Ortoklaz (Ortoklas yada Orthoclase), Feldspat grubuna ait bir mineraldir. Genellikle yarı saydam halde bulunur ancak nadiren de olsa saydam olarakta görülür. Kristal yapısı monoklinik’tir. Düzgün kırıklar halinde, camsı parlaklığa sahip kristallerden oluşur. Etkileyici bir güzelliğe sahip olan ortoklaz taşı renksiz, beyaz, gri, açık pembe ve nadiren kırmızı tonlarında bulunabilir. Renksiz olan Sanidin olarak bilinir. Beyaz, açık pembe yada kırmızımsı olan Ortoklaz, Yeşil-beyaz olan Mikrolin‘dir. Sanidin saydam, Ortoklaz ve Mikrolin ise yarı saydamdır. Sertlik dereceleri 6 – 6,5 arasındadır ve değerli taşlar kategorisinde mücevher yapımında kullanılabilirler.

Ortoklaz kristalleri prizmatik şekillerde bulunurlar. Tek kristal şeklinde olabildiği gibi yığışımlar halinde de bulunabilir. Kristaller öyle düzenlidir ki mükemmel görünümdedir. Dünya genelinde yaygın bulunan bir mineraldir. Çoğunlukla magmatik kayaçlarda granit, siyenit gibi mineraller ile birlikte bulunur.

Ortoklas ve Sanidin Monoklinik kristal yapıda , Mikroklin Triklinik kristal yapıdadır. Kristal Biçimi, Sanidin kristalleri genellikle levhamsı veya prizmatik; ortoklas ve mikroklin kristalleri ise prizmatik, kare şekillidir. Çoğunlukla masif ve tanelidir. Yeşil renkli mikrokline, amazonit veya amazon taşı adı verilir.Künye:

Sertlik 6 – 6,5
Özgül Ağırlık 2,55 – 2,63
Kimyasal Formül ve Grubu KAlSi3O8
Renk Renksiz, gri, beyaz-açık pembe, kırmızı, beyaz, yeşil renklerde saydam, yarı saydam
Çıkarıldığı Yerler Dünya genelinde yaygın olarak bulunur.

 

 

 

 

 

 

 

….

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

five + eleven =