Doğal TaşlarYerkürenin varoluşundan buyana milyonlarca yılda doğal etkilerle oluşmuş birçok doğal taş türü vardır. Doğal Taşlar, günlük hayatımızın bir çok alanında kullanılmaya devam ediliyor. Özellikle son dönemde doğal taşların enerjilerinden faydalanma konusunda insanlar oldukça fazla araştırmalar yapmaya başladılar.

Doğal taş dediğimizde elbetteki burada asıl kastettiğimiz süs taşları kapsamına giren, doğada doğal yollar ile oluşan taşlar. Granit ve mermer de bir doğal taştır ancak kullanım alanları farklıdır. Doğal taşlar, rengi ve desenleriyle takı ve süs eşyalarından, mimariye ve sanata kadar birçok alanda tercih edilmeye devam ediliyor.

Geçmişte heykel yapımında, saray mimarilerinde, piramitlerde ve daha birçok sanat eserinde doğal taşlar kullanılmıştır. Günümüze ulaşmış birçok tarihi eserlerde doğal taşların özenle kullanımı dikkat çekmiştir.

Bununla birlikte günümüzde değerli taşların işlem görmemiş ham hallerine de doğal taşlar denilmektedir. Taşların nadir bulunan ve farklı özellikteki türleri ise değerli taşlar olarak nitelendirilir. Nadir ve sert mineraller kesilerek mücevher ve ev dekorasyonunda kullanılabilir duruma getiriliyor.

Doğal taşlar nasıl oluşuyor?

Yerküremizin yaklaşık 4,6 milyar yaşında olduğu düşünülüyor.  Jeoloji bilimi ise bize bu zaman dilimi ile ilgili çok değerli bilgiler sunuyor. Dünyamızın önceki zamanlarına ait bilgileri ise bize kayaç ve mineraller vermektedir. Bizim yarı değerli taş olarakta adlandırdığımız süs taşları ise Gemoloji bilimi tarafından incelenmektedir.

Kayaç ve Mineral Nedir?

Mineraller doğal olarak oluşan, belirli bir kimyasal bileşime ve atomik düzene sahip olan ancak organik olmayan katılardır. Kayaçlar ise bir yada birden fazla mineralin doğal ortamda bir araya gelmesiyle oluşur. Bazı kayaçlar tek mineralden oluşur. Örnek vermek gerekirse saf kalsit ve saf kuvars tek mineralden oluşan kayaçlardır. Ancak tek mineralden oluşan kayaçların sayılar oldukça azdır. Büyük çoğunluğu birkaç mineralin bir araya gelmesi ile oluşur. Örneğin Granit taşı içerisinde 3 mineral bulunur. bunlar Kuvars, Feldspat ve Mika’dır.

Kayaçlar Nasıl Oluşur?

Jeolojik süreç bir döngü içerisinde değişmeden sürekli devam eder. Yerkürenin içerisindeki ve yüzeyindeki kimyasal elementler, mineraller ve kayaçla zaman içerisinde tekrar tekrar dağılır. Bu süreç milyonlarca yıldır devam ediyor. Vokanik faaliyetler, magmatik yükseltiler, ergime, ayrışma, başkalaşım kayaçları, aşınma (akarsu, rüzgar gibi) gibi sebeplerle kayaçlar oluşur.

Kayaç Türleri

  1. Ayrışma ve Aşınma (Rüzgarla aşınma, Sıcaklık değişimleri, Kimyasal ayrışma, Buzul aşındırması)
  2. Deniz Kıyısı Kayaçları
  3. Magmatik Kayaçlar
  4. Volkanik Taşlar
  5. Çökel Kayaçlar
  6. Kireçtaşı Mağaraları
  7. Başkalaşım Kayaçları
  8. Fosiller
  9. Meteorit
  10. Kristaller

Biz bu türler arasında en çok kristaller ve fosilleri süs taşı olarak kullanıyoruz. Merak ettiğiniz doğal taşların özellikleri ve faydaları için sitemizin sayfalarında gezinebilirsiniz. Her taş için detaylı bilgiler içeren ayrı sayfalar ve sayfalarda taşların kimyasal ve mineral özelliklerini gösteren künyeler bulacaksınız. Taş Listesine buradan ulaşabilirsiniz.

 

🙂 Doğal Taşların Enerjileri yazımız ile Kadın Gezegeni’ne Konuk Olduk. Belki gözatmak istersiniz…  kadingezegeni.com/dogal-taslarin-enerjileri/

 

5 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here