Pırlanta Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

0

Pırlanta Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? Pırlanta alırken dikkat edilmesi gereken pek çok nokta vardır. Özellikle fiyatları nedeniyle akıllarda soru işareti yaratan bu gözde taşlar, seçici olduğunuz takdirde verdiğiniz paranın değerini gösterecektir.

Pek çok alanda kullanılan pırlanta özellikle yüzükte tercih edilmektedir. Bunun yanında kolye, kolye ucu, küpe ve bilekliklerde de pırlanta detaylarına ver verilebilmektedir. Kendinize uygun kriterleri belirlediğinizde pırlanta almak çok daha kolay olacaktır. Bu nedenle dikkat edilmesi gereken püf noktalara özen gösterilmelidir.

Pırlantanın Sertifikasına Dikkat Edilmeli

Pırlanta ürün alırken dikkat etmeniz gereken en önemli detay sertifikadır. Sertifikasız hiçbir ürünü almamaya, kullanmamaya özen göstermeniz gerekmektedir. Bunun temel nedeni verdiğiniz paranın karşılığında gerçek bir pırlanta aldığınızdan emin olmanızdır. Kandırılabilir, el altından sahte satılan ürünlerden birini almış olabilirsiniz. Bu nedenle sertifika kontrol edilmelidir.

Sertifikalı ürünlerin bir başka avantajı güvencesinin olmasıdır. Değişim için sertifika olması özellikle önemlidir. Küçültmek, büyütmek veyahut herhangi bir işlem yaptırmak için belgeniz olması avantaj kazandıracaktır.

Pırlantanın Rengine Dikkat Edilmelidir

Pırlanta denildiğinde akla kuyumcuların gelmesi pek de doğru bir durum değildir. Pırlanta başlı başına mücevherle ilgili bir durumdur. Dolayısıyla alışverişinizi mücevher mağazalarından yapmanız önerilmektedir. Doğru adresten yapılan alışveriş kaliteli ve doğru ürünü almanız anlamına gelmektedir.

Pırlanta satın alırken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri de renktir. Bu nedenle doğru rengi hile yapmadan açıklayacak mücevherciler tercih edilmelidir. En kaliteli ve şık pırlanta rengi D renk adı altında başlamakta Z’ye kadar uzanmaktadır. Işığı keskin ve beyaz olan bu pırlantalar, diğerlerine nazaran biraz daha pahalıdır. Z renkli pırlantalar ise piyasada daha fazla bulunan, daha fazla işlem görmüş olan pırlantalardır. Fiyatları daha ucuz rengi ise biraz daha sarımsıdır. Bu ürünün kötü olduğu anlamına gelmez ancak birinci sınıf bir ürün de değildir.

Pırlantanın Özelliklerine Dikkat Edilmelidir

Pırlanta Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? sorusuna karşın, almak istediğiniz pırlantada dikkat etmeniz gereken bir başka detay özelliklerdir. Özellik taşın yapısıyla doğrudan ilişkilidir. Bu nedenle berraklık konusunda özenli olmak gerekmektedir. Pırlantanın berraklığının fazla olması, kalitesinin düşük olduğunu ortaya koymaktadır.

Berraklık ifadesi pırlantanın içerisinde bulunan karbon detaylardır. Karbon katkı maddesi ürünün berraklığında artışa neden olmaktadır. Dolayısıyla kalitesini ve değerini şiddetli derecede düşürmektedir.

Türkiye genelinde satılan pırlantalarda kullanılan karbon oranları SI1 olarak adlandırılmaktadır. Bu ürünlerde dışarıdan bakıldığında fark edilemeyecek kadar küçük karbonlar yer almaktadır.

Pırlantanın Fiyatına Dikkat Edilmelidir

Pırlanta başlı başına pahalı bir üründür. Nereye giderseniz gidin ortamdaki diğer ürünlerden biraz daha pahalı olduğu dikkatinizi çekecektir. Bu noktada dikkat etmeniz gereken ürüne hak ettiğinden fazla para vermemiş olmanızdır. Kendi bütçenizi belirledikten sonra ürünün berraklığı, kalitesi, piyasa değeri gibi pek çok özelliğine göz gezdirmelisiniz. Daha sonra sorunsuz şekilde alışverişinizi tamamlamanız mümkün olacaktır.

Pırlanta fiyatları almak istediğiniz ürüne bağlı olarak değişkenlik gösterecektir. Kolye uçları ve küpeler yüzük ve bilekliklere nazaran biraz daha pahalıdır. Dolayısıyla alışverişlerinizde bu farkı gözetmeniz önemlidir.

Önceki İçerikApofilit
Sonraki İçerikPırlantada Karat (Carat) Nedir?
2004 yılından bu yana gerek mesleki gerekse hobi olarak Doğal Taşlara ilgi duyuyor ve bu konuda yerli ve yabancı kaynakları araştırarak bilgi ediniyorum. Edindiğim değerli ve yarı değerli taşlar hakkındaki bilgi birikimini 2012 yılında yazıya dökmeye karar verdim. Basılı bir kitapta toplamaktansa online platformda olması daha faydalı olur diye düşündüm ve degerlitaslar.gen.tr websitesi kuruldu. :)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

five × four =