kuvarsAsıl adı Kuvars Kristali olan Kristal Kuvars taşı, dünya üzerinde çok geniş bir alana yayılmıştır.Yer kabuğunun %10’dan fazlasını oluşturan sert ve katı bir mineral grubudur. Altıgen prizmalar şeklinde bulunan kristallerdir. Çoğunlukla içinde donmuş bir su damlası vardır ve kırıldığında tekrar suya dönüşür.

İlk çağlardan buyana sihir ve tedavi alanlarında kullanılan kuvars kristali oksijen ve silikonun bileşenlerinden oluşmaktadır. Günümüzde de tedavi nitelikli taşların başında gelmektedir. Aslında kristal kuvars terimi, tek bir çeşit taşı değil çok geniş bir taş ailesini tanımlar. Bu ailenin üyelerinin bir kısmı kendi bağımsızlıklarını ilan ederek kendi isimleriyle anılır hale gelmiştir. Ametist, Sitrin, Kan Taşı, Krizopraz gibi taşlarda bu ailedendir.

Endüstriyel alanda, elektronik iletici ve ayrıştırıcı olarak kullanılmakta aynı zamanda saatlerde, deterjanlarda, diş macunlarında, cam ve elektrik ışıklandırmalarında kullanılmaktadır. Metafiziksel anlamda kuvvetin ve gizli gücün sembolüdür. Doğanın enerjisini içinden geçirip iletir. Kainatın sonsuz gücünü temsil ettiğine ve taşıyanın bu gücü kavrayabileceğine inanılmıştır. Eski çağlarda yağmur yağması için edilen dualarla birlikte kuvars kristalleri kullanılmıştır.Kişinin çevresinde oluşan negatif enerjiyi yok eder ve pozitif enerjiyi toplar, aktive eder aynı zamanda  biriktirir. Düşünce formlarını aktive eden bir özelliği de vardır.

Kristal Kuvars Faydaları

 • Duygusal dengeleyicidir. Beyin fonksiyonlarını uyarır.
 • Güç ve canlılık kaybına karşı koruma sağlar.
 • Özellikle Cep telefonu, telsiz gibi cihazlardan yayılan radyasyonu toplar.
 • Zihinsel konsantrasyonu kuvvetlendirir.
 • Tene temas ettirerek kıyafet altında taşındığı taktirde, kişiyi diğer insanların negatif enerjisinden korur. Pozitif insanlar içindeyseniz taşınızı görünür şekilde takın. Böylece çevrenizdeki insanların pozitif enerjisini toplar.
 • Baş ağrısını hafifletici özelliği vardır.
 • Sindirim ve kan dolaşımı sistemini sağlıklı tutar, hastalanırsa iyileştirir.
 • Göz için sağlıklıdır..Diğer yazılarımızda da belirttiğimiz gibi eğer kristalinizi çok uzun süre kullandıysanız enerjisi tükenebilir. Toplamış olduğu negatif enerjiyi size aktarmaya başlayabilir. Bunu baş ağrısı, mide bulantısı şeklinde hissedersiniz. Bu durumda kristalinizi tekrar kullanmadan önce bir gece toprağa gömerek temizlemeniz gerekmektedir.

Pembe kuvars gibi kristal kuvarsınızı da bir ametistin yanında bırakmanız da temizlenmesini sağlar. Bunun için iki kristal alıp, birini temizlerken diğerini kullanmanız faydanıza olacaktır. Temizlediğiniz bir kristale başka insanların dokunmasına izin vermeyiniz.

Künye:

Sertlik 7
Özgül Ağırlık 2,65
Kimyasal Formül ve Grubu SiO2 ve silikat
Renk Renksiz, beyaz
Çıkarıldığı Yerler Yer kabuğunun %10’dan fazlasını oluşturan sert ve katı bir mineral grubudur. Yaygın olarak bulunur.
Çakralar Karın, kalp, alın, taç

 

Önceki İçerikAkuamarin (Aquamarine)
Sonraki İçerikTurkuaz (Firuze)
2004 yılından bu yana gerek mesleki gerekse hobi olarak Doğal Taşlara ilgi duyuyor ve bu konuda yerli ve yabancı kaynakları araştırarak bilgi ediniyorum. 2012 yılında edindiğim değerli ve yarı değerli taşlar hakkındaki bilgi birikimini yazıya dökmeye karar verdim. Basılı bir kitapta toplamaktansa online platformda olması daha mantıklı geldi ve degerlitaslar.gen.tr websitesi kuruldu. :)

9 YORUMLAR

 1. Aslan burcunun taşı kuvars kristali demişsiniz ama burclar kısmında koç yengec balık kova vs. yazıyor
  Aslan yazmıyor nedense. AYRICA ASLAN BURCU ICIN AMETIST taşı önemlimidir aciklama yaparmisiniz lütfen.

  • Merhaba,

   Haklısınız bu kısıma Aslan burcunu eklemeyi unutmuşuz. 🙁 Gerekli düzeltmeyi yaptık. Uyarınız ve dikkatiniz için teşekkür ederiz.
   Kristal Kuvars Aslan burcu taşlarındandır. Ancak ametist Aslan burcu taşlarından değildir.

   Bu arada spam eklentisi ile ilgili önerinizi de değerlendireceğiz 🙂

   İlginiz için teşekkür ederiz, iyi akşamlar

  • İkiside Kuvars grubu taşlarıdır. Ancak Necef içerisinde baloncuk benzeri kabarcıklar bulunur. Kristal kuvars ve Necef taşının en belirgin farkı budur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

three × five =