Korindon Grubu

Korindon (Korendon yada ingilizce adıyla Corundum) bir alüminyum oksit mineralidir. Nadir bulunan bir taştır. Değerli taşlar arasında Elmas’tan sonra en sert olan taştır.  Mohs sertlik skalasına göre sertlik derecesi 9’dur. Korindon ayrıca bir grubuda temsil eder. Kendisine bağlı alt taşlar vardır. Korindon Grubu’na ait taşlardan en bilinenleri Safir (Gökyakut) ve Yakut (Ruby)’dir.

Birçok renge sahip olan Korindon (Corundum) silindir biçimli kristaller yada saydam yuvarlak taneler halinde bulunabilir. Saf Korindon renksizdir. Ayrıca mavi, gri, menekşe mavisi, mavi-gri, kahverengi, sarı, yeşil, kırmızı renklerde bulunur.

Korindon minerali sadece değerli taş olarak bulunmaz yada kullanılmaz. Demir oksit ve spinel ile karışım halinde bulunursa zımpara adını alır ve endüstride biçok alanda kullanılır. Çıkarıldığı başlıca ülkeler; Brezilya, Kenya, Hindistan ve Sri Lanka’dır.

Korindon Grubundan Yakut (Ruby)

Korindon grubuna ait olan Yakut taşı (Ruby) içeriğinde bulunan krom minerali sebebiyle kırmızı rengini alır. Şeffaf ve kristal yapılı olan yakut taşı 4 değerli taştan biridir. Sertlik dercesi 9’dur. En sert taşlardan biridir. Rengi koyu kırmızısan pembemsi kırmızıya kadar değişiklik gösterir. En değerlileri koyu kıemızı olanlardır. Yakut hakkında detaylı bilgiler için tıklayabilirsiniz.

Korindon Grubundan Safir (Gökyakut)

Korindon grubuna ait olan bir diğer taş Safir (Gökyakut) ise içeriğindeki titan ve demir mineralleri sebebiyle mavi rengini almıştır. Koyu maviden açık maviye saydam yada yarı saydam kristal yapıda olan Safir taşı da en değerli 4 taştan biridir. Safirin farklı renkleri de bulunmaktadır. Beyaz, pembe, nadir de olsa mor (menekşe), sarı, yeşil, kahverengi renklerde de bulunabilir. Safir hakkında detaylı bilgler için tıklayabilirsiniz.


Künye:

Sertlik 9
Özgül Ağırlık 3,93
Kimyasal Formül ve Grubu Al2O3 ve Alüminyum Oksit
Renk Renksiz, mavi, gri, menekşe mavisi, mavi-gri, kahverengi, sarı, yeşil, kırmızı
Çıkarıldığı Yerler Brezilya, Kenya, Hindistan ve Sri Lanka
Çakralar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 × 1 =