Gerçek Kehribar Nasıl Anlaşılır?

0
16

Kehribar Nedir, Nasıl Oluşur?

Kehribar, daha önce kehribar taşı yazımızda da bahsettiğimiz gibi milyonlarca yıl öncesinden çam başta olmak üzere birçok ağaç türünden sızan reçinelerin sızarak toprağa karışması ve fosilleşmesi ile oluşur. İçerisinde yaprak, çiçek yada böcek fosili bulunanlar ise çok daha nadir ve değerlidir. Genellikle kozalaklı ağaç yada tropik çiçekli ağaçların reçinesinden oluşmuştur.

Reçine Nedir?

Ağaçlar, dış etkenler sebebi ile hasar aldıklarında yada hastalandıklarında zarar görür, kırılır ya da yarılırsa; zarar gören bölgenin onarılması adına ‘reçine’ üretirler. Reçinenin kendine has dokusu, kokusu ve tadı sebebiyle diğer canlılar ağaçtan uzak durur ve ve bu reçine zarar gören ağacın iyileşmesi için ilaç vazifesi görür. Bazı ağaç türleri hasar almadan da reçine üretebilirler. Bunu da belirtmeden geçmeyelim.

Kehribar Taşı Özellikleri

Kehribar taşının özellikleri ve faydalarından kısaca bahsetmek gerekirse, mucizevi bir taş olan kehribar, organik taşlar grubundandır. Birçok rahatsızlığa iyi gelen bu taş özellikle ağrılar için çok faydalı ve iyileştirici etkiye sahiptir.
Kehribar 150 C’ye kadar ısıtıldığında yumuşamaya başlar. 375 C civarında parlak bir alevle reçine kokusu çıkararak yanar. Isıtılan kehribarın rengi değişir ve kızıllaşır.
Kehribar çeşitleri ve taşıdığı özellikler reçineyi salgılayan ağacın türüne, oluşum sürecinin
uzunluğuna ve gömülme şartlarına bağlı olarak değişebilmektedir. Kehribarlar belirli bir şekle sahip olmaz, saydam, yarı saydam yada opak hallerde bulunabilir. Bir mineral çeşidi olmadığından sabit bir kimyasal formülü bulunmaz. Kehribar, %10 oranında tuz bulundurur, suda batmadan su üzerinde kalabilecek kadar hafiftir. Altın rengi, bal rengi, sarı, kırmızı, turuncu, kahverengi, kemik rengi, siyah, renksiz, mavi ve yeşil renkleri olan kehribarın yaklaşık 256 farklı tonu bulunmaktadır.

Kehribar Taşı Özellikleri ve Faydaları

Kehribar Çeşitleri

Dünya üzerinde bilinen yaklaşık 150 civarında kehribar çeşidi bulunmaktadır. Görsel olarak bakıldığında bize çoğu aynı gibi görünse de kehribarın hangi bölgeye ait olduğu uzmanlarca anlaşılabilir. Kehribarın rengi, ışıltısı, sıcaklığı, kokusu, statik elektrik özelliği her kehribarı özel kılar ve birbirinden ayırır. En bilinen Kehribar çeşitleri ise şöyledir;

Damla Kehribar:
Çam ağacı reçinesinin fosilleşmesi ile damla kehribar taneleri oluşur. Damla kehribarlar en hakiki ve gerçek kehribarlardır. Asıl kehribarda diyebiliriz. En belirgin özelliği yoğun reçine kokusudur. El içerisinde ısıtıldığında hafif reçine kokusu gelir. Yakıldığı zaman son derece yoğun bir koku yayar.
Ateş Kehribar:
Ateş kehribar ismini renginden alır. Tamamen şeffaf ve saydam görünümü ile diğer kehribar  türlerden ayrılır. Kıymetli bir kehribar türüdür.
Fosilli Kehribar:
Kehribarın oluşumu sırasında reçine içine yapışan böcek, çiçek yada yaprakların oluşum sürecinde kehribar ile birlikte fosilleşmesiyle fosilli kehribarlar oluşur.
Sıkma Kehribar:
Sıkma kehribar hakkında daha önce detaylı bilgi vermiştik. Kehribar tozlarının yeniden işlenmesiyle oluştuğu sanılıyor olsada bu bilgi yanlıştır. Kehribarın başka taşlar ile etkileşime girmesi ile oluşan kehribar türüdür. Tamamen kehribar özelliği taşımayan ancak oluşması için gerçek kehribara ihtiyacı olan bir kehribar çeşididir. Daha detaylı bilgi için Sıkma Kehribar yazımızı inceleyebilirsiniz.

Gerçek Kehribarı Nasıl Anlayabiliriz?

Kehribar diğer adı ile Amber, milyonlarca yıl öncesinde oluşan organik bir taş olduğundan oldukça değerlidir. Eski çağlardan buaya yoğun ilgi gören kehribar haliyle ticari bir değer sahip ve çok fazla yapay yani sahte kehribar bulunmakta. Peki gerçek kehribar nasıl anlaşılır?
Öncelikle belirtmek gerekir ki kehribar fiyatı yüksek bir taştır. Yüzlerce hatta bazıları binlerce lirayı bulabiliyor. Ancak bu bir kıstas değildir. Her pahalı taş kehribar değildir tabiki.
Gerçek kehribarı anlamanın en güvenilir yollarından biri kimyasal testler olsa da maalesef piyasada oldukça başarılı taklitler olduğundan bazen bu testler bile yanılabiliyor. Bir kehribar alacağınız zaman birinci önceliğiniz güvenilir bir satıcı olmalıdır.

Ayrıca aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz:

Aseton testi: Küçük bir pamuk parçasına birkaç damla aseton damlatın ve kehribar üzerine sürün. Aseton kuruduktan sonra kehribar gerçek ise hiçbir etki görünmez. Sahte ise yapışkan bir yüzey oluşacaktır.
Sıcak iğne Testi: Isıtılmış bir iğneyi kehribar tanesine batırmaya çalışın. Taze reçine ve çam kokusu yayılırsa; gerçek kehribardır. Rahatsız edici plastik benzeri bir yanık kokusu alırsanız muhtemelen sahtedir.
Tuzlu su yöntemi: Bir miktar suya tuz katın ve güzelce karıştırın. Gerçek kehribar su üzerinde kalır ancak sahte kehribar su üzerinde duramaz ve batar.
Ultraviyole ışık testi: Ultraviyole ışığa tutulan gerçek kehribar karanlık ortamda yansıma yapar. Sahte kehribar ise matlaşır ve yansıma yapmaz.
Kazıma testi: Kehribar yumuşak bir taştır. Gerçek kehribarı kesici bir madde ile çizmeye çalışırsanız; çizilecek ve elinizde hafif toz bırakacaktır.
Ovalama ve koklama: Kehribar tanesini bir bez ile yada elinizle ovalayın. Gerçek kehribar tanesi reçinemsi bir koku yayacaktır. Sahte kehribar ise yumuşamaya başlar hatta yapışkan bir hale dönüşebilir.

Daha Fazla Kaynak: WikiPedia  🙂

 

 

Önceki İçerikKuka Nedir?
Sonraki İçerikTopaz
2004 yılından bu yana gerek mesleki gerekse hobi olarak Doğal Taşlara ilgi duyuyor ve bu konuda yerli ve yabancı kaynakları araştırarak bilgi ediniyorum. Edindiğim değerli ve yarı değerli taşlar hakkındaki bilgi birikimini 2012 yılında yazıya dökmeye karar verdim. Basılı bir kitapta toplamaktansa online platformda olması daha faydalı olur diye düşündüm ve degerlitaslar.gen.tr websitesi kuruldu. :)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here