Dioptaz

0

Dioptaz mavisimsi yeşil rengi ile Zümrüt taşına benzeyen, oldukça nadir ve pahalı taşlardan biridir… Diyoptaz yada İngilizce ismi ile Dioptase olarakta isimlendirilir. Yeşil renkli görünümü ve içeriğindeki bakır minerali sebebiyle Bakırlı Zümrüt olarakta anılır.

Dioptaz (Dioptase) Nedir?

Arkeolojik kazılarda rastlanan Dioptaz, eski çağlarda kullanılmıştır ancak 18. yüzyılın sonlarına doğru St.Petersburg Mineraloji Derneği tarafından ayrı bir değerli taş olarak sınıflandırılmıştır. Bu dönem bulunan taşlar Kazakistan’ın “Kırgız Bozkırı” olarak adlandırdığı bölgeden getirilmiştir. Bu sebeple bu taşın adı bazı kaynaklarda da kırgizit olarak geçer.

Adını Yunanca “dia – optos” kelimesinden almıştır. Bu kelime “arasından geçmek” anlamına gelir. Ural madenlerinden elde edilen dioptaz yani bakır zümrütler, malakit, rhodonite, jasper gibi taşlar ile birlikte bulunur.Dioptaz Özellikleri

Dioptaz, Bakır Sülfür yataklarının oksidasyona uğrayan bölgelerinde oluşur. Krizokol grubu taşlarındandır. Yeraltında bulunan bakır sülfür kayalarının bazıları hidrotermal yeraltı suları ile karşılaşır ve temas etmesiyle oksitlenir. Bu şekilde Dioptaz kristali oluşur.

Mavimsi yeşil yada yoğun mavimsi zümrüt yeşili renginde, saydam kristal yapıda bir taştır. Kırılgan yapıdadır. Nadir bulunan ve pahalı taşlardandır. Genellikle koleksiyoncular tarafından kristal kütleleri satın alınır. Takı olarak kullanımı nadirdir ancak kullanılacaksa kalp çakrasını etkilediği için kolye yada broş olarak kullanılması daha uygun olacaktır.

Dioptaz Temizliği ve Bakımı

Bu kıymetli taşın sertlik derecesi 5’tir. Çok yumuşak olmamakla beraber kırılgan yapıda bir kristaldir ve temizliği açısından dikkatli olunmalıdır. Bu sebeple tütsü, selenit taşı yanına yada üzerine koyma yada Himalaya tuz lambası yanına bırakarak taşın enerjisi temizlenebilir. Kullanılmadığı zamanlarda diğer objelerde ayrı olarak saklanması zarar görmesini önleyecektir.Dioptaz Faydaları

 • Kalp çakrası üzerinde çalışan diyoptaz, kalp için güçlü bir iyileştiricidir ve yüksek kalp çakrasını açar, düzenler.
 • Tüm çakraları dengeler, düzene sokar ve daha yüksek bir işlevsel düzeye taşır.
 • Ruhsal uyumu kolaylaştırır, üst bilinç düzeylerine erişim sağlar.
 • Sükunet, huzur ve dinginlik verir.
 • Beynin kavrama gücünü arttırır, yaratıcılık ve fikir üretme konusunda etkilidir.
 • Akıl ve beden gücünü dengeler, birlikte çalışmalarını sağlar.
 • Kalp ve kan dolaşımı üzerinde olumlu etkileri vardır.
 • Kasları ve kemikleri güçlendirir,
 • Aurayı ve enerji alanını temizler ve dengeler.
 • Geçmişten gelen iç yaraları iyileştirir, affetme gücü ve yetisi verir.
 • Merkezi sinir sistemini güçlendirir, hastaysa tedavi eder.
 • Karaciğer hastalıklarına faydalı olduğu söylenir.
 • Migren, baş ağrısı ve diğer ağrılar üzerinde etkilidir. Ağrıyı geçirir.
 • Isıtıldığında elektrik üretir, Piroelektrik özelliğe sahiptir. Kalp ritminin düzenlenmesinde kullanılır. (Uzman gözetiminde yapılmalıdır.)
 • Yaşama karşı daha olumlu bakmayı sağlar, psikolojik olarak anı yaşamaya teşvik eder ve hayattan keyif almayı aşılar.

Görseller için Google 🙂

Künye

Sertlik

5

Özgül Ağırlık

3,28 – 3,35

Kimyasal Formül ve Grubu

(CuSiO2(OH)2) – Silikat – Krizokol Grubu

Renk

Yeşilimsi Mavi, Mavimsi Yoğun Yeşil

Çıkarıldığı Yerler

Rusya, Şili, ABD, Arjantin, Avustarlya, Kazakistan, Fransa, Almanya, İran, Meksika, Peru, Romanya, Yeni Zelanda

Çakralar

Kalp çakra

 Önceki İçerikAnjelit (Angelite)
Sonraki İçerikKehribar (Amber)
2004 yılından bu yana gerek mesleki gerekse hobi olarak Doğal Taşlara ilgi duyuyor ve bu konuda yerli ve yabancı kaynakları araştırarak bilgi ediniyorum. Edindiğim değerli ve yarı değerli taşlar hakkındaki bilgi birikimini 2012 yılında yazıya dökmeye karar verdim. Basılı bir kitapta toplamaktansa online platformda olması daha faydalı olur diye düşündüm ve degerlitaslar.gen.tr websitesi kuruldu. :)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

2 − 2 =