Oltu Taşı (Siyah Kehribar)

Son Güncelleme : Eylül 29, 2017

Oltu taşı bitkisel kalıntıların fosilleşmesiyle oluşan organik bir taştır. Bu özelliğinden ve oluşum yönünden kehribara benzemesiyle siyah kehribar’da denilmektedir.

Oltu taşı ülkemizde Erzurum’un Oltu ilçesinde çıkarılıp burada işlendiği için bu isimle anılmaktadır. Siyah başta olmak üzere sarı, kahverengi ya da nadir olarak gri-yeşil karışımı bir renkte bulunabilmektedir. Ancak yine de en fazla siyah olanı tercih edilmektedir.

Oltu taşı Mohs sertlik skalasına göre 3 sertliğine sahip bir taş olduğundan kolay işlenir ve bu sebeple de daha çok takı ve teşbih yapımında kullanılmaktadır. Kolay işlenmesine karşın yumuşak bir taş olduğu için özel aletler kullanılarak işlenmektedir.

Oltu taşıÜlkemizde 3213 sayılı Maden Kanunu’na göre tescil edilmiş ve yarı değerli doğal taşlar arasında yerini almıştır. Oltu taşı yer altındayken yumuşak ancak yeryüzüne çıkarıldığında sertleşen bir yapıdadır. Yakıldığında çıra benzeri alevlenen ve is bırakan, sürtünme ile elektriklenen bir tür linyit çeşididir.

Oltu taşı Altın ve Gümüş ile monte edilerek çeşitli takılarda kullanılmaktadır. Kullanıldıkça parlama özelliği vardır.Oltu taşı Negatif enerjiyi toplar. Bu nedenle nazarlık olarak kullanılır.Ayrıca oltu taşı, bedenin elektriğini toplamak için kullanabileceğiniz bir taştır. Kehribar gibi, tesbih olarak kullanımı en rahat olan taşlardandır. Vücuttaki statik elektriği çeker ve stresi azaltır.

 Oltu taşı - Erzurum Kehribarı

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 + 16 =