Ana Sayfa Beril Grubu

Beril Grubu

Beril Grubu Taşları Nelerdir?

Beril (Berly), bir silikat türüdür ve içerisinde berilyum ve alüminyum mineralleri bulunur. Genellikle saydam yapılı, nadiren yarı opaktır. Saf beril tamamen renksizdir. Ayrıca  yeşil, mavi, sarı, pembe, kırmızı ve beyaz renkte olan türleri vardır. Çeşitli kimyasal elementleri farklı renklerin oluşmasına yol açar. Beril, beril grubu taşlarının kökenidir. Beril hakkında daha detaylı bilgi için aşağıdaki Beril yazısını inceleyebilirsiniz. Renklerine ve yapılarına göre farklı adlarla anılırlar.

Beril Grubu ailesinin başlıcaları ise şöyle;

– Zümrüt (Emerald)
Beril minerali içerisinde krom oksit olursa Zümrüt olarak adlandırılır.  Rengi canlı çimen yeşil ile koyu yeşil arasında değişir. Yeşilin bu tonundaki beril Zümrüt’tür. Cam parlaklığındadır ve çok sert bir taştır. Kıymetli mücevher taşlarından biridir.

– Kırmızı Beril (Bixbite)
En nadir bulunan beril türüdür. Kırmızı zümrüt veya kızıl zümrüt olarak da bilinir. Bir diğer adı ise bixbite’dir. Kırmızı beril çok nadir bir taştır ve mücevher yapımında kullanılır.  Kalın kristaller halinde bulunur. Rengi itibari ile yakut ile karıştırılabilmektedir.

– Krizoberil (Chrysoberyl)
Krizoberil genelde sarı-yeşil arası renklerde bulunur. Renk skalası limon sarısından bal sarısına, zeytin yeşilinden nane yeşiline kadar değişkenlik gösterir. Krizoberil de şeffaf camsı yapıdadır. Berilyum ve alüminyum oksit içerir. Krizoberil’in birde kedigözü adlı yanar döner türü vardır. Bu türü de oldukça ilgi görmektedir.

– Aleksandrit (Alexandrite)
Krizoberil’in bir çeşididir ancak Aleksandrit’te renk geçişleri vardır. Kırmızıdan mavi-yeşil tonlarına renk geçişleri vardır. Aldığı ışığa göre rengi değişir. Gün ışığında yeşil tonlarında, lamba ışığında ise kırmızı tonlarındadır. Son derece nadir ve kıymetli bir taştır.

– Akuamarin (Aquamarine)
Berilin açık gök mavisi ve deniz tonlarında olan türüdür. Mavinin birçok tonunda olabilir. Rengini içerisindeki demir mineralinden alır. Şeffaf camsı yapıdadır. Opakta olabilir. Rengi koyuldukça değeri artar. Nadir bulunan taşlardandır.

– Morganit (Morganite)
Pembe renkli beril çeşididir. Nadir bulunan bir taştır. Rengini içerisinde bulunan manganez ve lityum mineralinden alır. Kristal yapılı ve şeffaftır. Morganit’in en çok tercih edilen rengi pembe ve hafif şeftali tonlarıdır. Morganit hakkında detaylı bilgi.

– Helyolit (Heliodor / Golden Berly)
Altın sarısı renkte olan Beril türüdür. İçeriğindeki demir mineralinden dolayı bu rengi almıştır. Altın beril olarak ta anılır. Saydam ve kristal yapıdadır. Kıymetli mücevher taşlarındandır.

– Goşenit (Goshenite)
Beril ailesinin renksiz türüdür. Hafif gümüş tonlarında parıldar. Renksiz olduğu için saf beril olarak adlandırılır. Ancak takı taşı olarak değeri düşüktür. Magmatik kayaçlar arasına silisyum ile zengin sıvının sızması ile oluşur.

Beril Grubu hakkında daha detaylı bilgi için aşağıda bulunan yazıları incelemelisiniz.

morganit

Morganit

3
Morganit Taşı Nedir? Pembe beril olarak ta bilinen morganit, ilk olarak 20. yy başlarında Güney Kaliforniya’da keşfedildi. Pembeden şeftali tonlarına doğru bir renk skalasına sahip...
akuamarin

Akuamarin (Aquamarine)

6
Akuamarin Taşı Nedir? Mavi berrak rengi ile huzur veren Akuamarin, kelime anlamı olarak deniz suyu anlamına gelmektedir. Beril grubunun mavi renkli üyesi olan Akuamarin, büyük...
zumrut-tasi

Zümrüt

7
Zümrüt Taşı Nedir? Mitolojinin ve efsanelerin taşı Zümrüt, dünyanın en değerli 4 taşından biridir. (Diğer değerli taşlar Elmas, Safir ve Yakut'tur. Bunların dışındaki taşlar yarı...
gosenit-tasi

Goşenit

0
Goşenit (Goshenite) Taşı Özellikleri Aşk ve Sadakatin sembolü olarak görülen Goşenit taşı (ingilizce goshenite) Beril grubuna aittir ve beril taşının renksiz bir alt türüdür. Renksiz...
Değerli Taşlar - Görsel Hazırlanıyor

Aleksandrit (Alexandrite)

3
Aleksandrit Nedir? Aleksandrit, güneş ışığında mavi-yeşil, mum ışığı gibi doğal olmayan ışıklarda kırmızı-mor renklerine bürünerek renk geçişleri gösteren bir taştır. Renk geçişleri daha keskin olan...
beril

Beril

5
Beril Taşı Nedir? Beril Taşı, Beril grubu ailesinden değişik renklerde bulunabilen bir değerli mineraldir. İçerisinde berilyum ve alüminyum mineralleri içerir. Gösterdiği renge göre değişik isimler...