Kammererit (Kemererit) 

0

Kammererit Nedir?

Kammererite / Kemererit / Chromian Clinochlore

Kammererit (Kemererit), klinoklor grubuna ait bir mineraldir. Krom içerikli olan Kammererit (Kemererit) mor, fuşya, morumsu kırmızı yada  kırmızı renklerde olabiliyor. Saydam ve yarı saydam mükemmel dilinimlere sahip kristaller halinde bulunan bu doğal taş Maden Kanunu’nda “Kıymetli Taşlar” (Değerli Taşlar) içerisinde yerini almıştır.

Kammererit Özellikleri

Sertlik derecesi 2-2,5 arasında belirlenen Kammererit (Kemererit), oldukça kırılgan ince kristallerden meydana gelir. Bu sebeple oldukça narin davranılmalıdır. Takı olarak kullanımı kırılgan olması sebebi ile çok zordur.  Şekillendirilmesi çok zordur çünkü kristaller genellikle incedir. Takıda kullanılacaksa parça halinde narince monte edilebilir. Kammererit (Kemererit) parça halinde süs eşyası olarak kullanılabilir. Koleksiyonluk değeri yüksektir.

Mor ve kırmızı rengin birlikteliği ile oluşan renk tonlarına sahiptir. Kammererit (Kemererit) taşının en önemli özelliklerinden biri süs taşı kalitesinde olanların sadece Türkiye’de çıkarılmasıdır. En bilinen kaynağı Erzurum Çayırlı’da yer alan krom yataklarıdır. Bu açıdan bakıldığında Kammererit (Kemererit) ülkemiz için önemli bir mineraldir ve mutlaka Dünya’ya tanıtımı yapılmalıdır. Kammererit, genel olarak Doğu  Anadolu ve Kuzeydoğu Anadolu bölgelerinde, Keşiş ve Kop Dağları civarında bulunur.Kammererit (Kemererit) aynı zamanda Chromian Clinochlore (kromlu klinoklor) olarak da bilinir. Klorit grubu içeriğindeki magnezyum ve demir sebebi ile genellikle yeşil renkli olurlar. Krom dahil olduğunda ise morumsu kırmızı rengini alır.

Kammererit minerali adını Alman Jeolog ve Eczacı August Alexander Kaemmerer’den almaktadır.

Künye

Sertlik

2 – 2,5

Özgül Ağırlık

2,6

Kimyasal Formül ve Grubu

(Mg, Cr)6(AlSi3)O10(OH)8

Renk

Mor, fuşya, morumsu kırmızı, kırmızı renklerde saydam, yarı saydam kristaller

Çıkarıldığı Yerler

Türkiye – Erzincan – Çayırlı (Kop Dağları)

 

Önceki İçerikZararlı Doğal Taşlar
Sonraki İçerikDruzy Kristali Nedir?
2004 yılından bu yana gerek mesleki gerekse hobi olarak Doğal Taşlara ilgi duyuyor ve bu konuda yerli ve yabancı kaynakları araştırarak bilgi ediniyorum. Edindiğim değerli ve yarı değerli taşlar hakkındaki bilgi birikimini 2012 yılında yazıya dökmeye karar verdim. Basılı bir kitapta toplamaktansa online platformda olması daha faydalı olur diye düşündüm ve degerlitaslar.gen.tr websitesi kuruldu. :)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

twelve + 17 =