

Altın yatırımı yapmak isteyenler artık herhangi bir bankada altın hesabı açtırabilmektedir. Açtığınız banka hesabınız altının değerlenmesiyle paralel olarak size de kazanç sağlamaktadır. Bankaların herhangi bir müdahalesi olmadan dilediğiniz şekilde kar elde edebilir, yatırımınızı güvenli şekilde yapabilirsiniz. Altın yatırımınızı muhafaza edebilmenin en kolay yolu banka hesabı oluşturmaktır. Bankada altın hesabı oluşturmak da oldukça kolaydır. İnternetten, cep telefonunuzdan, şubelerden rahatlıkla hesap oluşturabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 × four =