Beril

Son Güncelleme : Mart 19, 2018

Beril Taşı, Beril grubu ailesinden değişik renklerde bulunabilen bir değerli mineraldir. İçerisinde berilyum ve alüminyum mineralleri içerir. Gösterdiği renge göre değişik isimler alan bir mineraldir. Saydam açık mavi renkli olanı akuamarin‘dir. Pembe beril morganit, altın sarısı olan ise helioder olarak anılır. Ayrıca koyu yeşil, yeşil kırmızı, renklerde de bulunabilmektedir. Krom içeren yeşil renkli olanı ise zümrüt’tür.

1900’lü yıllarda mücevher taşı olarak yaygın olarak kullanılmıştır. Ancak daha sonra daha önemli kullanım alanları keşfedilmiş ve o alanlarda kullanımı artmıştır. Beril uçak sanayinde, beril tuzları florasan lambalarda X ışını tüplerinde ve süs taşı olarak kullanılır.

Beril taşı

Madenlerden çıkarılan beril miktarı yıldan yıla artış göstermiştir. Brezilya başta olmak üzere, Zimbabve, Güney Afrika, Güney Batı Afrika (Namibia) ve ABD beril üreten başlıca ülkelerdir. Türkiye’de İşercekaya Mevkii Söğütçük Köyü (Simav-Kütahya) ve Kozluca Köyü (Gördes-Manisa) yörelerinde pegmatitler içinde berile rastlanmıştır.

Berilyum aliminyum siklosilikat olan Beril’in kimyasal formülü Be3Al2(SiO3)6 şeklindedir. Heksagonal Beril kristalleri çok küçük kristallerden metrelerce büyük kristallere kadar değişik boyutlarda olabilir.

Beril genellikle camsı parlaklıkta bulunur, sertliği 7.5-8, yoğunluğu 2.66-2.92’dir. Beril vücuda değdiğinde hemen ısınmasıyla bilinir.

Beril Taşı’nın Faydaları

 • Şans taşıdır, kişiye şans kapılarını araladığına inanılır,
 • Seyahatlerde oluşabilecek ishal ve kabızlık gibi rahatsızlıkları hafiflettiği,
 • Karaciğerde hızlı iyileşme sağlayabildiği,
 • Yanınızda taşıdığınızda hafif ferahlık hissi verebildiği,
 • Göz kapaklarına direk temas ettirildiğinde gözde bulunan sıkıntıları hafifletebildiği bilinmektedir.

Beril” için 5 yorum

 • Ocak 30, 2015 tarihinde, saat 10:07 pm
  Permalink

  zümrüt ve beril farkı nasıl anlaşılır acaba? ya da olan fark onemli olmayacak kadar birbirine yakın taşlar mı? renklerden amator olarak benim anlamam mumkun değil

  Yanıtla
  • Ocak 31, 2015 tarihinde, saat 11:17 am
   Permalink

   Merhaba,

   Zümrüt beril grubu taşlarından biridir. Renk olarak çıplak gözle ayırmanız mümkün değildir ancak zümrüt, beril taşından daha değerli ve pahalıdır.
   Rengi daha canlı ve göz alıcıdır. İçerisinde derin çatlaklar bulunur. Zümrüt, en değerli dört taştan biridir (Diğerleri Elmas, Yakut ve Safir)

   Yanıtla
 • Nisan 18, 2017 tarihinde, saat 1:56 pm
  Permalink

  Merhaba,
  Beriller nasıl kullanılmalı? Şimdiden teşekkür ederim.

  Yanıtla
  • Nisan 18, 2017 tarihinde, saat 8:19 pm
   Permalink

   Merhaba,
   Değerli taşlardan etkili şekilde faydalanmak istiyorsanız takı olarak ve teninize değecek şekilde kullanmanız uygun olacaktır.
   ilginiz için teşekkür ederiz…

   Yanıtla
 • Nisan 21, 2017 tarihinde, saat 2:48 pm
  Permalink

  İsmimin bu denli önemli ve değerli olduğunu bilmiyordum. Böyle eğitici yazılara erismemize olanak sağladığınız icin teşekkürlerimi sunuyorum.
  Sevgiler

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

twelve + 10 =