Pırlanta Nedir? Nasıl Yapılır?

0

Tarihte ilk kez Marcel Tolkowky tarafından ortaya çıkarılan pırlanta, elmasın şekil verilmesinden doğmuştur. Özel bir günün vazgeçilmez armağanı olan pırlantalar,  görüntü olarak herkesin hayran kaldığı ürünlerdir. Bir aksesuardan çok daha fazlasına sahip oldukları için pırlantaların özel olarak ilgi gördüğü bilinmektedir. Gerek armağan gerekse kişinin kendine aldığı bir aksesuar olsun pırlantanın herkesi mutlu eden bir yanı vardır. Bu nedenle alırken kalitesinden güvenine kadar her detayın göz önünde bulundurulması tavsiye edilmektedir.

Pırlantayı seçerken nasıl işlendiğini, rengini, ölçüsünü, kesimini çok iyi bilmek gerekmektedir. Bunlar, ürünün size sunulan güvenceleri olarak bilinmektedir. Peki Pırlanta Nasıl İşlenir?

Pırlanta Nasıl Yapılır?

Elmas doğal bir taş olarak 250 ton kaya, kum parçası ile birlikte çıkarılmaktadır. Bu noktadan sonra temizlenmekte ve hangi noktaları nasıl işe yarayacaksa alınmaktadır. Alınan ve arındırılan elmasa, kesim kazandırılması sonucunda pırlanta ortaya çıkmaktadır.Elması kesimle süsleyebilen tek şey yine elmastır. Bu nedenle pırlanta şekli verecek olan kesim aletlerinin ucuna elmas tozu serpiştirilmekte ve yağdan oluşan bir karışımla hazırlanması sağlanmaktadır. Bu sayede kesim işlemi yapılmaktadır. Bu esnada tüm yüzeylerin eşit ölçülerle kesilmiş olması çok önemlidir aksi halde çok pahalı hatalar yapıldığı manası doğmaktadır.

Kesim sona erdikten sonra pırlanta cilalanmakta ve bir asit içerisinde bekletilmektedir. Arkasından kullanım için hazır hale gelmektedir.

Pırlantada 4C Nedir?

Pırlanta dendiğinde akla gelen ilk kavram 4c olmaktadır. 4c kavramı 4 adet İngilizce kelimeden oluşmaktadır. Colour, cut, carat ve clarity bu kavramı oluşturan unsurlardır. Türkçeleri renk, kesim, ağırlık ve parlaklık olan bu kavramlar bir pırlantayı var eden en önemli kavramlardır.

Kişi pırlanta alırken bu 4 maddeye dikkat etmesi gerektiğini çok iyi bilmelidir.

Pırlantada Renk Nasıl Olmalı?

Pırlanta hakkında pek fikri olmayan kişiler, gördüklerinde hepsinin aynı renk olduğunu söyleyebilir. Ne var ki pırlantanın diamond kelimesinin baş harfi olan d’den z harfine kadar renk skalası bulunmaktadır. Bu skalaya göre kişinin olabildiğince renksiz olana yönelmesi gerekmektedir.

Bir pırlanta ne kadar az renge sahip olursa o kadar değerli kabul edilmektedir.Pırlantada Karat ve Kesim Nasıl Olmalı?

Pırlanta ve karat hakkında hemen hemen herkes aynı fikirlere sahiptir. Karatın kelime anlamı herkesçe bilinmektedir. Bir pırlanta ne kadar ağır ise o kadar değerlidir. Bu noktada karat konusunun maddiyatla doğrudan ilgisi olduğu da unutulmamalıdır. Ne kadar pahalı bir taş isteniyorsa o kadar ağır karat tercih edilmelidir.

Pırlantanın insan eliyle gerçekleştirilen tek işlemi kesimidir. Kesim ne kadar profesyonel olursa pırlanta o kadar değerli kabul edilmektedir. Özellikle bir uçtan giren ışık diğer uçtan yansımaktadır ve taç görüntüsü oluşturmaktadır. Bunun kazandırılması halinde pırlanta çok daha kıymetli kabul edilmektedir.

Pırlantada Berraklık Nasıl Olmalı?

Bir pırlantanın berraklık durumunu ortaya koyan 5 ana unsur bulunmaktadır. Bu unsurların temelinde büyüklük ve inklüzyon yatmaktadır. İnklüzyon pırlanta yüzeyinde bulunan lekelerdir. Bunun yanında lekenin konumu, taşın doğal özelliği ve lekelerin görülme durumu, berraklık üzerinde söz sahibi olabilmektedir.

Berraklık kendi içinde derecelendirilmektedir. En iyi pırlanta berraklık derecesi FL/ IF olan pırlantadır. En kötüsü ise I2-3 olarak nitelendirilen pırlantadır.

Pırlanta hakkında daha fazla detay için Pırlanta Rehberi Sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Önceki İçerikFeldspat Grubu
Sonraki İçerikPırlanta Yüzük Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?
2004 yılından bu yana gerek mesleki gerekse hobi olarak Doğal Taşlara ilgi duyuyor ve bu konuda yerli ve yabancı kaynakları araştırarak bilgi ediniyorum. Edindiğim değerli ve yarı değerli taşlar hakkındaki bilgi birikimini 2012 yılında yazıya dökmeye karar verdim. Basılı bir kitapta toplamaktansa online platformda olması daha faydalı olur diye düşündüm ve degerlitaslar.gen.tr websitesi kuruldu. :)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

eighteen − 5 =