Oniks (Onyx)

Son Güncelleme : Şubat 11, 2018

Yarı değerli bir taş türü olan Oniks, damarlı Akik olarak da bilinir. Kuvars’ın kriptokristalin bir türü olan oniks, farklı renklerde birçok katmana sahip olan bir taştır. Genellikle siyah renkte olan Oniks’in katmanlarının renkleri çok çeşitlidir. Beyazdan siyaha kadar birçok farklı renkte olabilir.

Oniks’in başka bir türü olan Sardoniks (Sardonyx) ise renkli şeritler kırmızının tonlarıdır. Saf siyah oniks her ne kadar yaygın olsa da renkli oniksler kadar yaygın bulunmaz. Kimyasal formülü SiO2, silikon dioksit, olan oniksin Mohs skalasına göre sertliği 7’dir.

Oniks fiziksel anlamda duymayı güçlendirir, iç kulak hastalıklarında tene temas etmek koşuluyla, verimli bir şekilde kullanılır. Rahatsız olan bölgelere günde bir kaç kere teması halinde bu gibi rahatsızlıklara iyi geldiği bilinir. Kontrol ve denge unsuru bir taştır. Oniks taşı bilinci artırarak daha fazla sorumluluk sahibi olunmasını sağlar. Siyah renge sahip olan bu taş, korku ve kaygı duygularını dengelediği bilinir.

Oniks (Onyx)

Pozitif düşünce, depresyon azaltıcı ve kendine güven duymanın taşıdır.  Oniks taşı takılarda,süs eşyalarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Kişilerin hangi konuda enerjiye ihtiyaçları varsa, bu konuda onlara yardımcı enerjisini verdiği bilinir.

 Oniks taşının bilinen faydaları;

 • Konsantrasyonu sağlar.
 • Cinsel dürtüleri azaltır.
 • Duyulan kaygılara karşı etkilidir. Gelecek kaygısını yokeder.
 • Kadın-erkek kutuplaşmasını dengeler ve ilişkileri kuvvetlendirir.
 • Kişiyi, ihtiyaç duyduğu her konuda enerjisiyle destekler.
 • Kontrol ve denge sağlar. Kişinin bağımlılıklarından kurtulmasına yardım eder.
 • Nazara karşı kullanılır.

 

Sertlik Derecesi : 6,5 – 7,0

Çakralar : Kök

Temizleme : Akan su / Güneş (1 saat)

Oniks (Onyx)” için 3 yorum

 • Ekim 18, 2013 tarihinde, saat 11:46 pm
  Permalink

  Merhaba. Oniks taşını temizlemek için akan suda ne kadar tutmamız gerekiyor?

  Yanıtla
  • Ekim 25, 2013 tarihinde, saat 3:23 pm
   Permalink

   Ortalama 30 dakika ile 1 saat arasında tutmanız yeterlidir.

   Yanıtla
   • Ekim 26, 2013 tarihinde, saat 2:51 pm
    Permalink

    Cevabınız için teşekkür ederim. Yay burcuyum. Oniks bilekliği takmaya başladım. Her gün 1 dakika akan suyun altında bekletiyorum. Ne zamana kadar bunu yapmam gerekir? Bir de şunu soracağım: Bilekliği taktığınızda alışana kadar olumsuz etkileri olurmuş. Ne zamana kadar sürer bu ve olumlu etkilerini görmeye başlarım? Teşekkür ederim.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

14 + seven =