Sitrin (Citrine)

Rengi sarıdan açık kahveye doğru giden sitrin, birçok hastalığın iyileştirilmesinde kullanılmaktadır. Sitrin taşının tedavi edici enerjisi vardır. Kendine güveni güçlendirir, insanın kendine zarar verici eğilimlerini yok eder, kişinin kendisini iyi hissetmesini sağlar. Sitrin masaj yağlarını etkinleştirmek için de kullanılmaktadır. Bu taş yağa enerji vererek, dolaşımı hızlandırır ve deriye daha iyi nüfuz etmesini sağlar.

Kuvars taşının sarı tonlardaki alt türü olan Sitrin taşı rengini içeriğinde bulunan az miktarda demirden alır. Sitrini ucu aşağı gelecek şekilde boynunuzda taşımanız halinde bu size güven ve evrensel güç verir. Bir diğer adı da Tüccar Taşı olan Sitrin taşını, bazı inanan kişiler kasalarına koyarlar. Sitrin taşı eğer takı olarak kullanılacaksa mutlaka tene değerek kullanılmalıdır.

Sitrin temizlenmeye ihtiyacı olmayan bir değerli taştır. Negatif enerjiyi pozitife çevirme özelliği sayesinde zaten negatif enerjiyi bünyesinde barındırmaz. Kendi kendini temizler. Kristal kuvars başta olmak üzere diğer kuvars türleri ile kullanılması etkisini arttıracaktır.

Sitrin’in  onların parasal güçlerini arttırdıklarına inanırlar. Bazı kişilerde onun talihsiz bir taş olduğu fikrindedir ve her ne olursa olsun ona el sürmemeye çalışırlar.

Sitrin genelde kendisinden çok daha değerli bir taş olan topaz ile karıştırılır. Hatta bazen sitrin ismi topazın bir başka ismi olarak hatalı bir şekilde kullanılır. Bunun nedeni topazın turuncu veya sarımsı türlerinin renk olarak sitrine benzemesidir. Sitrin ve Topaz farklı taşlardır!Sitrin Taşının Faydaları

 • Sitrin de Ametist gibi, bir ortamdaki istenmeyen enerjilerin engellenmesi için kullanılabilir.
 • Sitrin başarı getirici olduğuna inanılan bir taştır.
 • Kendisini taşıyan kişiye neşe ve mutluluk duyguları verir.
 • Kişinin depresyona neden olan duygularından kurtulmasına yardım eder. Kendine güvenme duygusunu güçlendirir ve sinirlilik durumlarında rahatlatıcı ve güven vericidir.
 • Negatif enerjiyi yok eder. Ancak kuvars kristali gibi negatif enerjiyi bünyesinde toplamaz. Bu nedenle negatif enerjilerden arındırma işlemine de çok fazla ihtiyaç duymaz.
 • Zihinsel berraklığı artırır.
 • Böbrek, kolon, ciğerler, hazım organları ve kalp için yararlı olduğuna inanılmaktadır.

 

Künye:

Sertlik 7
Özgül Ağırlık  2.65
Kimyasal Formül ve Grubu SiO2+Al, Fe, Ca, Li, Na, Mg ve Silikat
Renk Sarı’dan Kahverengi’ye değişen tonlarda, şeffaf
Çıkarıldığı Yerler Brezilya, Amerika, İspanya, Rusya, Madagaskar
Çakralar Alt karın, Güneş Sinirağı

Sitrin (Citrine)” için bir yorum

 • Ağustos 6, 2018 tarihinde, saat 10:49 am
  Permalink

  Piyasada sahte birçok sahte sitrin var ve fiyatlar da ciddi bir farklılık var 150tl de var 150$ var.Nasıl gerçek olduğuna emin olucaz?

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fifteen − 3 =