Mohs Sertlik Skalası

Mohs Sertlik Skalası Nedir?

Mohs sertlik skalası bir mineralin sertliğini ifade eder. Minerallerin sertliği Avusturyalı mineralog Friedrich Mohs tarafından 1812 de ortaya konulmuştur. Mineralin üzerine etki yapan basınçlara, kuvvetlere karşı gösterdiği dayanma ölçüsünü derecelendirir. Sertlik mineralin kimyasal yapısı, aralarında kurdukları bağlarla alakalıdır. Bağlar ne kadar fazla ve sıkı ise o mineral daha serttir.

Mohs Sertlik Cetveli

Sertlik genel olarak çizilme kuvvetine gösterilen tepki ile ölçülür. Friedrich Mohs mineralleri birbirine sürttüğünde üzerlerinde kalan çiziklerden hangi mineralin ne kadar sert olduğunu saptamış, sert olan mineralin daha az sert olan minerali çizdiğini görmüştür. Bunun sonucu olarak sertliği bilinen mineralleri kullanarak sertliği bilinmeyen mineraller hakkında yorum yapılabilineceğini öne sürmüştür. Buradan yola çıkarak Mohs Sertlik Skalası-Cetveli’ni oluşturmuştur.

Mohs Sertlik Skalası (Cetveli) Örnek Mineraller & Taşlar
Sertlik Mineral Mutlak Sertlik Görsel Çizilme Derecesi
1 Talk 1 Tırnak ile çizilebilen
2 Jips 2 Çakı yada iğne ile çizilebilen
3 Kalsit 9 Çakı yada iğne ile çizilebilen
4 Florit 21 Çakı yada iğne ile çizilebilen
5 Apatit 48 Eğe ile çizilebilen
6 Ortoklas 72 Eğe ile çizilebilen
7 Kuvars 100 Camı kuvvet ile çizenler
8 Topaz 200 Camı kuvvet ile çizenler
9 Korindon 400 Camı kuvvet ile çizenler
10 Elmas 1500 Sadece çok güçlü lazer ile çizilebilen

Mohs Sertlik Skalası” için 2 yorum

 • Mart 9, 2013 tarihinde, saat 10:28 pm
  Permalink

  bilgileriniz çok güzel.faydalanmak istiyorum ama sürekli internetim olmuyo.bunun içinde yazıcıdan çıktı almam gerekiyo ama tabiki kopyalanamyor.basmış olduğunuz kitap varmı ? birde tavsiyem var.mükemmel hazırlanmış olmasına rağmen bence tek eksik tarafı biraz daha tarihi bilgiler verilebilirdi.kimler kullanmıştır.hangi tarihlerde.ilk nerede gibi.bu bilgileri elde edebileceğim konusunda yardımlarınızı bekliyorum . . .

  Yanıtla
 • Mart 10, 2013 tarihinde, saat 9:30 pm
  Permalink

  Merhaba Umut bey,

  Malesef şuan için basılı bir kitabımız yok. Yazılarımızda yanlış bilgiler vermemek adına özenle çalışıyoruz. Detaylı araştırmalar yapıyoruz. Önerinizi dikkate alacağız. Mümkün olduğunca tarihi bilgilere yer vermeye çalışacağız. Değerli düşünceleriniz için teşekkür ederiz.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 × five =