Akuamarin (Aquamarine)

6

Akuamarin Taşı Nedir?

Mavi berrak rengi ile huzur veren Akuamarin, kelime anlamı olarak deniz suyu anlamına gelmektedir. Beril grubunun mavi renkli üyesi olan Akuamarin, büyük ve temiz kristal parçaları halinde çıkarılır. İşlenmiş haliyle takılarda ve süs eşyalarında kullanılmaktadır. Ayrıca doğal kristal haliyle de evlerde ve iş yerlerinde dekoratif amaçlı kullanılmaya başlanmıştır. Dekoratif olmasının yanı sıra enerjisi ve şifası bol bir taştır. Kıymetli taşlardan olup Beril’in şeffaf ve silikatlı bir türüdür. Açık mavi ya da mavimsi yeşil renktedir ve kendisi gibi Beril grubunun bir üyesi olan Zümrüt’e çok benzer. Amazonit taşınada sıklıkla benzetilir ancak Amazonit taşı daha opak ve daha yeşile dönük mavidir.

Çoğunlukla saf Beril’in bulunduğu koşullarda oluşan Akuamarin taşının en güzelleri çoğunlukla Rusya’da çıkarılır. Yarı değerli taşlar arasında listelensede diğer taşlara göre biraz daha nadir ve fiyat olarak biraz daha pahalıdır.

Akuamarin en çok tercih edilen ve en değerli taşlardan biridir. Bu sebeple sahtesi en fazla yapılan taşlar arasındadır. Bu yüzden Akuamarin seçerken çok dikkatli olunmalıdır. Akuamarin’nin değerini arttıran içinin temizliği, şeffaflığı ve renginin koyuluğudur.

Akuamarin Taşı Özellikleri

Akuamarin’in deniz renginden açık gök mavisi rengine kadar çeşitli renkleri vardır. Saydam yada yarı saydam bir taştır. Taşa rengini veren ise içinde eser miktarda bulunan demir madenidir. Genellikle Rusya, Hindistan, Nijerya, Brezilya ve Pakistan’da çıkarılır ve Mohs sertlik cetveline göre sertliği 7,5 civarıdır.

Akuamarin Taşı Temizliği ve Bakımı

Sertlik derecesi 7 ve üzeri taşlarda akan su altında yada toprağa gömerek temizleme yöntemleri rahatlıkla kullanılabilir. Akuamarin taşının sertliği 7.5 civarında olduğu için su yada toprak ile temizliğini yapabilirsiniz. Sonrasında zarar vermeyecek yumuşak bir bezle silebilirsiniz.

Taşın temizliğini yaparken herhangibir kimyasal kullanmaktan kaçının, bu taşınıza zarar verecektir. Taşınızı kullanmadığınız zamanlarda bir keseye koyarak saklamanız çizilmesini engelleyecektir. (Mekanlarda dekoratif olanlar haricinde)Akuamarin taşının Faydaları

 • Solunum yolları rahatsızlıklarına, astım, boğaz ağrılarına, bronşit ve trioid bezi rahatsızlıklarına iyi gelir.
 • Sindirim siteminin sağlıklı çalışmasına yardımcı olur.
 • Bezeler, urlar ve diğer şişliklerin iyileşmesinde yardımcıdır.
 • Çene kemikleri ve dişlerin sağlıklı kalmasını sağlar.
 • Özgüven, cesaret ve denge oluşturur. Duyguları açıklama cesareti verir.
 • Taşıdığı özellikler sayesinde gerginliğe ve strese karşı kullanılabilecek en uygun taşlardan biridir. Bunda mavi renginin ödemi büyüktür.
 • Beden ve zihin ilişkisini güçlendirerek, sezgileri kuvvetlendirir.
 • Utangaçlığı, sıkılganlığı ve negatif duyguları yenmeye yardım eder. Pozitif enerji verir. İyimserlik duygusunu arttır, neşe verir.
 • Yaptığınız her işte ruhsal doyum bulmanıza yardım eder.
 • Akıl ve mantık gücünü geliştirir.
 • Bereket ve uğur taşıdır.
 • Eğer iyi yaptığınız işlerde bile, yetersiz kaldığınıza inanan mükemmeliyetçi bir yapıya sahipseniz; akuamarin sizin manen tatmin olmanızı sağlayacak şekilde görüşünüzü genişletir, kendi değerinizi fark etmenizi sağlar.
 • Hafızayı güçlendirir, berrak bellek oluşturur. Mantıklı ve dengeli düşünmenizi sağlar.
 • Alkol, sigara ve uyuşturucu gibi maddelerden uzak tutar, bunlara olan tiryakiliği zayıflatır
 • Kendinize olan güveninizi arttırır, tembellik eğilimini geçirir
 • Zihinsel ve bedensel gevşeme sağlar. Aşırı sinirli, gergin ve heyecanlı bir yapıya sahipseniz, akuamarin daha huzurlu olmanızı sağlayacaktır.Künye

Sertlik 7,5
Özgül Ağırlık 2,68 – 2,73
KimyasalFormül ve Grubu
Be Al² (Si O) + Fe, K, Li, Na ve Oxides , Beril Grubu
Renk Açık gök mavisinden deniz mavisine mavi tonları – saydam, yarı saydam
Çıkarıldığı Yerler Rusya, Hindistan, Nijerya, Brezilya ve Pakistan
Çakralar Gırtlak ve Kalp

 

akuamarin

Doğal taşlar yüzyıllardır şifa ve enerji kaynaklı kullanılıyor. Akuamarin taşıda enerjisi yüksek taşlardan biridir. Ancak daha öncede söylediğimiz üzere burada veridğimiz bilgiler hiçbir zaman doktora danışmanın yerine geçemez.

Önceki İçerikKyanit Taşı
Sonraki İçerikAventurin (Yıldız Taşı)
2004 yılından bu yana gerek mesleki gerekse hobi olarak Doğal Taşlara ilgi duyuyor ve bu konuda yerli ve yabancı kaynakları araştırarak bilgi ediniyorum. Edindiğim değerli ve yarı değerli taşlar hakkındaki bilgi birikimini 2012 yılında yazıya dökmeye karar verdim. Basılı bir kitapta toplamaktansa online platformda olması daha faydalı olur diye düşündüm ve degerlitaslar.gen.tr websitesi kuruldu. :)

6 YORUMLAR

 1. Merhaba,
  Akuamarin çok güzel bir taş bence. rengi ve berraklığı ile saflığı ve güzelliği simgelediğini düşünüyorum.
  Bilgi için teşekkürler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

nineteen + ten =