Turmalin Nedir?

Gökkuşağı taşı olarak ta bilinen doğal taşlar arasında en renklisi Turmalin (Tourmaline) genellikle pembeden yeşile doğru değişen renk skalasında  bulunur ancak bunun dışında da çeşitli renklere sahip olabilmektedir. Turmalin bir bor silikat kristalidir. Doğada hemen hemen her renkte turmaline rastlanabilmektedir. Renklerine göre farklı isimler alır. Bu değerli taşın bilinen bazı renkleri şöyledir; Siyah: Şörl, Kırmızı: rubellite (rubelit), Mavi: indicolite, Yeşil: chromolite, Sarı: Kanarya, Yeşil ve Mavi: paraibadır.

Eski bir Mısır inanışına göre turmalin taşı, yeryüzüne çıkarken gökkuşağından geçmiştir. Bu nedenden dolayı da gökkuşağının bütün renklerini barındırdığına inanırlar.

Gökkuşağı adı da bu efsaneden gelmektedir. Birden çok renge sahip olan turmalin taşına kedi gözü, ışıkta yeşilden kırmızıya dönene de renk değiştiren denir.

Değerli taşların “yarı değerli taşlar” kategorisinde yer alan turmalin taşı, maddi olarak bir çok taştan daha değerlidir. Uyum ve dengenin simgesi olan bir taştır. Pembe turmalin taşı kadını, yeşil turmalin ise erkeğin dengesini simgeler.

Denge taşı olduğundan dolayı özellikle terazi burcunu temsil etmektedir. Özellikle evli kişiler için kullanılması uygun olan taşlardan biridir. Evliliğin 8. ve 38. yılında çiftlerin birbirine hediye olarak vermeleri uygundur.Turmalin taşı Kök, Kalp, Boğaz çakraları ile uyumludur. Mohs sertlik skalasına göre sertliği 7-7,5 arasındadır. Takılarda kullanılması için uygun bir taş olmakla birlikte turmalin kullanılarak yapılan takıların her biri birbirinden farklı olmaktadır.Bu da turmalinin öne çıkan özelliklerinden birisidir. Taşın bir tanesi, bir diğerinin içerdiği tonun tamamen aynısına sahip değildir. Bu nedenle tarih boyunca Turmalin’in sihirli olduğuna ve takan kimseleri kötü etkilerden koruduğuna inanılmıştır. Turmalin taşı dünya üzerinde  Afganistan, Brezilya, Amerika, İtalya, Rusya, Tanzanya, Madagaskar, Ülkemizde: Yozgat-Sarıkaya, Aydın-Çine, Çanakkale ve Karadeniz Bölgesinde çıkarılmaktadır.

siyah-turmalin
Siyah Turmalin

Olumsuz herhangi bir etkisi olmayan Turmalin’in sadece kilo almaya çalışan, zayıflık sorunu olan kişiler tarafından kullanılmaması tavsiye edilmektedir. Turmalin gümüş ya da altına monte edilmiş takılar ile kullanılmalı ancak mutlaka teninize temas etmelidir.

Turmalin taşının bilinen bazı faydaları

  • Denge ve uyum sağlar.
  • Kişinin amaçlarına odaklanmasını sağlar.
  • Kişinin bağımlılıklarından ve kendisini içsel olarak yıpratmasına neden olan beklentilerinden kurtulmasına destek olur. Böylece kişi kendini olayları yargılamaktan uzak tutarak içsel dinginliği koruyabilir.
  • Kişiye dinginlik vererek daha geniş görüşlü olmasını sağlar ve böylece duygusal iniş çıkışları dengeler.
  • Hormon salgılama sistemini dengeleyici özelliği bulunur,
  • Uyku düzenini sağlar,
  • Zihni güçlendirir ve arındırır,
  • Sezgisel yanınızı güçlendirir yani sezgileriniz oldukça doğru çıkmaya başlayabilir,
  • Kişinin kendisi ile barışını sağlar iç dünyanızı kötülüklerden arındırır.
  • Hangi renk olursa olsun nazarları sizden uzak tutucu özelliği bulunur

 

Künye:

Sertlik 7-7,5
Özgül Ağırlık  3.06
Kimyasal Formül ve Grubu Bor Silikat
Renk Pembe’den Yeşil’e, Gökkuşağı
Çıkarıldığı Yerler Afganistan, Brezilya, Amerika, İtalya, Rusya, Tanzanya, Madagaskar, Yozgat-Sarıkaya, Aydın-Çine, Çanakkale ve Karadeniz Bölgesi
Çakralar Kök, Kalp, Boğaz

 

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here