Jeremejevit

0

Jeremejevit – Yeremeyevit Nedir?

Jeremejevit diğer isimleri ile Jeremejevite yada Yeremeyevit, florür ve hidroksit iyonları içeren nadir bir alüminyum borat minerali’dir. Kimyasal formülü Al₆B₅O₁₅(F,OH)₃’dir.

Jeremejevit Taşı Özellikleri

İlk olarak 1883’te Rus mineralog Pavel Vladimirovich Eremeev tarafından bulunmuş ve bugünkü ismi ona istinaden verilmiştir. İlk bulunduğu yer Mt. Soktui, Nerschinsk bölgesi, Adun-Chilon Dağları, Sibirya’dır. 1974 yılında da Namibya ve Tanzanya’da bulunan saydam, soluk mavi Jeremejevit bulunmuştur.

Yeryüzünde bulunan doğal taşlardan bazıları çok nadir oldukları için çok değerli ve pahalı oluyorlar. Bu değerli taş’ta bu geruba giriyor. Öyle ki bizim en değerli taşlar arasında gösterdiğimiz elmas taşından da pahalı ve değerlidir.

Çok nadir bulunan bir mineral olması sebebi ile en pahalı taşlar arasında gösterilmektedir. Nadir olması sebebi ile takılarda kullanımı yaygın değildir. Çoğunlukla koleksiyoncuların topladığı taşlardan biridir. Karat başına yaklaşık 2bin dolar değer görmektedir.Jeremejevit taşı prizmatik altıgen kristaller halinde bulunur. Genellikle mavi ve tonlarında renk skalasına sahiptir.  İlk keşfedildiğinde bulunan taşların açık mavi olması sebebi ile bu taşlar akuamarin sanılmıştır. Ancak sonrasında lila, açık sarı hatta renksiz (şeffaf) olanları da bulunmuş ve bu mineralin ismi konulmuştur. Ancak mavi renkli olanı hala en pahalı olanıdır. 

Künye

Sertlik

6,5-7,5

Özgül Ağırlık

3,28-3,31

Kimyasal Formül ve Grubu

Al₆B₅O₁₅(F, OH)₃

Renk

mavi, mor, açık, beyaz, sarımsı, yeşilimsi, soluk kahverengi

Çıkarıldığı Yerler

Rusya (Transbaikalia), Namibya (Swakopmund – yeşilimsi, açık mavi, koyu mavi kristaller), Tanzanya (mavi rengin şeffaf kristalleri)

Çakralar

 

Daha Fazla Bilgi ve Görsel için Bağlantıya Bakabilirsiniz: incele

Önceki İçerikZümrüt
Sonraki İçerikKalsedon
2004 yılından bu yana gerek mesleki gerekse hobi olarak Doğal Taşlara ilgi duyuyor ve bu konuda yerli ve yabancı kaynakları araştırarak bilgi ediniyorum. Edindiğim değerli ve yarı değerli taşlar hakkındaki bilgi birikimini 2012 yılında yazıya dökmeye karar verdim. Basılı bir kitapta toplamaktansa online platformda olması daha faydalı olur diye düşündüm ve degerlitaslar.gen.tr websitesi kuruldu. :)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

sixteen − four =