Pırlanta Modelleri

0

Pırlanta Takı Modelleri Nasıl Belirleniyor?

Asırlardır özellikle bayanların en sevdiği aksesuarların yapı taşı olan pırlantalar, kıymetli parçalardır. Özel günlerin vazgeçilmezi, hediyelerin en göz alıcıları pırlantalar olarak bilinmektedir. Çıkarılmaya başladığı andan itibaren pek çok işlemden geçen bu değerli taş, kullanılacak yüzlerce ürün üzerine yerleştirilebilmektedir.Pırlanta modelleri de pırlantanın kalitesi kadar önemlidir aslında…

Her ne kadar pırlanta denildiğince akla tektaş yüzükler gelse de bunun yanında bileklik, bilezik, kolye, saat gibi aksesuarlarda da pırlantalar tercih edilmektedir. Pırlantanın sevilme oranı arttıkça diş taşı olarak kullanıldığı, ayakkabı ve kıyafetlerde de detaylarda yer aldığı görülmektedir.

Pırlanta Yüzük Modelleri

Pırlanta yüzük denildiğinde akla gelen ilk model tektaşlardır. Evlilik teklifleri için tercih edilen tektaşlar aynı zamanda özel günlerde hediye olarak da verilmektedir. Yüzüğün değerini belirleyen ana unsur, taşın karatı olsa da bunun yanında kesim şekli de son derece önemlidir. Tektaşlar çoğunlukla yuvarlak, yastık ve su damlası kesim modelleri ile tercih edilmektedir.

Tektaşlar kadar kullanılan bir başka pırlanta yüzük modeli beştaştır. Beştaşlar, son dönemlerin en çok tercih edilen yüzük modelleri arasında yer almaktadır. Kimilerine göre büyük ve kalın bir görünüşe sahip olan beştaşlar, gösterişli ve ışıl ışıl göz alıcı bir yapıya sahiptir. Kalınlığını göz önünde bulundurup tercih etmeyenler ise tam tur adı verilen ince pırlanta taşlı yüzükleri alabilmektedir.Pırlanta Kolye Modelleri

Pırlanta kolye denildiğinde akla gelen ilk model su damlası modelidir. İnce ve zarif bir kolye zincirinin ucuna takılmış olan su damlası şeklindeki pırlanta, son derece estetik görünüşe sahiptir. Ne kadar küçük görünse de kolyeler arasında en zarif ve değerli modellerden biri olarak bilinmektedir.

Pırlanta kolye modelleri arasında yer alan bir başka model ise burçlara, harflere, isimlere yerleştirilen pırlantalardan oluşmaktadır. Çoğunlukla altın kolye ucunun bir köşesinde, harfin bir noktasında veyahut burçları temsil eden görüntünün bir detayında pırlanta kullanılmaktadır.

Pırlanta kolye bu iki ürün dışında pek çok şekil ve kolye zinciri detayında yerini almaktadır.

Pırlanta Küpe Modelleri

Pırlantanın küpede kullanılmış hali çoğunlukla tektaş olarak görülmektedir. Tektaş küpelerde yuvarlak kesimler kadar kare kesimler de ilgi çekici bulunmaktadır. Zarafet ve şıklık arayan bayanlar için pırlanta küpeler oldukça estetiktir. Yalnızca bayanlar için değil baylar için de özel üretim pırlanta küpe tasarımları bulunmaktadır.

Fantezi küpelerde ise aranılan model ve şekilde pırlanta detaylı kolye bulabilmek mümkündür.Pırlanta Detaylı Saat Modelleri

Pırlanta detaylı saat modelleri en çok tercih edilen değerli aksesuarlar arasında geçmektedir. Pırlantanın kullanıldığı alan saatin yuvarlak veyahut kare çerçevesi olmaktadır. Bu şekilde ekranda ışıltı ve şıklık kendini göstermektedir. Bay, bayan fark etmeksizin tüm saat modellerinde pırlanta detaylar kendini gösterebilmekte, saatin şıklığını arttırmaktadır.

Pırlantanın saatte kullanıldığı bir başka nokta yelkovan ve akreptir. Hem küçük hem de estetik bir görünüm kazanmak için saatin ortasında küçük küçük dizilmişlerdir.

Pırlanta hakkında daha fazla detay için Pırlanta Rehberi Sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Önceki İçerikPırlanta Renk Skalası (Color)
Sonraki İçerikPırlanta Kesim Türleri (Cut)
2004 yılından bu yana gerek mesleki gerekse hobi olarak Doğal Taşlara ilgi duyuyor ve bu konuda yerli ve yabancı kaynakları araştırarak bilgi ediniyorum. Edindiğim değerli ve yarı değerli taşlar hakkındaki bilgi birikimini 2012 yılında yazıya dökmeye karar verdim. Basılı bir kitapta toplamaktansa online platformda olması daha faydalı olur diye düşündüm ve degerlitaslar.gen.tr websitesi kuruldu. :)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

11 + four =