Doğal Taşlar Nelerdir? ve Doğal Taşların Kullanımı

0

Doğal Taşlar Özellikleri ve Faydaları

Yerkürenin varoluşundan buyana milyonlarca yılda doğal etkilerle oluşmuş birçok doğal taş türü vardır. Doğal Taşlar, günlük hayatımızın bir çok alanında kullanılmaya devam ediliyor. Özellikle son dönemde doğal taşların enerjilerinden faydalanma konusunda insanlar oldukça fazla araştırmalar yapmaya başladılar.

Doğal Taşlar ve Kullanım Alanları

Doğal taş dediğimizde elbetteki buradaki konumuz süs taşları kapsamına giren, yerkürede doğal yollar ile oluşan taşlar. Örneğin Granit ve mermer de bir doğal taştır ancak kullanım alanları farklıdır. Doğal taşlar, rengi ve desenleriyle takı ve süs eşyalarından, mimariye ve sanata kadar birçok alanda tercih edilmeye devam ediliyor.

Geçmişte heykel yapımında, saray mimarilerinde, piramitlerde ve daha birçok sanat eserinde doğal taşlar kullanılmıştır. Günümüze ulaşmış birçok tarihi eserlerde doğal taşların özenle kullanımı dikkat çekmiştir.

Bununla birlikte günümüzde değerli taşların işlem görmemiş ham hallerine de doğal taşlar denilmektedir. Taşların nadir bulunan ve farklı özellikteki türleri ise değerli taşlar olarak nitelendirilir. Nadir ve sert mineraller kesilerek mücevher ve ev dekorasyonunda kullanılabilir duruma getiriliyor.

Doğal Taşların Enerjileri ve Etkileri

Doğal taşların kendilerine has titreşim ve frekansları vardır. Bu nedenle vücudumuzda bazı olumlu yada olumsuz birçok etkide bulunurlar. İçerdikleri mineral ve kimyasal yapı sebebi ile her birinin vücuda etkileri farklıdır. Hangi taşın ne faydası olduğunu merak ediyorsanız Değerli Taşlar Listesi sayfasını ziyaret edebilirisniz. Burada sitemizdeki tüm taşların listesini, faydalarını, künyelerini bulabilirsiniz.

Doğal taşların ayrıca burçlar ve çakralar üzerinde de etkileri bulunuyor. Burç taşları ya da taşların çakralara etkisi için üst menüdeki bağlantılardan detaylara ulaşabilirisniz.

Doğal Taşların Kullanımı

Doğal taşların kullanımı antik çağlara, hatta belki çok daha öncesine dayanıyor. Eski çağlardan buyana şifa verici, enerji dengeleyici, koruyucu olarak kullanılmışlar. Elbette bu etkilerin bilimsel bir kanıtı yok ancak yine de yüzyıllardır kullanılagelmiş taşların bir etkisinin olduğu gerçek.

Bugüne kadar birçok yazımızda doğal taşların faydaları, özellikleri, bakımı, temizliği gibi konulardan bahsettik. En fazla aldığımız sorulardan biri ise taşların nasıl kullanılacağı. Bu konuda biraz bilgi vermek istedik.

Etkilerinden faydalanmak istediğiniz doğal taşları nasıl kullanmalısınız?

Taşları nasıl kullanacağınız konusu aslında taşları ne amaçla kullanacağınıza bağlı.

– Takı Olarak & Bireysel Olarak Etkileşim

Doğal taşlardan yapılmış takılar (bileklik, kolye, yüzük) takmak taş ile sürekli birlikte olmamızı sağlar. Bu aşamada dikkat etmemiz gereken en önemli şey taşın tene temas etmesidir. Doğal Taş tesbihlerde bu alanda faydalalı olabilmektedirler.

Doğal taşlar enerji yüklüdür ve doğru kullanıldığında fayda sağlayacaktır. Hislerimizi, dşüncelerimizi etkileyebildiği gibi fiziksel olarakta etkileri vardır. Takı olarak kullandığımız, bireysel olarak etkileşimde bulunduğumuz taşa başka birirnin temas etmemesi önemlidir. Enerjinin karışmasına ve kirlenmesine sebep olur.

– Cüzdan yada Çantada Taşımak

Üzerinizde taşıyamadığınız taşları yanınızda bulundurmak istediğinizde bu yöntemi kullanabilirsiniz. Ayrıca bolluk bereket için etkili olan doğal taşları da çantanızın yada cüzdanınızın bir köşesinde bulundurmanızda fayda var.

– Çakraları Etkinleştirme ve Açma

Çakralarımızı harekete geçirmek, enerjimizi yüksek tutmak, negatif enerjilerden korunarak gün boyu olumlu olmak… Bunlar için en güzel yöntemdir doğal taşlar. Her sabah Çakra taşlarınız ile uygun çakranın üzerine uygun taşı koyarak meditasyon yapabilirsiniz. Ek olarak huzurlu bir meditasyon müziği ve aromatik yağlardan yada tütsülerden destek alabilirsiniz.

– Oda Ofis gibi Ortamlarda Bulundurmak

Bu yöntem çoğunlukla ortamın enerjisini olumlamak için kullanılır. Evin bir köşesine (yatak odası yada oturma odası olabilir) yada ofisteki masamıza taşlarımızı yerleştirebiliriz. Doğal taşımızı etkisine göre seçerek daha faydalı olmasını sağlayabiliriz. Örneğin bilgisayar yanına rasyasyonu alıcı bir taş, yada odaklanmayı kolaylaştırıcı bir taş koyarsanız daha verimli çalışırsınız.

Doğal Taşların Gerçek Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Doğal taş alırken hepimizin aklına takılıyor. Bu taşın gerçek mi sahte mi olduğunu nasıl anlarım? Maalesef piyasada çok fazla sahte doğal taş bulunuyor. Bunların bazıları taş olmayan sentetik malzemelerden üretiliyor, bazıları ise daha düşük maliyetli taşların boyanması ile piyasaya sürülüyor. Doğal taşların gerçek yani orijinal olup olmadığını net bir şekilde anlamak için kimyasal analiz yapılması gerekir. Eğer taş uzmanı değilseniz bir taşın kesin olarak gerçekliğini anlamak çıplak gözle çok zor. Ancak bir taş alırken dikkat edebileceğiniz birkaç püf noktası olabilir;

  • Taş diğer malzemelere göre daha ağır ve soğuktur.
  • Birçok doğal taş içerisinde damarları çatlaklar, doğal kırıklar barındırır.
  • Gerçek taşa ateş tutulduğunda yanmaz. (Bu seçenekler kehribar, inci gibi organik doğal taşlar için geçerli değildir.)”

 

Önceki İçerikShungite
Sonraki İçerikGranat (Lal Taşı, Garnet)
2004 yılından bu yana gerek mesleki gerekse hobi olarak Doğal Taşlara ilgi duyuyor ve bu konuda yerli ve yabancı kaynakları araştırarak bilgi ediniyorum. Edindiğim değerli ve yarı değerli taşlar hakkındaki bilgi birikimini 2012 yılında yazıya dökmeye karar verdim. Basılı bir kitapta toplamaktansa online platformda olması daha faydalı olur diye düşündüm ve degerlitaslar.gen.tr websitesi kuruldu. :)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

twenty − twelve =