Pembe Kuvars

12

Pembe Kuvars Taşı, Gül kuvars olarakta bilinir. İngilizce ise Rose Quartz yada Pink Quartz olarak anılır. Aşk, Sevgi ve Huzur taşıdır.

Pembe Kuvars Nedir?

Değerli taşlar arasında aşk taşı, aşk mıknatısı olarak ün kazanmıştır. Aşk, Sevgi, Huzur ve Şefkat taşıdır. Aşkı arayanlara, mevcut ilişkisini canlandırmak ve derinleştirmek isteyenlere veya sadece hayatına biraz daha fazla sevgi katmak isteyenlere önerilen bir kristaldir. Aşk, sevgi denildiğinde sadece başka birine hissedilen aşk olarak düşünülmemeli. Kişinin kendini sevmesi içinde kullanılır.

Bir aşk taşı olarak Pembe Kuvars, hayatına daha fazla sevgi getirmek isteyen herkes için güçlü bir kristaldir. Pembe kuvars (Gül kuvars) kristal özellikleri, sevginin merkezi olan kalp çakrasına bağlanır. (Kalp çakrası ikincil rengi pembedir ve Pembe Kuvars kalp çakrası için çalışır.) Kalp merkezinizi açıp iyileştirir, kendinize ve çevrenizdekilere karşı nezaket, şefkat, hassasiyet ve sevgiyi kucaklamanızı sağlar.

pembe-kuvars-ozellikleriPembe kuvars sevgi ve mutluluk taşıdır… Hangi şekilde kullanırsanız kullanın mutlaka sevgi dolu olacaktır. Gül kuvars kristal şifa özellikleri, bilincinizi daha yüksek bir seviyeye getirmek için koşulsuz sevginin enerjisini kullanır. Kristalin yüksek frekansları sayesinde, tüm durumlara daha sevgi dolu ve nazik bir bakış açısı kazanmanıza yardımcı olur. Evlilikte ve ilişkilerde bağları güçlendirir.

Antik Yunan efsanelerinde çokça adı geçen, Antik Mısır ve ilk medeniyetlerden biri olan Asurlular döneminde kullanıldığı belirlenen pembe kuvars taşının ilk ne zaman keşfedildiği tam olarak bilinmiyor.

Doğada nadir bulunan bir kuvars cinsidir pembe kuvars. Eski çağlarda mühür ve sembol yapımında kullanılmış, günümüzde ise oyma biblo, dekoratif eşyalar ve mücevherat yapımında kullanılır. Açık Pembe, beyaza dönük çok açık pembe, lilalı pembe, gül pembesi tonlarında farklı renkleri bulunur. 

Brezilya, Madagaskar, ABD, Rusya, Türkiye, Afganistan, İran, Kanada, Hindistan gibi birçok bölgeden çeşitli özelliklerde çıkarılan pembe kuvars taşının özellikle en yüksek titreşimli ve en derin renkte olanları, yüksek kalitelileri Madagaskar’dan çıkarılanlardır.Pembe Kuvars Özellikleri

gul-kuvarsKuvars grubu ailesinin pembe renkli üyesinin içi berrak (saydam, şeffaf) olanlarına “Erkek Kuvars”, içi dumanlı (opak, yarı opak) olanlarına “Dişi Kuvars” denir. Kristal kümelerinde genelde ikisi bir arada bulunur.

Erkek kuvars berrak oluşu nedeniyle zihinsel karışıklık ve karamsarlık yaşayan kişiler üzerinde, olumlu bir etki yapar. İnsan üzerinde uyarıcı, harekete geçirici bir etkisi vardır.

Dişi kuvars ise donuk bir yapıya sahiptir. Görünüşü erkek kuvars kadar güzel olmasa da çok daha fazla özelliğe sahiptir. Zihinsel, duygusal ve fiziksel bir şekilde oluşan şiddetli baş ağrılarına iyi gelir.

Pembe kuvars kristalinin yatıştırıcı etkisi vardır ve kalbi rahatlatır. Duygusal anlamda hissedilen acı ve sıkıntıların azalmasını sağlar.

Kuvars kristallerinin isimleri renklerine göre değişim gösterir ve Pembe kuvarsın diğer ismi de aşk kristalidir. Üzerinde taşıyan kişilerin öfke, kıskançlık gibi duyguları az hissettikleri bilinir. Rahatlama ve huzurun yanı sıra, kristale duyulan güvenle kalbinizi rahatlamış hissedersiniz.

Pembe Kuvars Bakımı ve Temizliği

pembe-kuvarsEğer kristalinizi çok uzun süre kullandıysanız enerjisi tükenebilir yada negatif enerji yüklemesi olabilir. Toplamış olduğu negatif enerjiyi size aktarmaya başlar. Bu negatif enerjiyi baş ağrısı, mide bulantısı şeklinde hissedersiniz. Bu durumda kristalinizi tekrar kullanmadan önce bir gece toprağa gömerek, duru suda bekleterek, akan suda tutarak, tütsüleyerek veya diğer yöntemlerle temizlemeniz gerekir. Sertlik derecesi 7 olduğu için tüm temizleme yöntemlerini kullanabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta temizleme işlemi yaparken taşınıza alkol yada kimyasal içeren bir temizleyici madde temas etmemelidir. Bu taşın kimyasal ve fiziksel yapısına zarar verebilir.

Gül Kuvars Kristalini bir ametistin yanında bırakmanız da temizlenmesini sağlar. Bunun için iki kristal alıp, birini temizlerken diğerini kullanabilirsiniz. Aynı zamanda selenit taşının da diğer kristalleri temizleme özelliği mevcuttur. Temizlediğiniz bir kristale başka insanların dokunmasına izin vermeyiniz. Hangi amaçla kullanılırsa kullanılsın, yeni satın aldığınız bir kristali kullanmadan önce mutlaka bir gece toprağa gömerek üzerindeki negatif enerjiden arındırın.Kristaller onun enerjisine alışık olmayanlarda ilk başlarda baş ağrısına sebep olabilir. Böyle bir durumda ara sıra kristalinizi çıkarın. Ancak enerjisine alıştığınız zaman sürekli olarak takabilirsiniz.

Pembe Kuvars Faydaları

 • Beden hücrelerini yeniler, bu sebeple hem hastalıkları tedavi eder, hemde bedenin direncini arttırır.
 • İç barışı ve uyumu sağlar.
 • Böbrek, akciğer, karaciğer, kalp gibi organların sistemlerini sağlıklı tutar.
 • Yaraları, anjini, astımı ve görme bozukluklarını iyileştirir.
 • Aşkı sevgiyi çeker, mevcut ilişkileri güçlendirir.
 • Depresyona iyi gelir. Kişinin kendine değer vermesini sağlar, özgüven duygusu verir.
 • Hayatı sevmenizi sağlar.
 • Geçmişten gelen olumsuzluklara takılıyorsanız bu karanlık duyguları daha olumlu düşüncelerle değiştirmenize yardımcı olabilir.
 • Çevrenizdeki negatif enerjiyi yok eder ve pozitif enerjiyi toplar,biriktirir.
 • Duygusal dengeleyicidir. Beyin fonksiyonlarını uyarır.
 • Güç ve canlılık kaybına karşı koruma sağlar.
 • Kablosuz modem, cep telefonu, telsiz gibi cihazlardan yayılan radyasyonu toplar. Diğer kuvars grubu taşları gibi EMF – Elektromanyetik Alan temizliği yapar. (Ancak bu alanda en etkili kristal kuvars, shungit ve siyah turmalindir.)
 • Zihinsel konsantrasyonu kuvvetlendirir.
 • Tene temas ettirerek kıyafet altında taşındığında, kişiyi ortamdaki negatif enerjiden korur.
 • Pozitif insanların olduğu bir ortamdaysanız taşınızı görünür şekilde takın. Böylece çevrenizdeki insanların pozitif enerjisini toplar.
 • Stresi alması ve anti stres özelliği ile bilinir. Strese karşı kullanılması tavsiye edilir.
 • Baş ağrısını hafifletici özelliği vardır.
 • Sindirim ve kan dolaşımı sistemini sağlıklı tutar, hastalanırsa iyileştirir.
 • Göz için sağlıklıdır. Kartal görüşü ve gücü verir.Pembe Kuvars Kullanımı

Pembe kuvars kristalini birden fazla kullanım şekli mevcuttur.

Takı olarak kullandığımızda, pembe kuvars enerjisi devamlı olarak vücudumuzda dolaşır. Kolye veya bileklik olarak kullanımı uygundur. Kalp çakrasına çalıştığı için boyun ve bilekte taşınması etkilidir.

Cebinizde, çantanızda taşıyarak pembe kuvars enerjisini her an yanınızda taşıyabilir, ihtiyacınız olduğunda çıkarıp kullanabilirsiniz. Sevgi enerjisine bağlanmak istediğinizde, taşınızı kalbinize tutun ve zihninize, bedeninize ve ruhunuza enerji gönderdiğini hissedin.

Bir ortamdaki, mekandaki huzuru sağlamak, sevgi enerjisi aşılamak için bir parça pembe kuvars kristali bulundurabilirsiniz. Kendini sevmek, enerjiyi hissetmek, sevgi ve huzur dolu olmak için, yatak odanız veya banyonuz gibi her gün göreceğiniz bir yere yerleştirmeniz önerilir..

Meditasyon yaparken de pembe kuvars kullanabilirsiniz. Bu aşamada niyetiniz çok önemli. Niyetiniz “Kendimi Seviyorum” olmalı. Önce kendimizi sevmeliyiz ki diğer şeyleri de sevebilelim… Meditasyon içinde kristal formda bir parça ya da tamburlanmış (yuvarlanmış) bir parça kullanabilirsiniz.

Künye

Sertlik

 7

Özgül Ağırlık

2,65

Kimyasal Formül ve Grubu

SiO2 ve Silikat / Kristal Grubu: Kuvars

Renk

Açık Pembe, beyaza dönük çok açık pembe, lilalı pembe tonlarında farklı renkleri bulunur.

Çıkarıldığı Yerler

Brezilya, Madagaskar, ABD, Rusya, Türkiye, Afganistan, İran, Kanada

Çakralar

Karın, Kalp, Alın, Taç

 

Önceki İçerikKrizokol
Sonraki İçerikTürkiye’de Çıkarılan Değerli Taşlar
2004 yılından bu yana gerek mesleki gerekse hobi olarak Doğal Taşlara ilgi duyuyor ve bu konuda yerli ve yabancı kaynakları araştırarak bilgi ediniyorum. Edindiğim değerli ve yarı değerli taşlar hakkındaki bilgi birikimini 2012 yılında yazıya dökmeye karar verdim. Basılı bir kitapta toplamaktansa online platformda olması daha faydalı olur diye düşündüm ve degerlitaslar.gen.tr websitesi kuruldu. :)

12 YORUMLAR

 1. Merhaba benim pembe kuvars ve etrafinda halka seklinde(taslar birbirine temas etmiyor) akik taşı olan bir kolyem var. Kalp rahatsızlığın ve gerginligim için faydalı olur mu? Terazi burcu bir bayanım bana uyumlu mudur ve son olarak taşları temizlemek için ne yapmalıyım bilemiyorum çünkü iki taşı birbirinden ayıramıyorum kolye oldugu için. Bilgilendirirseniz çok memnun olurum.

  • Merhaba. Pembe kuvars kalp çakrasının taşıdır diye biliyorum. Şifa niyetine isteyen kullanabilir. Ayda bir doğal toprağa bir gece gömerek veya maden suyunda 10 15 dk bekleterek veya dolunayda 1 gece bekleterek temizleyebikirsiniz taşınızı.

 2. Merhaba,benim kristalim küçük parçalara ayırılmış ve bir küçük cam şişe içerinde ve bir kolye bu yüzden satılmadan önce direkt taşa bi temas olduğunu düşünmüyorum ama cama dokunulması enerjiyi taşa aktarmış mıdır ve eğer toprağa gömersem şişesiyle birlikte gömebilir miyim ? Çünkü dediğim küçük parçalar olduğu için o haliyle toprağa gömersem tekrar çıkaramayabilirim.

  • Merhaba,
   Sanırım piyasada satılan, içerisinde minik taş parçalarının olduğu mini şişelerden bahsediyorsunuz.
   Açıkçası ben taşın etkilerinden faydalanabilmek için ten ile temas etmesi gerektiğini düşünüyorum.
   Bu sebeple başka bir enerji aktarılmadığı gibi sizede bir faydası olmayacaktır.
   Yine aynı sebepten ötürü toprağa gömerek enerjisini nötrlemenizede gerek yoktur ancak sorunuza istinaden herhangi bir taşı gömdüğünüzde toprak ile temas etmelidir ki enerjisini boşaltabilsin.

 3. İnsan ilişkilerinde özgüvenimi artırdı. Bu özelliğini bilmiyordum. Gerçekten o şekilde yazılmış. İlişkiler konusunda önce kendinizi sevmenizi sağlıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

5 + twelve =