Mardin Taşı Nedir?

0

Mardin binlerce yıllık tarihi ile birçok alanda adını duyurmuş ve birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bir şehir. Eşsiz mimarisi, evleri, konakları, işlemeli sütunları, camileri, kiliseleri derken hemen hemen her yerde kullanılan Mardin taşı ise sadece Mardin şehrine özel, coğrafi işaret almış bir malzeme. Taşı toprağı çok kıymetli olan memleketimizde bulunan ve işlenen Mardin taşı’na bir bölüm ayırmamak olmazdı.

Mardin taşı, Mardin şehri ve çevresinde yaygın olarak kullanılan bir yapı malzemesidir. Bu taş, Mardin’in tarihi ve mimari yapısının önemli bir özelliğidir ve bu bölgede inşa edilen birçok geleneksel ev, kilise, cami ve diğer yapıların yapımında kullanılmıştır.

Sadece taş işçiliğinde 7000 yıllık geçmişi olan Mardin, yüzyıllardır bu taşı (bazı kaynaklarda “sarı kalker” olarak ta geçiyor) mimarinin yanı sıra sanat eserlerinde, süslemelerde, işlemelerde de kullanmışlardır. Mezar taşlarından, işlemeli balkon sütunlarına kadar bu taşı görmemiz mümkün.

Mardin Taşı

Bu doğal taş, yerel kireç taşıdır ve genellikle sarımsı beyaz veya kremsi renkte olur. Bu taş, sertlik açısından oldukça dayanıklıdır ve tarih boyunca Mardin’deki birçok tarihi yapının dayanıklılığını ve estetik güzelliğini korumasına yardımcı olmuştur. Mardin’in mimari mirasının önemli bir bileşeni olan bu taş, tarihi yapılara benzersiz bir karakter ve görünüm kazandırır.

Mardin bölgesinin jeolojik yapısından kaynaklanan bir doğal kayadır ve bu bölgede bulunur. Bu nedenle Mardin taşı, Mardin’in tarihi ve kültürel kimliğiyle sıkı bir şekilde ilişkilidir ve bölgedeki mimari eserlerin vazgeçilmez bir malzemesidir.

2009 yılında coğrafi işaret için başburulmuş ve 2011 yılında tescillenmiştir. Değerli taşlar kategorisinde yer almasa da aslında gerçekten değerli, kıymetli ve özel bir taş bence.

Kaynaklar:

Önceki İçerikKammererit (Kemererit) 
Sonraki İçerikRune Sembolleri ve Anlamları
2004 yılından bu yana gerek mesleki gerekse hobi olarak Doğal Taşlara ilgi duyuyor ve bu konuda yerli ve yabancı kaynakları araştırarak bilgi ediniyorum. Edindiğim değerli ve yarı değerli taşlar hakkındaki bilgi birikimini 2012 yılında yazıya dökmeye karar verdim. Basılı bir kitapta toplamaktansa online platformda olması daha faydalı olur diye düşündüm ve degerlitaslar.gen.tr websitesi kuruldu. :)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

seven + two =