Himalaya Tuzu ve Lambaları

0

Himalaya Tuzu Nedir?

Doğal taş olarak kabul gören Himalaya Tuzu insanlara 14.000′i aşkın farklı kullanım şekli ile doğanın mucizevi bir armağanıdır. Yaklaşık 250 milyon yıllık enerji kaynağı himalaya tuzu, madenlerinden çıkartılarak el yapımı olarak hazırlanır.

Himalaya Tuzu, Pakistan’ın kuzeybatısında yer alan Himalayaların eteklerinde bulunur. Bu bölgeyi çevreleyen deniz, iklim değişiklikleri nedeniyle milyonlarca yıl önce buharlaşıp yok olmuştur. Buharlaşan bu denizden geriye kalan saf deniz tuzu ise, üst üste kaya katmanlarının oluşmasıyla kristalleşmiş, günümüze kadar saflığını ve temizliğini kaybetmeden ulaşabilmiştir. Pakistan’ın Khewra kentindeki derin yer altı madenleri, gerçek Himalaya pembe tuzunun tek kaynağıdır. Himalaya tuzu kristal parçaları oldukça hassastır, kolayca zarar görebilir ve ufalanabilir. Bu sebeple yapılan lambalar elyapımıdır.

Negatif İyon Nedir?

Çoğumuz deniz kenarında, bir şelalenin yanında yada bir dağ başında kendimizi çok iyi hissederiz. Bunun sebebi bu ortamlarda Negatif İyonların fazla olmasıdır. Negatif iyonlar hava vitaminleridir ve havaya canlılık, tazelik katar, havadaki zararlı bakterileri azaltır.

Doğal bir negatif iyon jeneratörü olan Himalaya Tuz Lambaları, “Negatif İyon” yayarak iç mekanlardaki hava kalitesini arttırır.Himalaya Tuz Lambası Özellikleri

Himalaya tuz lambalarının rengi, hafif bir pembeden, turuncumsu bir renge kadar değişebilir. Bu renk tonu içerdiği mineral yapısının bir sonucudur. Bu tuz lambaları el yapımıdır. İşlenen tuz bloğunun ortasında hem ışık hemde ısı yayan bir ampul bulunur. Ampul olmaması halinde kendi kendine ışık yayma özelliği yoktur. Faydalı olabilmesi için ışığın belirli bir süre yanması ve tuzun ısınması gerekir.

Doğal iyonlaştırıcı özelliği ile Himalaya tuz lambaları negatif iyonlar üreterek soluduğumuz havanın kalitesini artırır. Negatif iyonlar bir nevi hava vitaminleridir.

tuz lambasıGünümüz cihazlarının (cep telefonları, bilgisayarlar, baz istasyonları, kablosuz cihazlar gibi) yaymış olduğu radyasyon, artı yüklü iyonlar yayar. Himalaya tuz lambaları havadaki artı iyonlarının  zararlı etkilerini ortadan kaldırır.

Artı iyonlar, sigara, zararlı gazlar, iletişim ağı, elektrik iletim hatları, uydu, televizyon, bilgisayar, cep telefonu, klimalar, fan, gibi daha birçok örnek verebileceğimiz teknolojik yaşamın vazgeçilmezleri tarafından üretilir. Bu üretilen artı iyonlar akciğerlerimizin derinliklerine girerek yorgunluk ve zayıflık hissi başta olmak üzere bağışıklık sistemimizi zayıflatır, konsantrasyon kaybına neden olur, endişe, migren, uykusuzluk ve psikolojik rahatsızlıklara sebep olur, astım ve benzeri birçok solunum problemine yol açar.

Negatif (Eksi) bir iyon oksijenden oluşan elektronik olarak değişmiş bir moleküldür. Negatif iyonlar rüzgar, güneş ışını, dalga, şelale ve sağanak yağış tarafından doğal olarak yaratılırlar. Deniz kıyısında yada dağ tepesinin yüksek yerlerinde fırtınadan sonraki ferah, dinlendirici hava, havada eksi iyonların aşırı yoğunlaşmasıyla oluşur. Bilim adamları eksi iyonların havadaki bileşiminin genellikle 1000/1500 cm3 arasında olması gerektiğini saptamışlardır. Eğer ortamda bir denge yoksa hiçbir varlık hayatta kalamaz. Çok sayıdaki artı iyonlar Negatif iyonlarla dengede olmalıdırlar.

Yapılan birçok bilimsel araştırmalara göre himalaya kristal tuz lambalarının Negatif iyonları %300 varan miktarlarda artırdığı gözlenmiştir. İyonlaşmış hava sayesinde havada bulunan bakteriler azaltılmakta temiz ve sağlıklı hava sağlanmaktadır.

Negatif  iyon yayarak iç mekanlardaki hava kalitesini arttırır.Doğal bir negatif iyon jenaratörü olan bu lambalar gerçek anlamda birer hava vitamin depolarıdırlar.Dünyanın birçok yerinde alerjik rahatsızlık ve astım hastalığı tedavisinde kullanılmaktadırlar. Bulunulan mekanın elektromanyetik yükünü ve radyasyon etkilerini azaltır.

Himalaya Tuz lambalarının bulunduğunuz ortamlardaki soluduğunuz havada bulunan toz, polen ( yabani ot, çim, ağaç, ve ot poleni) hayvan tüyleri, toz zerrecikleri, sigara dumanının oluşturduğu bakterileri yok ettiği belirtilmiştir.Himalaya Tuz Lambası Faydaları

  • Strese karşı faydalıdır. Fiziksel ve ruhsal yorgunluğu alır.
  • Uykusuzluk sorununa çok iyi gelir.
  • Solunum yolu rahatsızlıklarında özellikle nezle, astım gibi rahatsızlıklara karşı bünyeyi korur.
  • Migren başta olmak üzere birçok ağrıya iyi gelir.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Bedene canlılık ve zindelik kazandırır.
  • İş yerinde kullanılması konsantrasyonu ve verimliliği arttırır.
  • Ortamlara temiz hava sağlar.
  • Bilgisayar ve TV ekranlarından yayılan radyasyonu azaltır.

 

Himalaya Tuz Lambası Nasıl Çalışıyor?

Tuz, su moleküllerini kendine çeker. Büyük bir tuz parçası olan Himalaya tuz lambasının su moleküllerini kendine çektiği düşünülmektedir. Bu su molekülleri ile birlikte üzerlerindeki küf, bakteri ve alerjenler gibi hava kirleticilerini de kendine çeker. Su molekülleri tuz lambası ile temas ettiğinde ise, kirleticiler tuza hapsolur, su ise buharlaşır. Lamba tuzu ısıttığı için tuz kurur ve bu döngünün sürekli tekrar edebilir.

**Bugüne kadar, Himalaya tuz lambası üzerine odaklanan herhangi bir bilimsel çalışma olmamış fakat diğer tuz araştırmaları ve kullanan pek çok kişinin olumlu yorumu bu lambaların faydalı olduğunu gösteriyor.

Çok sayıda klinik çalışma, tuz terapisinin yararlarını bahsediyor. Hafif ve orta dereceli astım vakaları, şiddetli astım vakaları, kronik bronşit ve kistik fibroz vakaları tuz terapisine olumlu yanıt vermiştir. Ayrıca tuz terapisi KOAH hastalarının tedavisinde de kullanılıyor.

1800’lü yıllarda Sibiryada’ki tuz madenlerinde çalışan işçilerin solunum hastalıklarına neredeyse hiç yakalanmadığı fark edilmiştir.

Önceki İçerikÇubuklu Akik Taşı (Çubuklu Agat)
Sonraki İçerikCopal Nedir? Kehribar’dan Farkı ve Özellikleri
2004 yılından bu yana gerek mesleki gerekse hobi olarak Doğal Taşlara ilgi duyuyor ve bu konuda yerli ve yabancı kaynakları araştırarak bilgi ediniyorum. Edindiğim değerli ve yarı değerli taşlar hakkındaki bilgi birikimini 2012 yılında yazıya dökmeye karar verdim. Basılı bir kitapta toplamaktansa online platformda olması daha faydalı olur diye düşündüm ve degerlitaslar.gen.tr websitesi kuruldu. :)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

13 − seven =