Beril (Berly), bir silikat türüdür ve içerisinde berilyum ve alüminyum mineralleri bulunur. Genellikle saydam yapılı, nadiren yarı opaktır. Saf beril tamamen renksizdir. Ayrıca  yeşil, mavi, sarı, pembe, kırmızı ve beyaz renkte olan türleri vardır. Çeşitli kimyasal elementleri farklı renklerin oluşmasına yol açar. Beril, beril grubu taşlarının kökenidir. Beril hakkında daha detaylı bilgi için bu sayfayı ziyaret edebilirsiniz. Renklerine ve yapılarına göre farklı adlarla anılırlar.

Beril Grubu ailesinin başlıcaları ise şöyle;

 

– Zümrüt (Emerald)

Beril minerali içerisinde krom oksit olursa Zümrüt olarak adlandırılır.  Rengi canlı çimen yeşil ile koyu yeşil arasında değişir. Yeşilin bu tonundaki beril Zümrüt’tür. Cam parlaklığındadır ve çok sert bir taştır. Kıymetli mücevher taşlarından biridir. Zümrüt hakkında detaylı bilgi

 

– Kırmızı Beril (Bixbite)

En nadir bulunan beril türüdür. Kırmızı zümrüt veya kızıl zümrüt olarak da bilinir. Bir diğer adı ise bixbite’dir. Kırmızı beril çok nadir bir taştır ve mücevher yapımında kullanılır.  Kalın kristaller halinde bulunur. Rengi itibari ile yakut ile karıştırılabilmektedir.

 

– Aleksandrit (Alexandrite)

Krizoberil’in bir çeşididir ancak Aleksandrit’te renk geçişleri vardır. Kırmızıdan mavi-yeşil tonlarına renk geçişleri vardır. Aldığı ışığa göre rengi değişir. Gün ışığında yeşil tonlarında, lamba ışığında ise kırmızı tonlarındadır. Son derece nadir ve kıymetli bir taştır. Aleksandrit hakkında detaylı bilgi.

– Akuamarin (Aquamarine)

Berilin açık gök mavisi ve deniz tonlarında olan türüdür. Mavinin birçok tonunda olabilir. Rengini içerisindeki demir mineralinden alır. Şeffaf camsı yapıdadır. Rengi koyuldukça değeri artar. Nadir bulunan taşlardandır. Akuamarin hakkında detaylı bilgi.

Krizoberil (Chrysoberyl)

Krizoberil genelde sarı-yeşil arası renklerde bulunur. Renk skalası limon sarısından bal sarısına, zeytin yeşilinden nane yeşiline kadar değişkenlik gösterir. Krizoberil de şeffaf camsı yapıdadır. Berilyum ve alüminyum oksit içerir. Krizoberil’in birde kedigözü adlı yanar döner türü vardır. Bu türü de oldukça ilgi görmektedir.

– Morganit (Morganite)

Pembe renkli beril çeşididir. Nadir bulunan bir taştır. Rengini içerisinde bulunan manganez ve lityum mineralinden alır. Kristal yapılı ve şeffaftır. Morganit’in en çok tercih edilen rengi pembe ve hafif şeftali tonlarıdır. Morganit hakkında detaylı bilgi.

– Helyolit (Heliodor / Golden Berly)

Altın sarısı renkte olan Beril türüdür. İçeriğindeki demir mineralinden dolayı bu rengi almıştır. Altın beril olarak ta anılır. Saydam ve kristal yapıdadır. Kıymetli mücevher taşlarındandır.

– Goşenit (Goshenite)

Beril ailesinin renksiz türüdür. Hafif gümüş tonlarında parıldar. Renksiz olduğu için saf beril olarak adlandırılır. Ancak takı taşı olarak değeri düşüktür. Magmatik kayaçlar arasına silisyum ile zengin sıvının sızması ile oluşur.

Değerli Taşlar ile ilgili daha detaylı bilgi için diğer sayfalarımızı inceleyebilirsiniz.

Önceki İçerikAragonit
Sonraki İçerikBaltık Kehribarı Nedir?
2004 yılından bu yana gerek mesleki gerekse hobi olarak Doğal Taşlara ilgi duyuyor ve bu konuda yerli ve yabancı kaynakları araştırarak bilgi ediniyorum. Edindiğim değerli ve yarı değerli taşlar hakkındaki bilgi birikimini 2012 yılında yazıya dökmeye karar verdim. Basılı bir kitapta toplamaktansa online platformda olması daha faydalı olur diye düşündüm ve degerlitaslar.gen.tr websitesi kuruldu. :)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here