Yakut (Ruby,Rubin)Güzellik ve estetik bakımından en değerli taşlardan biri olan yakut, Hindistan’da taşların efendisi olarak bilinir.Korindon grubuna ait olan Yakut, Elmastan sonra en değerli ve en sert taştır. Yakutun sertliği 9.0 , erime noktası 2050 °C ‘dir.

Kırmızının çeşitli tonlarında ,kırmızıdan kahverengiye ya da pembeden eflatuna doğru giden bir renk yelpazesine sahiptir. Yakuta kırmızı rengini veren ise içindeki krom elementidir.

Yakut, ilk lazer yapımında kullanılmıştır. Sanılanın aksine, yakutla lazer yapımı çok kolay olmamıştır. Zorluğun başlıca sebebi yakutun üç enerji seviyesine sahip olmasıdır.

Yakut doğal halinde gösterişsiz bir taş olsa da hünerli ellerde işlendiği zaman elmas kadar göz alıcı olabilmektedir. En değerli yakut kan kırmızı olandır.


Yakut kişilere özgürlük duygusu verip, canlanma etkisi verir. Cesaret, liderlik, mutluluk gibi duyguların dışa vurulmasını sağlar. Yakut taşı kan dolaşımını pozitif yönde canlandırır. Taşıyan kişiye cesaret ve öz güven duygusu verir. Kırmızı rengi içindeki enerjiyi taşıyan kişiye yansıtır.

Yakut taşı yüzük, kolye, bileklik ve gerdanlık gibi takılarda değerli taşlar olarak kullanılır. Mücevher severlerin en çok değer verdikleri taşlar arasında yerini alır. Kırmızının tonlarını barındıran harika bir renk yelpazesi yansıtır. Kırmızı renginin verdiği enerjiyle vücut direncini artırır ve bağışıklık sistemini güçlendirdiğini bilinir. Yakut taşı şifalı taşlar arasından çok sevilen ve tercih edilen taşlardandır.Yakut Taşı Faydaları

  • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Cinsel aşırılıklara karşı iyi gelir.
  • Kan dolaşımına pozitif yönde canlandırıcı etkisi vardır.
  • Kendisini taşıyan kişiyi dürüst olmaya yönlendirir.
  • Kişinin gerçek doğasını, kişiliğini özgürce ifade edebilmesine yardımcı olur.
  • Kişinin özgüvenini ve cesaretini kuvvetlendirir.
  • Kişiyi kendi sınırlamalarından kurtarır, ruhsal gelişim ve mutluluk duygularını artırır.
  • Kişiyi kendisi hakkında hissettiği olumsuz duygulardan kurtarır.
  • Koşulsuz sevmeyi sağlar. Diğer insanlara karşı duyulan anlayış ve hoşgörü duygularını artırır.
  • Sezgileri kuvvetlendirerek, kötülüklerden uzak durulmasını sağlar.

 

Künye:

Sertlik 9
Özgül Ağırlık 4 – 4,1
Kimyasal Formül ve Grubu Oksitler, Korindon
Renk Kırmızı tonları
Çıkarıldığı Yerler Burma, Sri Lanka, Afganistan, Pakistan, Vietnam, Tayland, Hindistan, Avusturalya, Rusya
Çakralar Kök, Kalp

İşlenmemiş Yakut

Önceki İçerikKarneol (Karnelyan – Kırmızı Akik)
Sonraki İçerikOniks (Onyx)
2004 yılından bu yana gerek mesleki gerekse hobi olarak Doğal Taşlara ilgi duyuyor ve bu konuda yerli ve yabancı kaynakları araştırarak bilgi ediniyorum. 2012 yılında edindiğim değerli ve yarı değerli taşlar hakkındaki bilgi birikimini yazıya dökmeye karar verdim. Basılı bir kitapta toplamaktansa online platformda olması daha mantıklı geldi ve degerlitaslar.gen.tr websitesi kuruldu. :)

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

8 + 2 =