Apatit

3

Apatit Nedir?

Göz kamaştırıcı renkleri ile Apatit, genellikle takı yapımında kullanılan bir değerli taştır. Tasarımcısına ilham veren Apatit Taşı, Mavi-Yeşil tonlar başta olmak üzere birçok renkte bulunmaktadır. Yeşil, grimsi yeşil, koyu mavi, mavi-yeşil, kahverengi, sarı, beyaz, hatta mor ve eflatun renklerde de bulunabiliyor. En fazla bulunan rengi yeşil Apatit, en nadir bulunan renk ise sarı Apatit’tir.

Apatit Taşı Özellikleri

Görünüş açısından birçok taş ile karıştırılan Apatit taşı rengi ve yapısı itibari ile en çok Beril, Kuvars Kristali, Kalsit, Ametist ve Turmalin gibi renkli şeffaf taşlar ile karıştırılır. Bununla birlikte piyasada çokta fazla sahtesi bulunur. Bu konuda da oldukça dikkatli olunması gerekir.

Kelime kökeni Yunanca olan ve anlamı “aldatıcı” olan Apatit Taşı, Fosfatlar grubuna aittir. Ayrıca Apatit üç mineral grubuna ayrılır. Bunlar; flüor- apatit, klor-apatit, hidroksil-apatit’tir. En yaygın bulunanı florür-apatittir.

Apatit taşı harika bir fosfat kaynağıdır. Bu sebeple yer altında bitkilerin fosfat ihtiyacını karşılar. Fosfat aynı zamanda insanların ve hayvanların da ihtiyaç duyduğu bir mineraldir. Kemik ve dişlerimiz kalsiyum fosfattan oluşurlar.Başlıca çıkarıldığı ülkeler ise; Brezilya, Tunus, Mısır, Macaristan, İsrail, ABD,Rusya, Almanya, Avusturya, Portekiz’dir. Apatit genellikle volkanik kayalarda bulunur. Mineral bakımından zengin olan bu taş çeşitli şekillerde bulunabilir. Kristal yapıda yada şekilsiz bir kaya parçası gibi. Şeffaf olabileceğin gibi yarı şeffaf ve opak türleri de vardır. Takı ve süs eşyası olarak kullanımının yanı sıra endüstride de kullanılmaktadır. Sertlik derecesi orta derece olduğu için dikkatle işlenmelidir.

Apatit psişik yetenekleri kuvvetlendiren, meditasyon amaçlı kullanılan taşlardan biridir. İletişim gücünü, kişinin kendini ifade etme yeteneğini ve özgüveni arttırır. Apatit taşının fiziksel etkilerinden biri açlığı bastırmasıdır. Bu sebeple bir nevi diyet taşı da diyebiliriz. Özellikle kilo vermek isteyen kişilerin üzerinde taşımaları faydalı olacaktır.

Apatit Taşı Faydaları

 • Apatit, öğrenme ve kavrama yeteneğini artırır, ilham kaynaklarını geliştirerek yaratıcılık yeteneği verir. Apatit ilham taşıdır.
 • Özgüveni arttırır, kişisel gelişime olumlu etkisi olur.
 • Çalışma şevkini artırarak, isteklerimize ulaşmamızı sağlar. Zihin açıklığı verir.
 • Koordinasyon becerisini artırır.
 • Stresin giderilmesinde yararlıdır.
 • Mantık gücünü (aklın işlevini), bedenin dayanıklılığını ve verimliliği artırır.
 • Kas yapısını güçlendirir.
 • Yüksek tansiyonu düzenler, normal seviyeye düşürür.
 • Açlık hissini bastırır.
 • Yüksek ateşin düşürülmesinde yararlıdır.
 • Apatit kemikleri iyileştirir ve yeni hücrelerin oluşumunu teşvik eder.
 • Kalsiyum emilimini destekler, kıkırdak, kemikler ve dişlere yardımcıdır.
 • Açık mavi Apatitin kekemeliği azalttığı söylenmektedir.
 • Sarı Apatit toksinler bakımından arındırıcıdır.
 • Karın boşluğundaki sinirleri harekete geçirir
 • Diğer kristaller ile kullanıldığında kristallerin etkisini arttırır.

Künye

Sertlik 5
Özgül Ağırlık 3,15 – 3,30
Kimyasal Formül ve Grubu Ca (PO), (F, Cl, OH). ve Fosfatlar
Renk Yeşil, grimsi yeşil, mavi-yeşil, kahverengi, sarı, beyaz, mavi, mor, eflatun renklerde, şeffaf, yarı şeffaf yada opak
Çıkarıldığı Yerler Brezilya, Tunus, Mısır, Macaristan, İsrail, ABD,Rusya, Almanya, Avusturya, Portekiz
Çakralar Üçüncü göz, Gırtlak

 

Önceki İçerikKorindon Grubu
Sonraki İçerikJeod Nedir?
2004 yılından bu yana gerek mesleki gerekse hobi olarak Doğal Taşlara ilgi duyuyor ve bu konuda yerli ve yabancı kaynakları araştırarak bilgi ediniyorum. Edindiğim değerli ve yarı değerli taşlar hakkındaki bilgi birikimini 2012 yılında yazıya dökmeye karar verdim. Basılı bir kitapta toplamaktansa online platformda olması daha faydalı olur diye düşündüm ve degerlitaslar.gen.tr websitesi kuruldu. :)

3 YORUMLAR

  • Merhaba Meltem Hanım,
   Ben Eminönü’ndeki doğal taş satan yerlerden alıyorum. 🙂
   Online satan biçok yer var ama alışveriş yapmadığım için güvenilirdir diye öneremem maalesef.
   Eğer İstanbul’daysanız şanslısınız bir bakın derim. Dizi fiyatları 80-100TL civarı.
   Maalesef piyasada çokça sahtesi vardır. Dikkat etmek gerek 🙁

 1. Merhabalar🙋‍♀️Ben doğal taşlara yeni merak sardım.Öğrenme aşamasındayım.Eminönündeki güvenilir olan doğal taş firmalarını paylaşabilir misiniz.Teşekkürler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

five × four =