Moğol Zümrütü (The Mogul Emerald)

Son Güncelleme : Eylül 4, 2016

Dünyanın en kıymetli mücevher taşları – 9

Moğol Zümrütü (The Mogul Emerald)

Koyu yeşil renkteki bu görkemli zümrüt, 10 santim boyunda, 217.80 karat’tır. Tablet şeklindedir ve  bilinen en büyük zümrüt olma özelliğine sahiptir. 17. yüzyılda Hindistan’da yaşayan bir rahibe ait bu taşın bir yüzünde  çiçek desenleri diğer yüzünde ise dini figürler kazınmıştır.

Bu taşın bir tarafında dua yazılı, diğer tarafında ise orijinal çiçek motifleri vardır. Bu efsanevi zümrüt 28 Eylül 2001 yılında 2,2 milyon dolar fiyatı ile bilinmeyen bir alıcıya Londra Christie müzayedesinde satıldı. İyileştirici özellikleri olduğuna inanılmaktadır.

Moğol Zümrütü (The Mogul Emerald)” için 2 yorum

 • Aralık 21, 2013 tarihinde, saat 2:59 pm
  Permalink

  bende dedemin dedesinden kalma bir yüzük var kaşı koyu renk yeşil üzerinde sanırım selcukluca yazı var yüzügün kasası güştenmiş parmaga takılan yeri kopmuş bende kuyumcuya gittim yeni bir kasa yaptırdım 500 tl aldılar yüzügün kaşı kesin cizilmez bir taş ne oldugunu bilmiyom bir kac sarrafa gösterdim bilmediklerini sölediler atadan deden kalma bu yüzügün maddi anlamda bir degeri varmı mavi zaten var bilen varsa cevap yazarsa sevinirim.

  Yanıtla
 • Aralık 22, 2013 tarihinde, saat 10:56 pm
  Permalink

  bu koyu yeşil renkte bi tasta bende var bunun degerini ögrenebilirmiyim yada bununla ilgilenen biriyle irtibata gecebilirmiyim e postam akay_421@hotmail.com

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

7 + eleven =