Tarihi 2500 yıl öncesine uzanan Selenit yaygın olarak kullanılan bir kristaldir. Eski Roma’dan Mısıra ve hatta Osmanlı padişahlarına kadar bu taş değerli kılınmış ve savaşta korunmak adına taşınmıştır. Selenit beyazdan kahverengiye doğru değişen bir renk skalasına sahiptir.

Işığı yansıtan şeffaf görünümlü bir yapıya sahiptir. Değerli olması bu yarı saydam yapısından gelmektedir. Bunun yanında Salkım veya demet görünümündeki Jips (Selenit), çok katlı (katmerli) türünden dolayı Çöl Gülü olarak adlandırılmaktadır. Yirminin üzerinde yuvarlak yaprağımsı parçanın doğal bir biçimde harmanlanması ve bu yapraklara kum serpilmiş görünümü alması nedeniyle çölde meydana çıkmış güle benzer.

Selenit, denize kıyısı olmayan bölgelerde, tuzlu suyun buharlaşmasıyla oluşan bir mineraldir. Saydam ve ışığı yansıtan selenitler lamba şeklinde dekoratif olarak kullanılmaktadır. Diğer Selenitler ise takı ve süs eşyası olarak kullanılır. Selenit çok yumuşak bir mineraldir. Sertlik derecesi Mohs sertlik cetveline göre 2’dir. Bu sebeple takı olarak kullanılıyorsa da çok narin ve dikkatli kullanılmalıdır. Kırılgandır.Alçı taşının şeffaf türü olup kalsiyum sülfattır. İçinde su bulunur ve çok yumuşaktır. Kristalleri genelde düz ve eşkenar dörtgen şeklindedir. Genellikle tortul kayaların içinde oluşur. Jips gülleri kızıl-kahve ve yapraksı yapıdadır. Ele alındığında sabun hissi verir.

Yapısı gereği fazla suyla temas ettirilmemeli ve kuru tutulmaya dikkat edilmelidir. Sertlik derecesi 2’dir ve işlenmeye pek müsait değildir. Çin, Orta Asya, ABD ve Türkiye’de çıkarılmaktadır. Tüm dünyada yaygındır, ancak Meksika ve ABD`de ka­liteli kristalleri bulunur.
Kişinin kendine olan öz güvenini ve inancını güçlendiren selenit, huzur veren bir enerjiye sahiptir.
Başta taç çakra olmak üzere tüm çakralarla uyumlu bir taştır.

Selenit (Çöl Gülü) Faydaları

  • Zihinsel berraklık sağlayan bir taştır.
  • Kemikleri güçlendirir.Romatizma hastalıklarına iyi geldiği söylenmektedir.
  • Dışarıdan gelen tüm olumsuz enerjilere karşı bir kalkan gücü oluşturur.
  • Meditasyon ve yoga ile ilgilenenlerin çokça kullandıkları bir taştır çünkü ruhsal dinginlik verir.
  • Göz hastalıklarında, kalp ve damar hastalıklarında, solunum sistemi hastalıklarında faydalı olduğuna inanılmaktadır.
  • Kalbinde stent takılı hastalarda tavsiye edilmemektedir.
  • Kendini temizleme özelliğine sahip bir kristaldir. Sizin ayrıca temizlemenize gerek yoktur.
  • Evinize koyacağınız bir selenit süs eşyası evinizde ruhsal dinginlik sağlayacak; ayrıca dıştan gelebilecek olumsuz enerjilere evinizi kapatacaktır.

Künye:

Sertlik 2
Özgül Ağırlık
Kimyasal Formül ve Grubu CaSo4 – 2H2O
Renk Kahverengi, Beyaz, Renksiz
Çıkarıldığı Yerler Türkiye, Çin, Orta Asya ve Amerika
Çakralar Taç

 

Önceki İçerikMorganit
Sonraki İçerikLabradorit
2004 yılından bu yana gerek mesleki gerekse hobi olarak Doğal Taşlara ilgi duyuyor ve bu konuda yerli ve yabancı kaynakları araştırarak bilgi ediniyorum. 2012 yılında edindiğim değerli ve yarı değerli taşlar hakkındaki bilgi birikimini yazıya dökmeye karar verdim. Basılı bir kitapta toplamaktansa online platformda olması daha mantıklı geldi ve degerlitaslar.gen.tr websitesi kuruldu. :)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

five × five =