Peridot - Değerli taşlarDoğada zeytin yeşili, bal rengi, kırmızı, kahverengi gibi renklerde bulunan Peridot taşı, işlem görmeden önce opak haldedir. Kesilip cilalandıktan sonra ise berrak bir taş halini alır. Zeberced, Krizolit ve Olivin adlarıyla da bilinen bir taştır. İlk bulunan kaynak Kızıl Deniz’dedir.

Birleşik devletler, Brezilya, Mısır, İrlanda, Rusya, Sri Lanka ve Kanarya Adaları’nda da yoğunlukla çıkarılmaktadır. Antik çağlarda Peridot taşı’nın  kötü ruhları uzak tutan bir değerli taş olduğuna inanılmıştır. Takı ve dekorasyon için kullanılmıştır. Günümüzde aura için koruyucu bir taş olduğuna inanılmaktadır. Daha çok ruhani açıdan olumlu etkileri olan bir taştır. Görünüm itibari ile Zümrüt taşına benzese de karıştırılmamalıdır.Peridot Taşı Faydaları (Zeberced)

Peridot pek çok faydası olan bir taştır. Peridot, güçlü bir temizleyici taştır.

  • Tüm toksinlerin atılmasına yardımcı olur, nötralize eder, bedeni ve zihni arındırır.
  • Kalp ve karın çakralarını açar, temizler ve harekete geçirir.
  • Vücudu tüm eski yüklerden arındırır.
  • Suçluluk duygularını ve takıntıların giderilmesini sağlar.
  • Peridot insanlara geçmişe takılmanın olumsuz etkilerini gösterir.
  • Bu taş negatif kalıpları, eski titreşimleri ortadan kaldırır.
  • Eğer psikolojik çalışmalar yapılıyorsa Peridot hızla ilerleme adına etkili olur.
  • Peridot önsezili bir taştır ve önsezileri güçlendirir.

Peridot taşı psikolojik olarak kullanan kişiyi olumlu etkileyerek kıskançlık, pişmanlık, kin ve öfkeyi yok eder, saldırganlığı azaltır ancak aynı zamanda özgüven ve hakkını arama becerisini de geliştirir. Büyümeyi motive eden peridot, gerekli değişimleri gerçekleştirmeye yardımcı olur. Kendinize karşı bağışlayıcı olmayı gösterir. Peridot taşı psikolojik netlik ve iyiliği teşvik eder. Ruhsal gerçeğe erişmeyle uyum sağlar ve hayatın döngülerini düzenler.

peridot taşı ve faydaları

Peridot, zihni berraklaştırır, tembelliği ortadan kaldırır ve dikkatinizi bilinçli ya da bilinçsiz ihmal ettiğiniz şeylere çevirir.

Peridot’un iyileştirici etkisi de vardır. Dokuları canlandırır ve hayat verir. Kalp, timüs, akciğer, safra kesesi,dalak, bağırsak yolları ve ülsere yardımcı olur. Gözleri güçlendirir. Karın üzerine yerleştirildiğinde kasılmaları güçlendirip acıyı azaltarak doğuma yardımcı olduğuna inanılmaktadır.

Peridot taşının faydalarından en üst düzeyde yararlanmak için boğazın üzerine  takın. Uygun şekilde özellikle tene temas edecek şekilde bir kolye ile kullanabilirsiniz.

 

Künye:

Sertlik 6,5-7
Özgül Ağırlık 3,3-3,4
Kimyasal Formül ve Grubu Mg, Fe2SiO4 ve Silikat – Olivin Grubu
Renk Yeşil, sarı, sarımsı yeşil, zeytin yeşili
Çıkarıldığı Yerler Güney Afrika, Burma, Brezilya, Meksika, Kızıl Deniz, Arizona
Çakralar Güneş sinirağı, Kalp

 

 

Önceki İçerikKalsedon
Sonraki İçerikKadıköy Taşı Nedir?
2004 yılından bu yana gerek mesleki gerekse hobi olarak Doğal Taşlara ilgi duyuyor ve bu konuda yerli ve yabancı kaynakları araştırarak bilgi ediniyorum. 2012 yılında edindiğim değerli ve yarı değerli taşlar hakkındaki bilgi birikimini yazıya dökmeye karar verdim. Basılı bir kitapta toplamaktansa online platformda olması daha mantıklı geldi ve degerlitaslar.gen.tr websitesi kuruldu. :)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

twelve + 9 =