Gümüş

Son Güncelleme : Ekim 31, 2017

Günümüzde en çok kullanılan değerli madenlerden biri Gümüş… Gümüş takı yapımında, mekanlar için süs eşyası yapımında, sanayide, elektrik sistemlerinde ve daha bir çok alanda rağbet gören bir madendir. Işığı çok iyi yansıtması ve yumuşak – kolay işlenebilir bir maden olması bu alanda gümüşün tercih edilmesinde etkendir. Oksitlenmeye karşı dayanıksız olan gümüş, bakır madeninden daha geç ancak altın madeninden biraz daha çabuk oksitlenir.
gümüşM.Ö. 3000’li yıllara dayanan geçmişi ile gümüş, altın ve bakır madeninden daha sonra bulunmuştur. Milattan önceki dönemde Mısırlılar, Çinliler ve Persler tarafından kullanılan gümüşün ayrıca antik yunan döneminde de kullanımı yaygın olarak görülmüştür.

Altın madeninin daha az olması ile gümüş madeninden daha değerlidir ancak gümüş madeni çok derinlerde ve belirli bölgelerde bulunduğundan altın madeninden daha sonra keşfedilmiştir.
Beyaz ve metalik bir rengi olan gümüş bugün bakır, çinko yada kurşun gibi madenler ile karıştırılarak kullanılmaktadır. Bunda gümüşün fazla yumuşak (kolay eğilebilir) ve ham halinin fazla pahalı olmasının etkisi vardır.

gümüş takıGümüş nasıl parlatılır?

Gümüş Temizliği

Gümüş kolay oksitlenen, hemen kararan bir madendir. Bunun sebebi kükürt ve hidrojen sülfür’dür. Gümüşün parlatılması için birkaç yöntem bulunmaktadır.

Ancak evde takılarınızı parlatmak için deneyeceğiniz yöntemler gümüşlerinize zarar verebilir. Bu sebeple gümüş atölyelerinde parlatılması daha uygun olmaktadır. Ayrıca piyasada gümüş için çeşitli parlatıcı ürünler satılmaktadır. Bu ürünler ile de gümüşlerinizi parlatabilirsiniz.

Gümüşlerinizin kararmasını önlemek için;

  • Deterjan, sabun, parfüm,aseton maddelerden uzak tutun,
  • Ürünlerinizin çizilmelerden ve çarpmalardan koruyun,
  • Takınızı sık sık gümüş parlatma bezi silin,
  • Kullanmadığınız zamanlarda ışıktan uzak kapalı bir kutuda muhafaza edin. Oksijenle temas etmemesini sağlayın.

Geçmişte para birimi olarak da kullanılan gümüş takılarda 925 ayar olarak kullanılır. Daha düşük ayarda olanlar genellikle kaplama ürünlerdir. Bu sebeple gümüş ürün alırken mutlaka ayarına bakmalı ve güvenilir yerlerden alışveriş yapmanız tavsiye edilir. Değerli taşlarınızı sürekli üzerinizde taşımak istiyorsanız, gümüş montürlü olanları tercih edebilirsiniz.

 

gümüş süs eşyaları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 × 2 =