Doğal Taşların Bakımı, Temizliği, Arındırılması

10

Doğal taşların bakımı önemlidir. Belirli aralıklarla yapılması gerekir. Taşların sertlik dereceleri birbirinden farklıdır. Elmas gibi çok sert olanların dışında birçoğu da  kırılgan ve çabuk ufalanabilir durumdadır. Katmanlı ve kümelenmiş taşlar ayrılıp parçalanabilir, Selenit gibi taşlar ise su ile temas ettiğinde eriyebilir. Cilalı yüzeyleri, doğal prizma uçları kolaylıkla çizilebilir, aşına bilir, zarar görebilir. Bu sebeple doğal taşların bakımı ve temizliği yapılırken çok dikkat edilmeli, kullanılmadığı zamanlarda özenle (kutusunda yada küçük bir kesede) saklanmalıdır.

Doğal Taşların Bakımı

Yuvarlak yada tamburlanmış taşlar daha dayanıklıdır, kırılacak uçları yoktur. Tamburlama işlemi sırasında saatlerce ince kumlar arasında dönerler ve yapı olarak daha dayanıklı hale gelirler. Kendiliğinden yuvarlak olanlar ise (örn: denizdeki dalgalar sayesinde doğal tamburlanma) yapı itibari ile dayanıklıdırlar. Yuvarlak taşlarınız bir kese içerisinde saklanabilir, ancak sivri uçları olan taşlarınızı ayrı ayrı saklamalısınız. Doğal taşlarınızı kullanmadığınızda ipek yada kadife gibi örtülere sararak saklamanız da taşlarınızı çizilmelere karşı koruyacaktır.Doğal Taşların Temizliği

Taşlarınızı satın aldığınızda kullanmadan önce ve kullanırken de belirli aralıklarla temizlemelisiniz. Taşlarınıza başkalarının dokunmasına izin vermemelisiniz yada başkasından bir takı aldıysanız kullanmadan önce mutlaka temizlemelisiniz. Özellikle kristaller olmak üzere doğal taşlar daha önce kullanan kişinin olumsuz enerji taşıyor olabilirler ve bu olumsuz enerjileri size geçebilir.

Doğal taş arındırma yöntemleri

Doğal taş nasıl arındırılır? Son dönemde en çok aldığımız sorulardan biri.. Doğal taş temizliğinin birden fazla yöntemi vardır.

Doğal taşların temizlenmesinde 4 elementten faydalanılır. Su, Toprak, Ateş ve Hava. Bu aşamada en fazla kullanılan yöntem su’dur. Tabii taşın sertlik derecesi uygunsa… Diğer yöntemler ise şöyle;

 1. Su ile temizleme
 2. Deniz suyu yada tuzlu suda temizleme
 3. Toprağa gömerek temizleme
 4. Tütsü ile temizleme
 5. Mum ışığı ile temizleme
 6. Tuz Lambası
 7. Selenit ile Temizleme

Su ve Toprak ile temizleme için taşın sertlik derecesinin 7-10 arasında olması gerekir. Örneğin, 10 sertlik derecesi sadece Elmas’tır. Kuvars grubu taşları ise 7’dir. Bu sebeple rahatlıkla su yada toprak ile temizliğini yapabilirsiniz. Ancak sertlik derecesi 7’den düşük derecede olanlar su ile karşılaştığında eriyebilir yada parçalanabilir. Bu sebeple bu taşlar için diğer yöntemleri seçmeniz daha iyi olacaktır.

** Paylaşımını yaptığımız tüm taşların sertlik derecelerini yazı sonunda künye bölümünde bulabilirsiniz. Bu şekilde taşınızı nasıl temizleyeceğinize karar verebilirsiniz.1- Su ile Temizleme

Akan su ile yada belirli bir miktar su içerisinde bekleterek taşınızın enerjisini nötrleyebilirsiniz. Kolay parçalanabilir olmayan taşlar için akan su ile temizleme uygundur. Akar suyun altına 2-3 dakika yıkayarak güneş ışığına kuruması için koyabilirsiniz. Yada bir bardak temiz suyun içine kristalinizi koyarak 1 gece bekletebilirsiniz.

2- Deniz Suyu yada Tuzlu Su ile Temizleme

Taşlarınızı deniz suyu yada tuzlu suda bekleterek te temizleyebilirsiniz. Örneğin Mercan gibi zaten denizden gelen bir taşı tuzlu su ile temizlemek harika bir seçenektir. Bu yöntemi sertlik derecesi uygun olan diğer taşlara da uygulayabilirsiniz. Taşınızdaki tüm olumsuzlukların akıp gittiğine emin olabilirsiniz. Taşınızın enerjisi yenilenecektir.

** Taşı temizledikten sonra birkaç saatliğine güneş yada ay ışığına bırakarak taşın yeniden enerji dolmasına, kendini şarj etmesine yardımcı olmuş olursunuz. (bunu yaparken taşınızın renginin güneş ışığında solmamasına dikkat edin.) Not: Güneş ışınlarının ışığı kırarak alev almamasına dikkat ediniz.

3- Toprak ile Temizleme

Taşınızı en az 1 gün (24 saat) süreyle toprağa gömerek negatif enerjilerden arındırabilirsiniz. Açık alandaki toprak daha etkilidir ancak imkanınız yoksa saksı dibindeki toprağa da gömebilirsiniz.

Taşınızı topraktan çıkardıktan sonra su ile yıkayarak üzerindeki toprağı temizleyebilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz. Dilerseniz bu işlemden sonra güneş ışığında da bekletebilirsiniz.

4- Tütsü ile Temizleme

Tütsü ile temizleme yönteminde ise hava elementini kullanmış oluyorsunuz. Doğal taşınızı yakacağınız tütsünün dumanı ile isleyebilirsiniz. Yaktığınız tütsü bittiğinde taşınız da temizlenmiş olacaktır.

Bu yöntem özellikle sertlik derecesi düşük, kırılgan taşlar için oldukça fazla tercih edilir.

Tütsü ayrıca bulunduğunuz ortamın enerjisini de dengeleyecektir. Ancak yine de oluşabilecek olumsuzluklara karşı dikkatle kullanılmalıdır. Örneğin bazı astım hastaları için tütsü dumanı zararlı olabilmektedir.

5- Mum Işığı ile Temizleme

mum-ile-temizlemeSertlik derecesi düşük taşlarınızı mum ışığından faydalanarak temizleyebilirsiniz. Bu yöntem ile aslında ateş elementinden faydalanmış oluyorsunuz. Taşlarınızı mum ışığının çevrelediği şekilde yerleştirerek arınmalarını ve enerjilerinin sıfırlanmasını sağlayabilirsiniz.

6- Himalaya Tuz Lambası

Eğer Himalaya Tuz Lambanız varsa şanslısınız. Lambanızın yanına taşlarınızı koyduğunuzda temizliğini sağlayacaktır.

7- Selenit Taşı ile Temizleme

Selenit taşı harika bir enerji temizleyicidir. Doğal taşlarınızı selenit taşının yanına koyarak enerjisini nötrleyebilirsiniz.

Temizlenmeyen Taşlar

Bazı taşlar hiçbir zaman temizleme gerektirmez. Sitrin, Kiyanit, Azeztulit kendi kendini temizleyen taşlardır.

Saydam kuvars ve Karnelyan ise diğer taşları temizleme özelliğine sahiptirler. Özellikle ufalanabilir nazik taşlar için bu yöntem denenebilir. Ancak bu amaçla kullanımından sonra kendilerinin diğer yöntemlerle temizlenmesi gerekir.

Doğal Taşımı hangi aralıklarla temizlemeliyim?

Doğal taşların bakımı için net bir süre yoktur. Kullanımınıza göre ayda bir yada 3 ayda bir gibi periyotlarla temizliğini yapabilirsiniz. Enerjisinin tükendiğini yada kirlendiğini düşündüğünüzde temizliğini yapabilirsiniz.

Önceki İçerikKırmızı Jasper
Sonraki İçerikAromaterapi ve Değerli Taşlar
2004 yılından bu yana gerek mesleki gerekse hobi olarak Doğal Taşlara ilgi duyuyor ve bu konuda yerli ve yabancı kaynakları araştırarak bilgi ediniyorum. Edindiğim değerli ve yarı değerli taşlar hakkındaki bilgi birikimini 2012 yılında yazıya dökmeye karar verdim. Basılı bir kitapta toplamaktansa online platformda olması daha faydalı olur diye düşündüm ve degerlitaslar.gen.tr websitesi kuruldu. :)

10 YORUMLAR

 1. Obsidyen taşından işlenmiş kolye almak istiyorum ancak bu değerli taş olayında sahte çıkma olasılığı çok fazla acaba önerebileceğiniz güvenilir bir site var mı?

  • Merhaba, evet tüm taşlarınızı tuz lambası yanına bırakarak temizleyebilirsiniz.
   Akik taşı özelinde ise sertlik derecesi toprak ile temizliğe uygundur. Kuru toprağa gömerek temizliğini yapabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

ten − 7 =