Ortoklaz

0

Ortoklaz Nedir?

Ortoklaz (Ortoklas yada Orthoclase), Feldspat grubuna ait bir mineraldir. Genellikle yarı saydam halde bulunur ancak nadiren de olsa saydam olarakta görülür.

Ortoklaz Özellikleri

Kristal yapısı monoklinik’tir. Düzgün kırıklar halinde, camsı parlaklığa sahip kristallerden oluşur. Etkileyici bir güzelliğe sahip olan ortoklas taşı renksiz, beyaz, gri, açık pembe ve nadiren kırmızı tonlarında bulunabilir. Renksiz olan Sanidin olarak bilinir. Beyaz, açık pembe yada kırmızımsı olan Ortoklas, Yeşil-beyaz olan Mikrolin‘dir. Sanidin saydam, Ortoklaz ve Mikrolin ise yarı saydamdır. Sertlik dereceleri 6 – 6,5 arasındadır ve değerli taşlar kategorisinde mücevher yapımında kullanılabilirler.

Ortoklas kristalleri prizmatik şekillerde bulunurlar. Tek kristal şeklinde olabildiği gibi yığışımlar halinde de bulunabilir. Kristaller öyle düzenlidir ki mükemmel görünümdedir. Dünya genelinde yaygın bulunan bir mineraldir. Çoğunlukla magmatik kayaçlarda granit, siyenit gibi mineraller ile birlikte bulunur.

Ortoklaz, Sanidin, Mikroklin

Ortoklas ve Sanidin Monoklinik kristal yapıda , Mikroklin Triklinik kristal yapıdadır. Kristal Biçimi, Sanidin kristalleri genellikle levhamsı veya prizmatik; ortoklas ve mikroklin kristalleri ise prizmatik, kare şekillidir. Çoğunlukla masif ve tanelidir. Yeşil renkli mikrokline, amazonit veya amazon taşı adı verilir. 

Künye

Sertlik

6 – 6,5

Özgül Ağırlık

2,55 – 2,63

Kimyasal Formül ve Grubu

KAlSi3O8

Renk

Renksiz, gri, beyaz-açık pembe, kırmızı, beyaz, yeşil renklerde saydam, yarı saydam

Çıkarıldığı Yerler

Dünya genelinde yaygın olarak bulunur.

 

Ortoklaz Taşı Görselleri için Google

Önceki İçerikPeridot (Zeberced)
Sonraki İçerikNecef (Dağ Kristali)
2004 yılından bu yana gerek mesleki gerekse hobi olarak Doğal Taşlara ilgi duyuyor ve bu konuda yerli ve yabancı kaynakları araştırarak bilgi ediniyorum. Edindiğim değerli ve yarı değerli taşlar hakkındaki bilgi birikimini 2012 yılında yazıya dökmeye karar verdim. Basılı bir kitapta toplamaktansa online platformda olması daha faydalı olur diye düşündüm ve degerlitaslar.gen.tr websitesi kuruldu. :)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

17 − 14 =