Aytaşı ve Labradorit Arasındaki Fark Nedir?

0

Merhaba,

Bu yazımızda size iki değerli taş ve bu taşlar arasındaki farktan bahsedeceğim. Aytaşı ve Labradorit. Bu konuda yerli ve yabancı kaynaklarda genel olarak bir kafa karışıklığı mevcut. Bazı kaynaklarda labradorit için siyah aytaşı (black moonstone) deniliyor. Bazı kaynaklarda ise Siyah Labradorit taşından Larvikite (Larvakit) olarak bahsediliyor. Yani ortalık biraz karışık. 🙂

Aytaşı ve Labradorit Aynı Taş mıdır?

Bu soru ile sıkça karşılaşıyoruz. Hayır aytaşı ve labradorit aynı taş değildir. Ama aynı gruba yani feldspat ailesine ait taşlardır ve her ikisi de mavi ışıltılara sahiptir. İşte bu sebeple iki taş aynı taşın farklı renkleri olarak algılanabiliyor.

Bu iki taş arasındaki temel fark ise şöyle açıklanabilir;

Aytaşı: Bir Potasyum Sodyum Feldspat’tır.

Labradorit: Kalsiyum Sodyum Feldspat’tır.

Aytaşı ve Labradorit Taşının Temel Farkları Nelerdir?

Aytaşı Nedir?

Gemolojik olarak incelendiğinde Aytaşı, labradorit taşına göre biraz daha kırılgan bir taştır ve özgül ağırlığı daha düşüktür. Beyaz yada sarımsı renktedir. İçerisinde mavi ışıltıları vardır. Gökkuşağı  olarakta anılan bu doğal taş, mavi ışıltılar saçar. Tıpkı ay yüzeyi gibi… Dış görünüşü itibariyle opale benzese de rengi ve yansıttığı mavi renk kendisine hastır.

aytasi

Aytaşı hakkında daha fazla detay için: https://www.degerlitaslar.gen.tr/aytasi

Labradorit Nedir?

Labradorit taşı, mavi, yeşil, kahverengi yanardöner renklerde bir taştır. Bazen ışığa görede renk değiştirebilir. İçerisindeki bu renk ve ışık oyunları onu değerli yapar ve tercih edilme sebebidir. Labradorit bir kalsiyum sodyum feldspat’tır. Labradorit açık gri’den koyu griye doğru renge sahiptir. Koyu gri olanlar siyah labradorit olarak anılır.

siyah-labradorit

Labradorit hakkında daha fazla detay için: https://www.degerlitaslar.gen.tr/labradorit

Larvikite (Larvakit) Nedir?

Larvikite (Larvakit) de feldspattan oluşan bir siyah magmatik kayaçtır. Siyah labradorit’e benzetilse de aslında koyu gri üzerinde beyazımsı gümüş rengi parıltıları vardır. Aslında Siyah labradoritten ayrıldığı nokta budur. Labradorit mavi ışıltılar saçar.

Larvikite hakkında daha fazla detay için: https://www.degerlitaslar.gen.tr/larvikite

 

Aytaşı, Labradorit arasındaki temel farklardan kısaca bahsetmek istedim. Larvikite taşı da dahil olmak üzere üçüde feldspat taşları olduğu için benzerlik gösteriyorlar. Bu sebeple de çok karıştırılıyorlar.

Faydalı olması dileğiyle,

Sevgiler 🙂

 

Önceki İçerikMavi Renkli Taşlar
Sonraki İçerikKrizopras (Chrysoprase)
2004 yılından bu yana gerek mesleki gerekse hobi olarak Doğal Taşlara ilgi duyuyor ve bu konuda yerli ve yabancı kaynakları araştırarak bilgi ediniyorum. Edindiğim değerli ve yarı değerli taşlar hakkındaki bilgi birikimini 2012 yılında yazıya dökmeye karar verdim. Basılı bir kitapta toplamaktansa online platformda olması daha faydalı olur diye düşündüm ve degerlitaslar.gen.tr websitesi kuruldu. :)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

three × three =