Çeroit (Lavenderite, Charoite) Taşı Özellikleri

Çeroit (Charoite), Rusya’nın Sibirya bölgesindeki Charo Nehri ve civarından çıkarılır. ilk kez 1947 yılında çıkarılmış olan çeroit, ismini de bu nehirden alır. 1947 yılında bulunmuş olsa da Avrupa’ya gelmesi ve tanınması 1970’lerin sonuna kadar sürmüştür. Bugün çıkarıldığı en bilinen kaynak Rusya’dadır.

Çeroit (Charoite), mor rengin çeşitli tonlarında bulunur. Lila, eflatun, lavanta rengi, koyu mor gibi… Lavanta renkli olanından bazı kaynaklarda Lavenderite olarak bahsedilmiştir. Nadiren yeşil rengide görülmüştür ancak yaygın olarak mor tonlarında bulunur. Üzerinde sanki bir yağlı boya tabloymuşcasına desenler bulunabilir ki buda onun tercih edilmesinde bir etkendir. Üzerinde beyaz parçacıklar varsa bunun sebebi Kuvars’tır. Üzerinde yeşil varsa Manganez’den kaynaklıdır. Çeroit taşı üzerinde genellikle  beyaz, siyah veya gri damarlar bulunur ve onun eşsiz desenine katkı sağlar.

Sertlik derecesi 3 olan Çeroit, oldukça yumuşak ve kırılgan bir taştır. Genellikle takı olarak kullanımı tercih ediliyor. bu sebeple oldukça narin davranılmalı ve özenli kullanılmalıdır. Mor renkli bu taş taç ve alın (üçüncü göz) çakralarına etki eder. Bu çakraları dengeler, açar ve temizler.

Çeroit dönüşüm taşı olarak nitelendirilir. Negatif enerjiyi pozitife, hastalıkları şifaya, kötülükleri iyiliğe dönüştürür. Aurayı temizler, sevgiyi uyarır. Ametist ile birlikte kullanılması etkisini arttıracaktır.Çeroit (Lavenderite) Taşı Faydaları

  • Korkuların üstesinden gelmeyi sağlar,
  • İç görüyü ve kavrayışı geliştirir,
  • Zihinsel netlik getirir, analiz yeteneğini kuvvetlendirir,
  • Mevsimsel hava değişimlerinde bedeni sağlıklı tutar, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir,
  • Duyma bozukluklarına karşı yararlıdır.
  • Negatif enerjiyi dönüştürdüğü için sinirleri yatıştırır, sakinlik verir
  • Gevşeme sağlar,
  • Yastık altına konulması kötü rüyalar görmeyi engeller

Künye:

Sertlik 3
Özgül Ağırlık 5-6
Kimyasal Formül ve Grubu (Ca, Na)2 Si 4 O 10 (OH, F) ve silikat
Renk Mor, lila, eflatun, lavanta rengi, nadir olarak yeşil
Çıkarıldığı Yerler Rusya Sibirya
Çakralar Taç ve alın
Lavendarit
Lavendarit
Çeroit
Çeroit

 

Önceki İçerikGoşenit
Sonraki İçerikZehirli Doğal Taşlar
2004 yılından bu yana gerek mesleki gerekse hobi olarak Doğal Taşlara ilgi duyuyor ve bu konuda yerli ve yabancı kaynakları araştırarak bilgi ediniyorum. 2012 yılında edindiğim değerli ve yarı değerli taşlar hakkındaki bilgi birikimini yazıya dökmeye karar verdim. Basılı bir kitapta toplamaktansa online platformda olması daha mantıklı geldi ve degerlitaslar.gen.tr websitesi kuruldu. :)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

15 + three =