Pırlanta Yüzük Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

0

Pırlanta yüzük özellikle özel günlerde hediye edilen, en sevilen armağanlar arasında yer almaktadır. Pahalı, gösterişli ve zarif hediye tercihinde bulunanlar için pırlanta yüzük en ideal olandır. Yüzük seçerken dikkat edilmesi gereken detaylara özen göstermeli, güvenilir ve sağlıklı bir alışveriş için bilgi sahibi olunmalıdır.

Pırlanta yüzük denildiğinde akla gelen ilk kategori tektaş olacaktır. Tektaş pırlantalar en çok tercih edilen ürünlerdir. Sonrasında ise üçtaş ve beştaş yüzükler gelmektedir. Tüm bu armağanlar arasında tercih yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta kalitedir. Kalite beraberinde şıklığı getirecektir.

Pırlanta Yüzük Alırken Sertifikalı Almalısınız

Pırlanta tektaş alırken dikkat etmeniz gereken ilk şey sertifikadır. Bu da doğru adresten alışveriş yapmanızı mecbur kılmaktadır. Sertifika, aldığınız ürünün güvencesidir. Herhangi bir sorun olduğunda sertifika sayesinde rahatlıkla çözüme kavuşturabilirsiniz.

Sertifika ile tektaş alırken gerçek bir pırlanta aldığınızdan emin olabilirsiniz. Satıcının sizi kandırması söz konusu olmaz. Pırlantanın değeri hakkında bir fikriniz olur. Dolayısıyla aldığınız tektaş pırlanta hak ettiği ücrete değer. Siz de karşılığında güvence elde edersiniz.Pırlanta Yüzük Alırken Rengini Kontrol Etmelisiniz

Pırlanta tektaş alırken dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan biri taşın rengidir. Renk, değer belirleme konusunda son derece önemlidir. En değerli renksiz ya da beyaz olarak isimlendirilen kategori, D kategorisidir. Pırlantada renk skalası D’den Z’ye doğru ilerlemektedir. Dolayısıyla alacağınız tektaş pırlanta hangi kategoriye aitse ona bağlı bir değere sahip olacaktır.

Rengi şeffaf, net beyaz olan yüzükleri tercih etmek her zaman daha iyidir. Z’ye doğru ilerledikçe rengin sarıya doğru ton değiştirdiği gözlemlenmektedir.

Pırlanta Yüzük Alırken Kesimini Kontrol Etmelisiniz

Pırlanta yüzük alışverişlerinde kişiler zevklerine göre alışveriş yapmalıdır. Kesimler bu konuda oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir. En çok tercih edilen ve en değerli olan yüzük kesimi yuvarlak kesim pırlantalardır. Çoğunlukla tektaş yüzüklerde tercih ediliyor olsa da üçtaş ve beştaşlarda da sık sık kullanılan bir kesim modelidir.

Prenses, yastık, oval, marquise ve pear gibi daha pek çok detaylı kesim tarzı bulunmaktadır. Kesim yüzük için önemlidir çünkü değeri üzerinde ciddi değişikliklere neden olabilmektedir. Bu nedenle herkese hitap eden yuvarlak kesim biraz daha değerlidir. Bunun yanında beştaş, kolye, bileklik gibi aksesuarlarda kullanılan kalp ve su damlası kesimleri fantezi kesim kategorisine girmektedir. Ne var ki yuvarlak kesim kadar değerli değillerdir.

Pırlanta Yüzük Alırken Berraklığı Kontrol Etmelisiniz

Pırlanta alışverişi yaparken dikkat edilmesi gereken birkaç detay bulunmaktadır. Özellikle yüzük alacaksanız yüzüğün üzerinde bulunan taşın nasıl göründüğünü kontrol etmeyi unutmamalısınız. Bunun içinse berraklık hakkında biraz bilgi elde etmelisiniz.

Berraklık yüzüğün taşı üzerinde bulunan hasar ve yıpranmışlık durumudur. J ve I arasında derecelendirilen berraklık skalası, pırlantanın ne derecede hasarlı olduğunu ortaya koymaktadır. Üçtaş, beştaş, tektaş fark etmeksizin tüm aksesuarlarda pırlanta berraklığı kontrol edilmelidir.

Pırlanta hakkında daha fazla detay için Pırlanta Rehberi Sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Önceki İçerikPırlanta Nedir? Nasıl Yapılır?
Sonraki İçerikSıkma Kehribar Taşı Nedir?
2004 yılından bu yana gerek mesleki gerekse hobi olarak Doğal Taşlara ilgi duyuyor ve bu konuda yerli ve yabancı kaynakları araştırarak bilgi ediniyorum. Edindiğim değerli ve yarı değerli taşlar hakkındaki bilgi birikimini 2012 yılında yazıya dökmeye karar verdim. Basılı bir kitapta toplamaktansa online platformda olması daha faydalı olur diye düşündüm ve degerlitaslar.gen.tr websitesi kuruldu. :)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

twenty − ten =