The Koh-I-Noor (Dağların Işığı)

Son Güncelleme : Ekim 26, 2017

Dünyanın en kıymetli mücevher taşları – 7

 

186 karat ağırlığıyla dünyanın en büyük elmasları arasında yer alan ve Farsça ışık dağı yada dağların ışığı olarak adlandırılan Koh-i Noor ilk kez Hindistan’da bulunmuştur. 1304 yılında başlayan hikayesinde o zamanlar böyle bir mücevhere sahip olanın dünyaya hükmedeceği söyleniyor ve imparatorluğun simgesi olarak görülüyordu. Bu sebeple onu elde etmek isteyenler sayesinde türlü maceralar yaşanmış, bir çok kez el değiştirmiştir.

Hindistan’da başlayan hikayesi 1738 yılında İran şahı Nadir’in Delhi’yi işgali ile İran’a gitmesiyle devam etmiştir.  1849 yılında ise Punjab’a bağlı bir İngiliz’e geçmiş ve orada kalmıştır.

Londra’ya gelen taş sergilenmek istendiğinde taşın parlaklığının kaybettiği fark edilerek, parlaklığının geri kazanması için kesilmesine karar verildi. Böylece ünlü pırlantalar içinde 186 karatlık ağırlığıyla önemli bir yeri olan Koh-i Nur kesilerek 108,93 karata düşürüldü.

1853 yılında, Kraliçe Viktorya’nın uğursuzluk getireceğinden korktuğu söylentileri yayıldı ve buna engel olmak için bu büyük taşı iade edip etmeyeceği konusunda bir tartışma başladı. Kraliçe de bu tartışmayı sonlandırmak için taşı bir süs tacının içine monte ettirerek, sayıları iki yüzü geçen diğer kraliyet pırlantalarının yanına koydurdu.

Son haliyle 105 karat olan bu değerli taş, tarihin keşfedilen en eski elmaslarından biridir.Şu an Londra Kulesi’nde sergilenmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

five × one =