Kabaşon nedir?

Kabaşon (Cabochon) düzgün şekilde kesilmiş, üstü cilalı, belirli bir geometrik şekli olan taş kesimidir. Tabanı cilalı yada cilasız olabilir. Piramit, altıgen, dörtgen, yuvarlak, oval gibi şekiller olabilir. Kabaşon elle kesilecek ise sulu ortamda çalışılan bir taşlama makinası kullanılır. Alternatif olarak otomatik kabaşon kesim makinasını da tercih edilebilir.

Kabaşonun şekillendirilmesi kenarlardan yukarıya doğru yapılır. Şekillendirme işlemi sonrasında taş parlatılır ve takılarda kullanılmak üzere hazır duruma gelir.

Kabaşon Kesim 4 Grupta Ayrılır;

  • Oval kabaşon
  • Yuvarlak kabaşon
  • Dörtgen kabaşon
  • Serbest şekilli kabaşonKabaşon kesim taşların üst yüzeyi pürüzsüz ve parlak olmalıdır. Kesilen taşların düzgün ve pürüzsüz yüzeylere sahip olması için zımparalama ve cilalama işlemi yapılır. Bu işlem için kabaşon taşlarda tamburlama kullanılır. Döner tamburlar en iyi sonucu verirler ancak kırılgan taşlar döner tamburlama da tercihen kullanılmamalıdırlar. Zarar görebilirler. Titreşimli tamburlar ise daha hızlı sonuç verirler.

 

Önceki İçerikGüneş Taşı (Sunstone)
Sonraki İçerikKumtaşı (Yıldız – Arenite)
2004 yılından bu yana gerek mesleki gerekse hobi olarak Doğal Taşlara ilgi duyuyor ve bu konuda yerli ve yabancı kaynakları araştırarak bilgi ediniyorum. 2012 yılında edindiğim değerli ve yarı değerli taşlar hakkındaki bilgi birikimini yazıya dökmeye karar verdim. Basılı bir kitapta toplamaktansa online platformda olması daha mantıklı geldi ve degerlitaslar.gen.tr websitesi kuruldu. :)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

11 + 9 =