Tanzanit nadir bir mücevherdir…

İsmini Tanzanya eyaletinden alan Tanzanit, NewYork mücevher şirketi Tiffany&Co tarafından dünyaya tanıtılmıştır. Bu isim ticari anlamda yer edinmiş olsa da bilim adamlar bir taşa birden fazla isim verilmesini onaylamadıkları için bu taşı mavi zoisit olarak değerlendiriyorlar. Ancak yine de tanzanitin bugünkü değerini kazanması Tiffany&Co şirketi sayesindedir.  En kaliteli olanları safir rengindedir. Ancak Tanzanit maviden mora bir renk skalasına sahiptir. Tanzanit yapay ışıkta mor yakut rengini alır bununla birlikte 400-500 °C ısı uygulanması ile sarı ve kahverengi renkleri yok olur, mavi rengi daha belirginleşir.

Tanzanit oldukça sıradışı ve değerli bir taştır.Daha öncede belirttiğimiz gibi dünya üzerinde sadece Tanzaya’da çıkarılmaktadır. Bu taşın en belirgin özelliklerinden biri de Mavi rengini çevreleyen pembe ışığıdır ki bu renk sadece parladığında ortaya çıkmaktadır. Özellikle 10 karat ve üzeri taşlardaki pembe ışık oldukça kuvvetlidir.

Milyonlarca yıl önce; tektonik hareketliliğin yaşandığı eski dünyada, muazzam basınç ve ısıyla beraber oluşan volkanik kayaçların arasında oluşmuştur. Tanzanit, Afrika’nın en yüksek noktası olan Kilimanjaro Dağı’yla beraber oluşum sürecini tamamlamıştır.Ancak 600 milyon yaşındaki bu nadide taş 1967′ye kadar keşfedilememiştir. İlk olarak Masai kabilesinden bir çoban Klimanjaro’nun eteklerinde bu mavi krastali bulmuştur.


Tanzanit, zoisit grubunun mavi üyesidir. Kalsiyum aliminyum silikat birleşiminden oluşmuştur ve sertlik derecesi Mohs cetvelinde 6.5’tir. Bu da genellikle mücevherde kullanılan tanzanitin çok sert olmadığı ve kullanım esnasında dikkat edilmesi anlamına gelmektedir.

Tanzanit Taşının Faydaları

  • Tanzanit Kalp,Boğaz ve 3.Göz çakrası üzerinde etkilidir.
  • Zihnin ve kalbin enerjisinin etkili bir şekilde artmasına yardımcı olur.
  • Boğaz çakrasına etkisinden dolayı kişinin iletişim kabiliyetini artırır.
  • Yüksek tansiyona iyi gelir.
  • Önsezi yeteneğini artırır.
  • Biyolojik ve ruhsal görme yetisini destekler.
  • Depresyonun olumsuz etkilerini hafifletmede etkilidir.
  • İşitme duyusunu güçlendirmede yardımcıdır.

 

Künye:

Sertlik 6-7
Özgül Ağırlık 3,35
KimyasalFormül ve Grubu
Silikat ve Zoisit
Renk Mavi, Mor, Yeşilimsi Mavi – Saydam
Çıkarıldığı Yerler Tanzanya Kilimanjaro Dağı eteklerinde
Çakralar Tepe, Gırtlak, Alın (Üçüncü Göz)

Tanzanit

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here