MOHS SERTLİK SKALASI

Son Güncelleme : Temmuz 15, 2017

Minerallerin sertliği Avusturyalı mineralog Friedrich Mohs tarafından 1812 de ortaya konulmuştur. Mohs sertlik skalası bir mineralin sertliğini ifade eder.Mineralin üzerine etki yapan basınçlara, kuvvetlere karşı gösterdiği dayanma ölçüsünü derecelendirir. Sertlik mineralin kimyasal yapısı, aralarında kurdukları bağlarla alakalıdır. Bağlar ne kadar fazla ve sıkı ise o mineral daha serttir.

MOHS SERTLİK SKALASI

Sertlik genel olarak çizilme kuvvetine gösterilen tepki ile ölçülür. Friedrich Mohs mineralleri birbirine sürttüğünde üzerlerinde kalan çiziklerden hangi mineralin ne kadar sert olduğunu saptamış, sert olan mineralin daha az sert olan minerali çizdiğini görmüştür. Bunun sonucu olarak sertliği bilinen mineralleri kullanarak sertliği bilinmeyen mineraller hakkında yorum yapılabilineceğini öne sürmüştür. Buradan yola çıkarak Mohs Sertlik Skalası-Cetveli’ni oluşturmuştur.

MOHS SERTLİK SKALASI
MOHS SERTLİK SKALASI

MOHS SERTLİK SKALASI” için 2 yorum

 • Mart 9, 2013 tarihinde, saat 10:28 pm
  Permalink

  bilgileriniz çok güzel.faydalanmak istiyorum ama sürekli internetim olmuyo.bunun içinde yazıcıdan çıktı almam gerekiyo ama tabiki kopyalanamyor.basmış olduğunuz kitap varmı ? birde tavsiyem var.mükemmel hazırlanmış olmasına rağmen bence tek eksik tarafı biraz daha tarihi bilgiler verilebilirdi.kimler kullanmıştır.hangi tarihlerde.ilk nerede gibi.bu bilgileri elde edebileceğim konusunda yardımlarınızı bekliyorum . . .

  Yanıtla
 • Mart 10, 2013 tarihinde, saat 9:30 pm
  Permalink

  Merhaba Umut bey,

  Malesef şuan için basılı bir kitabımız yok. Yazılarımızda yanlış bilgiler vermemek adına özenle çalışıyoruz. Detaylı araştırmalar yapıyoruz. Önerinizi dikkate alacağız. Mümkün olduğunca tarihi bilgilere yer vermeye çalışacağız. Değerli düşünceleriniz için teşekkür ederiz.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 × 5 =