Karat Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Günümüzde kıymetli taş ve değerli maden satışında kullanılan ölçü birimi karat (kırat) nedir?

Karat, 0,2 grama (200 mg) eşit olan bir kütle ölçüm birimidir. Elmas (pırlanta) başta olmak üzere değerli taşların ağırlık ölçümünde kullanılır. Basit bir hesapla; 1 gr taş = 5 karat’tır. Peki karat ölçü birimi nereden gelmiştir.

Karat Ölçü Birimi

1 Karat = 1 Keçiboynuzu Çekirdeği

Karat ölçü birimi çok eski çağlardan bu yana kullanılan bir ölçü birimidir. Karat, aslında yüzyıllar önce Keçiboynuzunun içerdiği çekirdeklerin ağırlıkları ile hesaplanmıştır. O dönemde hassas teraziler olmadığı için elmas başta olmak üzere değerli taş ölçümünde kullanılmıştır. Her bir keçiboynuzu çekirdeği şekil ve ebatlarına bakılmaksızın 200 miligram’dır yani tüm çekirdekler aynı ağırlıktadır. Çekirdeklerin sabit ağırlıklara sahip olması sebebiyle eski çağlarda ağırlık hesaplamalarında keçiboynuzu çekirdekleri tercih edilmiştir. Bir dönem Farklı ülkelerde farklı ağırlıklara karşılık gelen karat karışıklık olmaması için 1907 yılında 0,200 gram olarak kabul edilmiş ve metrik karat olarak adlandırılmıştır…

Karat Adı Kökeni

Karat adı ise keçiboynuzunun Arapça karşılığı olan “karrat” sözcüğünden gelir. Keçiboynuzu aynı zamanda İngilizce’de “carob” ,Yunanca’da “keration”dır. Karat ölçü birimi bugün birçok ülkede kullanılmaktadır.

Antik çağlardan buyana elmas ölçü birimi olarak kullanılan karat, Selçuklular ve Osmanlı İmparatorluğu döneminde de kullanılmıştır.

İşte kuyumculuk sektöründe değerli taş ve maden satışında kullanılan karat buradan gelmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ten + fourteen =