Lityum Kuvars

0

Sevgi ve sükunetin taşı Lityum Kuvars (Lithium Quartz), zihni sakinleştirir, kalbi açar, mutluluk, huzur, dinginlik ve pozitif duygular verir. Kuvars ailesinin üyelerinden lityum içerikli bu kuvars güçlü bir şifalandırıcıdır. Metafizik dünya için nispeten yeni bir kristaldir. Bu nedenle, değerli taşları ve güçlerini anlatan eski özlü taşların, metinlerin hiçbirinde yer almamaktadır. Bazı yeni özlü taşlara dahil edilmiştir ve koleksiyoncular arasında popüler bir Kuvars katılımıdır.

Lityum Kuvars Nedir? Lityum Kuvars Özellikleri

Lityum Kuvars, buğulu pembemsi/lila rengindedir. Buğulu olsa da kristal kuvars gibi saydam bir kristaldir. Rengini içeriğindeki Lityum’dan alır. Lityum miktarına göre pembe tonlarından lila tonlarına kadar rengi farklılık gösterir.  (Kapak görseli temsilidir, işlenmemiş ve orijinal lityum kuvars görselleri için Google’a bakabilirsiniz.) 

Lithium Quartz, aslında yarı değerli taşlar arasında kabul görmemiştir. Çoğunlukla endüstriyel alanda kullanılan ve değeri yeni yeni keşfedilen bizce değerli taş bu sebeple takı olarak pek piyasada bulunmamaktadır. Parça olarak nadir de olsa büyük taş satıcılarında rastlayabilirsiniz. Lityum madenciliği Arjantin, Çin, Şili gibi ülkelerde oldukça yaygın olarak yapılsa da Lityum kristali sadece Brezilya’da az miktarda çıkarılır. Diğer ülkelerde çıkarılan lityum madeni yukarıda bahsettiğimiz gibi endüstriyel olarak kullanılır.

Kristal kuvartz içinde bulunan Lityum için birincil ticari yataklar Brezilya’dadır. Bununla birlikte, Lityum Kuvars, Petalite, Kunzit ve Lepidolit gibi lityum açısından zengin taşların yanında da oluşabilmektedir. Lithium Quartz zanaatkârlıkla çıkarılır. Bilinen en verimli kaynaklar Brezilya’dadır. Genellikle kesme ve cilalama ile geliştirilmiş doğal taş olarak bulunur. Takı olarak kullanımı yaygın değildir.

Lityum Hakkında

Lityum kuvarsı anlatırken lityum madeninden bahsetmeden olmaz. Faydalarını anlayabilmek ve anlatabilmek için bahsetmeliyiz. 

Tarihi çok eskilere dayanmayan, görece yeni olan Lityum ilk olarak 1817’de İsveçli mineralog Johan August Arfwedson tarafından Petalite mineralini analiz ederken keşfedilmiştir. Petalite içerisindeki bilinmeyen bir malzeme, yapı olarak sodyum ve potasyuma benzer ancak bu ikisi suda çözünebilir, yeni malzeme ise suda çözünmez. Keşfedilen bu yeni malzemeye yeni bir isim verilir. İsmini suda erimemesi ve katı kalması sebebi ile Yunanca “taş” anlamına gelen lithos kelimesinden almıştır ve “Lithium” olarak adlandırılmıştır. 1949’da ise Avustralyalı bir psikiyatrist olan Jade Cade, lityumun depresyon vb. ruhsal ve mental rahatsızlıklara olumlu etkisini keşfetmiştir ve bu alanda kullanılmaya başlanmıştır.

Lityum, yumuşak gümüşi beyaz renkte bir metaldir. Hernekadar metal olsa da diğer metallerden Altın, Gümüş, Bakır gibi tek başına oluşmaz. Lityum genellikle bir mineral veya kayanın oluşumunda karışmış halde bulunur. Mesela, Lepidolite mineraline mor rengini ve Petalite mineraline pembe rengini verir. Pozitif enerji taşlarından Ametist taşında da az miktarda lityum bulunur.

Lityum Kuvars, Petalite, Kunzit ve Lepidolit gibi lityum açısından zengin diğer taşlar ile daha etkili çalışır.

Lityum Kuvars Oluşumu

Lityum, hem tortul hem de magmatik kayaçlarda bulunur. Ancak Lityum Kuvars ise sadece kuvars kristalinin oluşabileceği alanlarda oluşur. Kuvarsın oluşumu sırasında onun bünyesine karışır, kuvars yavaş yavaş büyüdükçe lithium içerisinde kalır. Saf Lityum gümüşi beyazken, silika ile etkileşime girdiğinde Kuvarsa pembemsi-mor bir ton verir. Kuvars büyümeye devam ettikçe, Lityum katmanını kaplayacak ve Lityum’u içeride bırakacaktır. Bazı durumlarda Lityum, Kuvars kristalinin hem içinde hem de dışında bulunur.

Lityum Kuvars Faydaları

 • Lityum Kuvars, kaygı ve depresyonu daha iyi yönetmenize yardımcı olabilecek manevi bir tılsımdır. 
 • Enerjisi, sıkıntımızın temel nedenini anlamamıza ve zihinsel sağlığımızı desteklemek için uygun değişiklikleri yapmamıza yardımcı olabilir.
 • Hem içe hem de dışa iyiliksever düşünceler ve titreşimler göndermeye odaklandığımızda, meditasyonlar için olağanüstü bir çapa taşıdır. 
 • Dikkat dağıtan düşünceleri serbest bırakır,
 • Sevgi ve sükunet taşıdır. Evrensel sevgiyi destekler.”Sevgi Dolu Şefkat”, “Hepimiz güvende olalım” ve “Hepimiz barış içinde olalım” gibi meditasyon mantraları için mükemmeldir.
 • Endişeli veya güçsüz hissettiğimizde rahatlatıcı olan çok sakin bir enerjiye sahiptir. Anksiyete gibi kaygı, endişe durumlarına en iyi yardımcılarındandır.
 • Çiftler arasındaki sevgi ve uyumu artırır, sevenleri olumsuz dış etkilerden korur.
 • Odaklanmamıza ve rahat olmamıza yardımcı olur.
 • Acil dikkatimizi gerektiren bir şey ortaya çıkarsa zarafetle dönmeye devam ederken, günlük görevlerimize konsantre olmamızı öğütler.
 • Bizi hayal etmeye, plan yapmaya ve mutlu eden şeyi bulmaya teşvik eder.
 • Panik atak ve bunlara eşlik eden tüm rahatsız edici fiziksel reaksiyonlardan mustarip olan kişilere tavsiye edilir.

Lityum Kuvars Temizliği ve Bakımı

Lityum kuvars, diğer grubundaki diğer kristaller gibi temizlenmeye elverişlidir. Sertlik derecesi 7 olduğu için su ile temizleme yöntemleri, toprağa gömerek temizleme, tütsüleme, selenit kasesi, tuz lambası gibi bilinen birçok kristal temizleme yöntemi ile temizleyebilir, enerjisini nötrleyebilir ve yeniden şarj edebilirsiniz. 

Taşınızın fiziksel temizliği için nemli bir bez ile silmeniz yeterlidir. Kullanmadığınız zamanlarda ayrı bir kesede muhafaza etmeniz, çizilmesini engellemiş olursunuz.

Künye

Sertlik7
Kimyasal Formül ve GrubuNa(Li1.5Al1.5)Al6(Si6O18)(BO3)3(OH)3(OH) – Kuvars
RenkBuğulu Pembe, Lila
Çıkarıldığı YerlerBrezilya
ÇakralarTaç Çakra, Üçüncü Göz Çakrası
Önceki İçerikVivianite
Sonraki İçerikScolecite
2004 yılından bu yana gerek mesleki gerekse hobi olarak Doğal Taşlara ilgi duyuyor ve bu konuda yerli ve yabancı kaynakları araştırarak bilgi ediniyorum. Edindiğim değerli ve yarı değerli taşlar hakkındaki bilgi birikimini 2012 yılında yazıya dökmeye karar verdim. Basılı bir kitapta toplamaktansa online platformda olması daha faydalı olur diye düşündüm ve degerlitaslar.gen.tr websitesi kuruldu. :)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

one × 3 =