Pembe Kuvars

12
80

Pembe Kuvars Nedir?

Doğada nadir bulunan kuvars cinsidir pembe kuvars. Rose kuvars ve Gül kuvars olarak ta anılır.  Eski çağlarda mühür ve sembol yapımında kullanılmış, günümüzde ise oyma biblo, dekoratif eşyalar ve mücevherat yapımında kullanılır. Rengi Uçuk pembeden gül kırmızısına doğru değişir. Değerli taşlar arasında aşk taşı olarak ün kazanmıştır.

Pembe Kuvars Bakımı ve Temizliği

Eğer kristalinizi çok uzun süre kullandıysanız enerjisi tükenebilir. Toplamış olduğu negatif enerjiyi size aktarmaya başlar. Bu negatif enerjiyi baş ağrısı, mide bulantısı şeklinde hissedersiniz. Bu durumda kristalinizi tekrar kullanmadan önce bir gece toprağa gömerek temizlemeniz gerekir.
Pembe Kuvars Kristalinizi bir ametistin yanında bırakmanız da temizlenmesini sağlar. Bunun için iki kristal alıp, birini temizlerken diğerini kullanabilirsiniz. Temizlediğiniz bir kristale başka insanların dokunmasına izin vermeyiniz. Hangi amaçla kullanılırsa kullanılsın, yeni satın aldığınız bir kristali kullanmadan önce mutlaka bir gece toprağa gömerek üzerindeki negatif enerjiden arındırın.Kristaller onun enerjisine alışık olmayanlarda ilk başlarda baş ağrısına sebep olabilir. Böyle bir durumda ara sıra kristalinizi çıkarın. Ancak enerjisine alıştığınız zaman sürekli olarak takabilirsiniz.

Pembe Kuvars Özellikleri

İçi berrak olan kuvarsa “Erkek Kuvars”, içi dumanlı olan kuvarsa” Dişi Kuvars “denir. Kristal kümelerinde genelde ikisi bir arada bulunur. Erkek kuvars berrak oluşu nedeniyle zihinsel karışıklık ve karamsarlık yaşayan kişiler üzerinde, olumlu bir etki yapar. İnsan üzerinde uyarıcı, harekete geçirici bir etkisi vardır. Dişi kuvars ise donuk bir yapıya sahiptir. Görünüşü erkek kuvars kadar güzel olmasa da çok daha fazla özelliğe sahiptir. Zihinsel, duygusal yada fiziksel bir şekilde oluşan şiddetli baş ağrılarına iyi gelir.

Pembe kuvarsın (Rose kuvars, Gül kuvars) yatıştırıcı etkisi vardır ve kalbi rahatlatır. Duygusal anlamda hissedilen acı ve sıkıntıların azalmasını sağlar. Kuvars kristallerinin isimleri renklerine göre değişim gösterir ve Pembe kuvarsın diğer ismi de aşk kristalidir. Üzerinde taşıyanların öfke, kıskançlık gibi duyguları barındırmadıkları bilinir. Rahatlama ve huzurun yanı sıra, kristale duyulan güvenle kalbinizi rahatlamış hissedeceksiniz.Pembe Kuvars Faydaları

 • Beden hücrelerini yeniler, bu sebeple hem hastalıkları tedavi eder, hemde bedenin direncini arttırır.
 • İç barışı ve uyumu sağlar.
 • Böbrek, akciğer, karaciğer, kalp gibi organların sistemlerini sağlıklı tutar.
 • Yaraları, anjini, astımı ve görme bozukluklarını iyileştirir.
 • Depresyona iyi gelir. Kişinin kendine değer vermesini sağlar, özgüven duygusu verir.
 • Hayatı sevmenizi sağlar.
 • Çevrenizdeki negatif enerjiyi yok eder ve pozitif enerjiyi toplar,biriktirir.
 • Duygusal dengeleyicidir. Beyin fonksiyonlarını uyarır.
 • Güç ve canlılık kaybına karşı koruma sağlar.
 • Kablosuz modem,cep telefonu, telsiz gibi cihazlardan yayılan radyasyonu toplar.
 • Zihinsel konsantrasyonu kuvvetlendirir.
 • Tene temas ettirerek kıyafet altında taşındığında, kişiyi ortamdaki negatif enerjiden korur. Pozitif insanların olduğu bir ortamdaysanız taşınızı görünür şekilde takın. Böylece çevrenizdeki insanların pozitif enerjisini toplar.
 • Stresi alması ve anti stres özelliği ile bilinir. Strese karşı kullanılması tavsiye edilir.
 • Baş ağrısını hafifletici özelliği vardır.
 • Sindirim ve kan dolaşımı sistemini sağlıklı tutar, hastalanırsa iyileştirir.
 • Göz için sağlıklıdır. Kartal görüşü ve gücü verir.

Künye

Sertlik

 7

Özgül Ağırlık

2,65

Kimyasal Formül ve Grubu

SiO2 ve Silikat Grubu

Renk

Pembe

Çıkarıldığı Yerler

Brezilya, Madagaskar, ABD, Rusya, Türkiye, Afganistan, İran, Kanada

Çakralar

Karın, Kalp, Alın, Taç

 

Önceki İçerikAzeztulit Taşı
Sonraki İçerikİnci
2004 yılından bu yana gerek mesleki gerekse hobi olarak Doğal Taşlara ilgi duyuyor ve bu konuda yerli ve yabancı kaynakları araştırarak bilgi ediniyorum. Edindiğim değerli ve yarı değerli taşlar hakkındaki bilgi birikimini 2012 yılında yazıya dökmeye karar verdim. Basılı bir kitapta toplamaktansa online platformda olması daha faydalı olur diye düşündüm ve degerlitaslar.gen.tr websitesi kuruldu. :)

12 YORUMLAR

 1. Merhaba benim pembe kuvars ve etrafinda halka seklinde(taslar birbirine temas etmiyor) akik taşı olan bir kolyem var. Kalp rahatsızlığın ve gerginligim için faydalı olur mu? Terazi burcu bir bayanım bana uyumlu mudur ve son olarak taşları temizlemek için ne yapmalıyım bilemiyorum çünkü iki taşı birbirinden ayıramıyorum kolye oldugu için. Bilgilendirirseniz çok memnun olurum.

  • Merhaba. Pembe kuvars kalp çakrasının taşıdır diye biliyorum. Şifa niyetine isteyen kullanabilir. Ayda bir doğal toprağa bir gece gömerek veya maden suyunda 10 15 dk bekleterek veya dolunayda 1 gece bekleterek temizleyebikirsiniz taşınızı.

 2. Merhaba,benim kristalim küçük parçalara ayırılmış ve bir küçük cam şişe içerinde ve bir kolye bu yüzden satılmadan önce direkt taşa bi temas olduğunu düşünmüyorum ama cama dokunulması enerjiyi taşa aktarmış mıdır ve eğer toprağa gömersem şişesiyle birlikte gömebilir miyim ? Çünkü dediğim küçük parçalar olduğu için o haliyle toprağa gömersem tekrar çıkaramayabilirim.

  • Merhaba,
   Sanırım piyasada satılan, içerisinde minik taş parçalarının olduğu mini şişelerden bahsediyorsunuz.
   Açıkçası ben taşın etkilerinden faydalanabilmek için ten ile temas etmesi gerektiğini düşünüyorum.
   Bu sebeple başka bir enerji aktarılmadığı gibi sizede bir faydası olmayacaktır.
   Yine aynı sebepten ötürü toprağa gömerek enerjisini nötrlemenizede gerek yoktur ancak sorunuza istinaden herhangi bir taşı gömdüğünüzde toprak ile temas etmelidir ki enerjisini boşaltabilsin.

 3. İnsan ilişkilerinde özgüvenimi artırdı. Bu özelliğini bilmiyordum. Gerçekten o şekilde yazılmış. İlişkiler konusunda önce kendinizi sevmenizi sağlıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here