Yerkürenin varoluşundan buyana milyonlarca yılda doğal etkilerle oluşmuş birçok doğal taş türü vardır. Doğal Taşlar, günlük hayatımızın bir çok alanında kullanılmaya devam edilmektedir. Dayanıklılığının yanında rengi ve desenleriyle de mimariden sanata birçok alanda tercih edilmeye devam ediyor.

Geçmişte heykel yapımında, saray mimarilerinde, piramitlerde ve daha birçok sanat eserinde doğal taşlar kullanılmıştır. Günümüze ulaşmış birçok tarihi eserlerde doğal taşların özenle  kullanımı dikkat çekmiştir.

Bununla birlikte değerli taşların işlem görmemiş ham hallerine de doğal taşlar denilmektedir. Taşların nadir bulunan ve farklı özellikteki türleri ise değerli taşlar olarak nitelendirilir. Nadir ve sert mineraller kesilerek mücevher ve ev dekorasyonunda kullanılabilir duruma getiriliyor.

Doğal taşlar nasıl oluşuyor?

Yerküremizin yaklaşık 4,6 milyar yaşında olduğu düşünülüyor.  Jeoloji bilimi ise bize bu zaman dilimi ile ilgili çok değerli bilgiler sunuyor. Dünyamızın önceki zamanlarına ait bilgileri ise bize kayaç ve mineraller vermektedir.

Kayaç ve Mineral Nedir?

Mineraller doğal olarak oluşan, belirli bir kimyasal bileşime ve atomik düzene sahip olan ancak organik olmayan katılardır. Kayaçlar ise bir yada birden fazla mineralin doğal ortamda bir araya gelmesiyle oluşur. Bazı kayaçlar tek mineralden oluşur. Örnek vermek gerekirse saf kalsit ve saf kuvars tek mineralden oluşan kayaçlardır. Ancak tek mineralden oluşan kayaçların sayılar oldukça azdır. Büyük çoğunluğu birkaç mineralin bir araya gelmesi ile oluşur. Örneğin Granit taşı içerisinde 3 mineral bulunur. bunlar Kuvars, Feldspat ve Mika’dır.

Kayaçlar Nasıl Oluşur?

Jeolojik süreç bir döngü içerisinde değişmeden sürekli devam eder. Yerkürenin içerisindeki ve yüzeyindeki kimyasal elementler, mineraller ve kayaçla zaman içerisinde tekrar tekrar dağılır. Bu süreç milyonlarca yıldır devam ediyor. Vokanik faaliyetler, magmatik yükseltiler, ergime, ayrışma, başkalaşım kayaçları, aşınma (akarsu, rüzgar gibi) gibi sebeplerle kayaçlar oluşur.

1- Ayrışma ve Aşınma

  • Rüzgarla aşınma
  • Sıcaklık değişimleri
  • Kimyasal ayrışma
  • Buzul aşındırması

2- Deniz Kıyısı Kayaçları

3- Magmatik Kayaçlar

4- Volkanik Taşlar

5- Çökel Kayaçlar

6- Kireçtaşı Mağaraları

7- Başkalaşım Kayaçları

8- Fosiller

9- Meteorit

10- Kristaller

Kaynak: taskutusu.com

Önceki İçerikThe Orlov (Orlov Elması)
Sonraki İçerikMorganit
2004 yılından bu yana gerek mesleki gerekse hobi olarak Doğal Taşlara ilgi duyuyor ve bu konuda yerli ve yabancı kaynakları araştırarak bilgi ediniyorum. Edindiğim değerli ve yarı değerli taşlar hakkındaki bilgi birikimini 2012 yılında yazıya dökmeye karar verdim. Basılı bir kitapta toplamaktansa online platformda olması daha faydalı olur diye düşündüm ve degerlitaslar.gen.tr websitesi kuruldu. :)

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here