Aytaşı Nedir?

İlk medeniyetlerden buyana değerli taş olarak kıymet gören ve mücevher yapımında kullanılan aytaşı, özellikle Romalılar tarafından etkin bir şekilde kullanılmıştır. Aytaşı (Moonstone ve Toprak ana taşı olarak ta bilinir.) genellikle yarı şeffaf halde beyaz olarak bulunur. Ayrıca turuncu ve mavi renklerde yansımalar içerir.

Aytaşı Özellikleri

Gökkuşağı (rainbow) olarak ta anılan yapısı ışığa tutulduğunda mavi ışıltılar saçar. Tıpkı ay yüzeyi gibi… Dış görünüşü itibariyle opale benzese de rengi ve yansıttığı mavi renk kendisine hastır.

6 – 6,5 sertliğe sahip olan Aytaşı orta sertliktedir ve narin davranılmalıdır. Aksi halde kolayca zarar görebilecek bir taştır.Aytaşını takı olarak kullanabileceğiniz gibi evinizde dekoratif olarak ta kullanabilirsiniz. Takı olarak kullanımda teninize değmesi en faydalısıdır ancak cebinizde bulunması da etkisini gösterir.

Alt karın, güneş sinirağı, kalp çakraları için kullanılmaktadır. Ay’ın parıltısını yansıttığı söylentilerinden dolayı bu ismi alan Aytaşı, duygusal dengeleyici vasıflara sahiptir. Vücudun günlük ritmini düzenler.

Çıkarıldığı Başlıca yerler ise Brezilya, Madagaskar, Sri Lanka, Burma, Amerika, Almanya, Hindistan, Tanzanya ve Meksika’dır.Aytaşı’nın Faydaları

 • Ay taşı, kişinin duygusal gerilimden kurtulmasına ve duygularını kabullenmesine yardımcı olur.
 • Aytaşı özellikle kadınlar için şifa kaynağıdır. Üreme sistemini sağlıklı tutar, Östrojen hormonunu dengeler. Hamile kalmak isteyen kadınlar bu taşı yanlarında bulundurabilirler.
 • Doğumu kolaylaştırdığı söylenir, Doğum sancısını hafifletir.
 • Kadınların aylık periyodlarının düzenli olmasını sağlar.
 • Menapoz döneminde de faydaları bulunmaktadır.
 • Aşırı tepki verdiğiniz ve endişeli olduğunuz durumlarda aytaşı sizi dengeler ve diğer insanların hislerine karşı duyarlı olmanızı sağlar.
 • Duygusal dengeyi sağlar ve egoya karşı iyi gelir.
 • İnsanlarla aranızdaki şefkat ve sempati duygularını karşılıklı olarak artırır ve kendisini taşıyan kişiye sempati kazandırır.
 • Sevgililerin daha ihtiraslı olmasını sağlar.
 • Sezgileri ve iletişimi kuvvetlendirir.
 • Yıldızı düşük olanların taşıdır. Nazara karşı etkilidir.
 • Kramplara, bacak ve sırt ağrılarına iyi gelir.
 • Oburluğa karşı etkilidir.
 • Lenf sistemini güçlendirir.
 • Uykusuzluk çekenlere iyi gelir, rahat bir uyku sağlar, kötü rüyaları engeller ve uyurgezerliğe karşı iyi gelir.
 • Beyin fonksiyonlarını olumlu yönde etkiler ve zihin açıklığı verir.
 • Toksinlerin atılmasında yardımcıdır.
 • Tokluk hissi verdiği için diyet yapanlarında yardımcısıdır.Künye

Sertlik

6-6,5

Özgül Ağırlık

2,56 – 2,80

Kimyasal Formül ve Grubu

K, Al, Si (O)  ve Silikat

Renk

Yarı şeffaf, beyaz, mavi, turuncu

Çıkarıldığı Yerler

Brezilya, Madagaskar, Sri Lanka, Burma, Amerika, Almanya, Hindistan, Tanzanya, Meksika

 

Önceki İçerikLületaşı
Sonraki İçerikPembe Kuvars
2004 yılından bu yana gerek mesleki gerekse hobi olarak Doğal Taşlara ilgi duyuyor ve bu konuda yerli ve yabancı kaynakları araştırarak bilgi ediniyorum. 2012 yılında edindiğim değerli ve yarı değerli taşlar hakkındaki bilgi birikimini yazıya dökmeye karar verdim. Basılı bir kitapta toplamaktansa online platformda olması daha mantıklı geldi ve degerlitaslar.gen.tr websitesi kuruldu. :)

18 YORUMLAR

 1. kız arkadaşım ay taşına bayılıyor, doğumgününde ona ay taşı hediye etmek istiyorum fakat nasıl bi aksesuarda en çok etkili olur acaba, biliyor musunuz?

 2. Merhaba ben koç burcuyum akuamarin bileklik aldim yanina aytaşı aldim bir de ikisini yanyana kullanmamda sakinca var midir? Ya da koc burcunun aytaşı takmasinin faydasi olur mu? Zitlik olusmaz dimi? Bir tane daha tas almak istiyorum burcumun tasi ne onerirsiniz?

 3. ben aytaşının zayıflamak için kullanmak istiyorum..iştahım çok açık aklım hep birşey atıştırmakta..bu arada boğa burcuyum..bu aytaşını topraklama yaptıktan sonra zayıflama için olumlama yapmalımıyım..yada nasıl bir olumlama yapayım..kaç günde bir topraklama yapmalıyım ..teşekkürler..iyi çalışmalar

  • Merhaba,

   Taşınızı ilk kullanımdan önce 24 saat toprağa gömerek temizlemeniz gerekmektedir. Sonrasında teninize temas edecek şekilde kullanmanız yeterlidir. Bununla birlikte taşınıza başka birinin dokunması üzerindeki enerjiyi olumsuz etkileyeceğinden tekrar temizleme işlemi yapmanız gerekir.

 4. Merhaba ben bugün denk geldi bir aytaşı aldım. Birkaç sorum olacak:
  1-Eğer taşım sahte ise bana bir zararı dokunur mu?
  2- Aytaşı nasıl temizlenir? (internette bayağı bir araştırma yaptım ancak tam olarak istediğim cevaplar olmadı.)
  3- Aytaşı en doğru şekilde ne amaçla programlanabilir?

 5. Merhaba aytasi sitrin Kaplangözü amatis pembe kuvars taslarım var. Bunları bileklik olarak yan yana tamam sakıncalı mı. Türkiye taşını bilrklik yapıp taktım ama baş ağrısı yapıyor bende temizleme olmama rağmen toprakladım. Akrep burcuyum

 6. Merhaba insanı 3 burç yönetir Güneş Ay Yükselen burcu.Dogal taşları burcunuza göre seçmeyin.İlk elinizin değdiği taşı alın.O günlerde ona ihtiyacınız vardır ruhsal veya fiziksel olarak.Yari değerli taslarinizi mutlaka her hafta bir saksı içindeki toprağa 1 gece birakin.Taş sizdeki tüm negatifleri temizler.Tasininizin rengi topraklandigi halde değişim gösteriyorsa sizi temizleyip görevini yapmıştır.Atmayin direk toprağa gömün.Baskasina vermeyin sizin negatif lerinizle sevdiğiniz kisilere zarar verirsiniz.Işık ve sevgiyle kalın

 7. Gerçekten bu taşlar etkili mi ? piyasada bu ve buna benzer 15 tl ye satılan özellikle bizim burada çok var etki eder mi? Yani etkisini gösterir mi ?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

five × 3 =