Ametist Taşının Tarihi

Hemen hemen tüm burçlarla uyumlu olan Ametist taşı özellikle Balık burcu ve Şubat ayında doğanların taşıdır. Ayrıca geçmişten günümüze bir gelenek haline gelmiş, 6. evlilik yıl dönümlerinde de Ametist taşı hediye edilmiştir. Sonsuz enerjisi ile herkese şifa dağıtır. Kullanımı antik dönemlere uzanan Ametist taşının geçmişine şöyle bir göz atalım…

Ametist, yüzyıllardır kullanılan değerli bir mücevher taşı olmuştur.
Ametist, eski Mısır’dan İngiliz kraliyet mücevherlerine kadar tüm dünyadaki kraliyet koleksiyonlarında bulunur. Eski uygarlıklar bu taşı, bugün safir ve yakut dahil olmak üzere daha değerli ve daha çok bilinen birçok taştan daha çok sever ve kıymet verirlerdi. Bir zamanlar, gerçek ametist, elmas ile eşit olarak değerlendiriliyordu. Sonra Güney Amerika ve başka yerlerdeki büyük buluntular onu daha da bol hale getirdi. Nadirliği azaldıkça fiyatı da azaldı.

Hıristiyanlıkta Ametist

Ametistin dini çağrışımları da vardır. Ametist her zaman Hıristiyanlık içinde önemli bir yere sahip olmuştur. Hıristiyan kiliselerinde kendine oldukça fazla yer bulmuştur. Mesih’i sembolize etmek için mor rengi kullanmışlardır. Ametist için İncil’de de bazı referanslar varmış. Aynı zamanda ametist taşı yüksek rahip Aaron’un kalkanındaki on iki değerli taştan biriymiş. Kutsal Şehir’in onikinci temeli ametistten inşa edilmiştir. Ortaçağ boyunca Ametist dindarlık ve bekarlık için ithaf edilmiş ve bu nedenle Katolik Kilisesi din adamları tarafından giyilmiş ve haçları süslemek için kullanılmış.

Yunan Mitolojisinde Ametist

Ametist Yunan mitolojisinde de adından çokça bahsettirir. Rivayete göre Ametist, kırmızı şarapla sarhoş olduktan sonra Yunan tanrısı Dionysos’un gazabının hedefi haline gelen genç bir bakireyi temsil eder. Ametist, yardım için Tanrıça Diana’ya bağırdığında, kızı derhal beyaz, parıldayan bir taşa (kuvars) dönüştürür. Dionysos olanları fark ettiğinde ve yaptıkları için pişmanlık duyduğunda, gözyaşları kırmızı şarap kadehi içerisine damlar. Kadeh devrilir ve kırmızı şarap beyaz taşa dökülür. Şimdi Ametist olarak bilinen mor kuvars haline gelene kadar taş şarabı içine çeker.

Ametist ismi, eski bir Yunanca kelime olan amethustos’tan gelmektedir ve ayık anlamına gelmektedir. Bir ametistin, taşıyıcının aşırı sarhoş olmasını önleyebileceği ve ayrıca sade ve ciddi bir zihin aşıladığı söylenir. Eğer bir kişi tamamen ametistten yapılmış bir bardak veya kadehten içerse, hiç sarhoş olmayacağına inanılıyordu. Az öncede bahsettiğimiz gibi Yunan mitolojisinde ametist, şarap ve isyan tanrısı Dionysos’un gözyaşlarıyla mor renkte boyanmış kaya kristalidir.

Eski Mısır’da Ametist

Eski Mısırlılar ise taşı keçi burçlarının temsilcisi olarak kullanmışlardır. Keçi, üzüm ve üzüm bağlarının düşmanı ve bu nedenle de şarabın panzehiri olarak kabul görürdü. Ametist taşının antik Mısır’da Nefertiti tarafından kullanıldığı söylenir.

Rönesans Döneminde Ametist

Rönesans döneminde Ametist, alçakgönüllülük ve mütevazilik taşıydı. Asırlar boyunca güçlü ve zengin hükümdarlar Ametist’i hükümdarlık hakkı sembolü olarak kullandılar ve hatta bazı Ametistler İngiliz Kraliyet Mücevherlerini süsledi. Söylentiye göre Ametist, Rusya Büyük Kraliçesi Catherine’nin de kişisel favorisiydi.

Greko-Romen dönemlerinde, bronz ametist halkaları kötülüğe karşı takılar olarak giyilirdi ve ametistten oyulmuş büyülü kaplardan içen herkesin üzüntü ve kötülüklerini kovduğuna inanılırdı.

Kısacası tarih boyunca ametist taşı, kehanete ve vizyonlara destek verdiğine, sahiplerine zenginlik ve güç getirdiğine inanılan bir taş olmuştur. Her zaman insan kültürlerini yöneten sivil ve dini sınıflarla ilişkilendirilmiştir.

Ametist tarih boyunca birçok yerde ve medeniyette kullanılmış bir taş. Ametistin hep olumlu özelliklere sahip olduğu kabul görmüştür. Taşın, kötü düşünceleri kontrol ettiği, zekayı hızlandırdığı, işinde zeki ve yetenekli bir kişi yaptığı, askerleri savaş yaralarından koruduğu, savaşçıya zafer kazanmasında yardım ettiği, avcıya avını aramada yardımcı olduğu, kullanıcıyı bulaşıcı hastalıklardan koruduğu ve iblisleri kovduğuna inanılmıştır.

Ametist, insan türünün en yüksek, en saf özlemlerini ortaya çıkaran bir mücevher olarak bilinirdi. Mücevher, tutkunun öfkesine ve kullanıcısının şiddetli veya temel niteliğine karşı korunurdu. Ametist sakinlik, huzur, cesaret ve tefekkür verir.

Feng Shui Felsefesinde Ametist

Çin’in Feng Shui felsefesinde, ametist taşının maddi ve manevi zenginlik veren bir taş olduğundan bahsedilmiştir. Ametist mutluluğa ulaşmak için gereken manevi anlayışı aşılar. İlahi özün girdiği başın tepesindeki taç çakrasıyla ilişkilidir. Başın üzerine konduğunda tepe ve üçüncü göz çakralarını açar.

Ametist Taşı Fiziki Özellikleri ve Faydaları için bu linki takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here