Zümrüt

ZümrütMitolojinin ve efsanelerin taşı Zümrüt, dünyanın en değerli 4 taşından biridir. (Diğer değerli taşlar Elmas, Safir ve Yakut’tur. Bunların dışındaki taşlar yarı değerli taş olarak kabul edilir.)

Zümrüt, renginin yeşil olması sebebi ile yağmur yağdırdığına inanılırdı. Zümrüt taşı yüzyıllardır mücevher olarak kullanılmaktadır. Tarihi Mısır’daki zümrüt madenlerine M.Ö. 1650 yılına kadar uzanır. Zümrüt geleneksel olarak Mayıs ayının doğum taşı olarak kabul edilmiştir. Ayrıca bazı kültürlerde zümrüt 55. evlilik yıl dönümü için geleneksel bir hediye olarak bilinir. Sadakat Taşıdır.

Beril madeninin bir türü olan Zümrüt kusursuz bir taştır. Diğer kıymetli taşlara nazaran daha yumuşak huyludur. Diğer taşlar gibi çok fazla parlamaz. Rengi göz alıcıdır ve çok etkileyici bir taştır. Yeşil ve saydam olan bu değerli taş çok değerli bir mücevherdir. Huzur ve Mutluluk verir.

Işığı kırma ve yayma gücü çok yüksek olmayan zümrüt, diğer değerli taşlara oranla fazla parlamaz. İngiltere kraliyet mücevherleri de dahil, en kaliteli zümrütler Kolombiya’dan ihraç edilmektedir.

Zümrütler damarlar içinde kalsit ve pirit ile beraber oluşmuştur. Saf zümrütler çok nadir bulunmaktadır. Zümrüt kristalleri genellikle başka mineraller ve küçük lekeler içerir.

Zümrütte aynı elmas gibi birçok kesim çeşidine sahiptir. Ancak en çok tercih edileni ise kendi adını verdiği kesim şekli olan “Emerald” kesimdir. Zümrüt’ün bakımı da önemlidir. Belirli aralıklarla rengini geri kazanması ve pürüzsüz yüzeyini geri kazanması için yağlanması gerekmektedir.Çatlak ve kırık olmayanlara çok ender rastlanıldığı için çok fazla değerlidir. Zümrüt bereket ve neşe getirir.

Cam parlaklığında saydam olan Zümrüt oldukça sert bir madendir. Mohs sertlik skalasına göre sertlik derecesi 7,5-8’dir. Zümrüt yeşilin birçok tonunu barındırabilir. En değerli tonu ise Çimen Yeşili’dir. Ancak o renginede adını vermiştir ve Zümrüt Yeşili olarak anılır. Daha açık yada daha koyu yeşil tonlardaki Zümrütler hernekadar değerli olsalar da çimen yeşili olana göre daha az değerlidirler. En değerli Zümrütler Zambiya’da çıkarılır. Ayrıca Kolombiya, Avusturalya, Brezilya, Pakistan, Afrika, Hindistan, Mısır, Rusya ve ABD’de de çıkarılmaktadır.

Zümrütün kalitesi ve değerini belirleyen bir diğer kriter ise şeffaflığıdır. Ayrıca lekeli olanlar yada üzerinde çatlakları olanlar da daha az değerli görülürler. Zümrüt alırken bu kriterler önemlidir. Kaliteli bir Zümrütü ayırt etmek elbette uzmanların tecrübesi ile sabittir. Bu sebeple güvenebileceğiniz yerlerden alışveriş yapmanız en doğrusudur.

ZümrütZümrüt seçiminde en önemli kriterlerden biride çatlak olmamasıdır. Çatlak olmayan Zümrüt çok değerlidir. Maalesef piyasada yağ ile kapatılarak çatlak değilmiş gibi satılan taşlar da mevcut. Bu konuda da ayrıca dikkatli olunmalıdır.

Zümrüt ışığı yayma ve kırma açısından çok güçlü değildir. Diğer taşlara oranla çok fazla parlamamaktadır. Beril grubuna ait olduğundan bahsetmiştik. Beril grubundaki diğer türler ise şöyledir; su mavisi rengindeki Akuamarin, sarı renkli Heliodor ve pembe renkli Morganit‘tir.

Zümrüt, şiddetli darbelerden ve yüksek ısıdan korunmalıdır. Dikkat edilmezse çatlak olmayan taşınızda çatlaklar oluşabilir. Zümrüt temizliği kuru ve yumuşak bir bez ile yapılmalıdır. Herhangi bir deterjan yada kimyasal madde sürülmemelidir. Parlaklığını ve berraklığını arttırmak için de sıklıkla aydınlık ortamda tutulmalıdır.Zümrüt Taşının Faydaları

 • Bağışıklık sistemini, sinir sistemini, kalbi, ciğerleri ve böbreği kuvvetlendirir.
 • Arkadaşlık, evlilik ve aile bağlarını güçlendirir.
 • Zümrüt sadakat taşıdır, sadakat duygusunu arttırır.
 • Başarı ve doyum duygularını belirginleştirir. Yetersizlik duygusundan kurtarır ve yaşama karşı duyulan minnet duygusunu güçlendirir.
 • Kişiye sevgi duygusu verir. Yaşama sevincini artırır.

Künye:

Sertlik  7,5-8
Özgül Ağırlık  2,68 – 2,73
Kimyasal Formül ve Grubu Be3 Al2 SiO6 ve Oxides
Renk Yeşil, Koyu Yeşil, Nil Yeşili, Çimen Yeşili renklerde saydam yada yarı saydam
Çıkarıldığı Yerler Kolombiya, Zambiya, Avusturalya, Brezilya, Pakistan, Afrika, Hindistan, Mısır, Rusya ve ABD.
Çakralar  Güneş sinirağı, Kalp, Alın

 

Zümrüt” için 6 yorum

 • Ekim 4, 2013 tarihinde, saat 1:40 am
  Permalink

  aldıgımız tasların gercek yada sahte oldugunu naslanlıcaz pekı ben aldım ay tası ve ametıst sıtrın ucu yanyana takılabılırmı takılamaz dıyolar enerjılerını kesıyomus cakmakla tası yaktım yanmadı ole anlasılıomus sozde bılgı verrsenız sevnırım

  Yanıtla
  • Ekim 25, 2013 tarihinde, saat 3:19 pm
   Permalink

   Aslında çoğu taşın doğal olup olmadığını anlamak kolaydır. Renklerin derinliği, damarlar, sertlik, ışık oyunları, buğu, çizgiler vs. taşın doğallığını genellikle kanıtlar.Taş, aynı anda saydam ve buğulu kısımlar içerebilir; genelde damarlı, içten çizgili bir yapısı vardır.Ayrıca ateşe tuttuğunuzda gerçek taş yanmaz,daha ağır ve soğuk olur. Bunlar taşın gerçekliğini evde anlayabileceğiniz birkaç yöntem. yinede bir taş uzmanına göstermeniz emin olmanız için tavsiye edilir.

   Yanıtla
 • Ekim 4, 2013 tarihinde, saat 1:41 am
  Permalink

  ben bıde ay tasını 7 tlye aldım kucuk bıtane buda gsterrmı sahte yada gerck olddugunu

  Yanıtla
  • Ekim 25, 2013 tarihinde, saat 3:22 pm
   Permalink

   Aslında boyuta, kalitesine vb. özelliklere göre fiyat değişebildiğinden fiyat bir kriter değildir. Güvenilir bir taşçıdan almanız en doğrusudur.

   Yanıtla
  • Ekim 6, 2017 tarihinde, saat 9:22 am
   Permalink

   7 tl günümüzde küçük bir para degıldır 7 tane ekmek parasıdır taş kesinlikle orjınaldir hayırlı olsun

   Yanıtla
 • Aralık 12, 2018 tarihinde, saat 6:36 pm
  Permalink

  Güvenilir birinden Kolombiya zümrütü diye aldığım parçayı kuvars çiziyor. Sahte, sentetik olma ihtimali var mı?

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

three × 4 =