Beril

5

Beril Taşı Nedir?

Beril Taşı, Beril grubu ailesinden değişik renklerde bulunabilen bir değerli mineraldir. İçerisinde berilyum ve alüminyum mineralleri içerir. Gösterdiği renge göre değişik isimler alan bir mineraldir. Saydam açık mavi renkli olanı akuamarin‘dir. Pembe beril morganit, altın sarısı olan ise helioder olarak anılır. Ayrıca koyu yeşil, yeşil kırmızı, renklerde de bulunabilmektedir. Krom içeren yeşil renkli olanı ise zümrüt’tür.

Beril Taşı Özellikleri

1900’lü yıllarda mücevher taşı olarak yaygın olarak kullanılmıştır. Ancak daha sonra daha önemli kullanım alanları keşfedilmiş ve o alanlarda kullanımı artmıştır. Beril uçak sanayinde, beril tuzları florasan lambalarda X ışını tüplerinde ve süs taşı olarak kullanılır.

Madenlerden çıkarılan beril miktarı yıldan yıla artış göstermiştir. Brezilya başta olmak üzere, Zimbabve, Güney Afrika, Güney Batı Afrika (Namibia) ve ABD beril üreten başlıca ülkelerdir. Türkiye’de İşercekaya Mevkii Söğütçük Köyü (Simav-Kütahya) ve Kozluca Köyü (Gördes-Manisa) yörelerinde pegmatitler içinde berile rastlanmıştır. 

Berilyum aliminyum siklosilikat olan Beril’in kimyasal formülü Be3Al2(SiO3)6 şeklindedir. Heksagonal Beril kristalleri çok küçük kristallerden metrelerce büyük kristallere kadar değişik boyutlarda olabilir.

Beril genellikle camsı parlaklıkta bulunur, sertliği 7.5-8, yoğunluğu 2.66-2.92’dir. Beril vücuda değdiğinde hemen ısınmasıyla bilinir.

Beril Taşı Faydaları

 • Şans taşıdır, kişiye şans kapılarını araladığına inanılır,
 • İshal ve kabızlık gibi rahatsızlıkları hafiflettiği,
 • Sindirim sistemini düzenler,
 • Solunum ve dolaşım sitemini güçlendirir,
 • Vücuttan toksinlerin atılmasına yardımcı olur,
 • Beril taşının sakinleştirici etkisi vardır,
 • Boğaz enfeksiyonları için faydalıdır,
 • Karaciğerde hızlı iyileşme sağlayabildiği,
 • Yanınızda taşıdığınızda hafif ferahlık hissi verebildiği,
 • Göz kapaklarına direk temas ettirildiğinde gözde bulunan sıkıntıları hafifletebildiği bilinmektedir.

Künye

Sertlik 7,5 – 8
Özgül Ağırlık 2,66 – 2,92
Kimyasal Formül ve Grubu Be3Al2(SiO3)6 ve Silikatlar, Beril Grubu
Renk Renksiz beyaz yada Yeşil. Diğer renklerine göre başka isimler alır.
Çıkarıldığı Yerler Amerika, Brezilya, Madagaskar, Güney Batı Afrika, Türkiye
Çakralar Tüm çakralar

 

Beril Grubundaki diğer taşlar için ilgili yazımızı inceleyebilirsiniz.

Önceki İçerikMoldavit (Ateşin İncisi)
Sonraki İçerikTitanyum Kuvars
2004 yılından bu yana gerek mesleki gerekse hobi olarak Doğal Taşlara ilgi duyuyor ve bu konuda yerli ve yabancı kaynakları araştırarak bilgi ediniyorum. Edindiğim değerli ve yarı değerli taşlar hakkındaki bilgi birikimini 2012 yılında yazıya dökmeye karar verdim. Basılı bir kitapta toplamaktansa online platformda olması daha faydalı olur diye düşündüm ve degerlitaslar.gen.tr websitesi kuruldu. :)

5 YORUMLAR

 1. zümrüt ve beril farkı nasıl anlaşılır acaba? ya da olan fark onemli olmayacak kadar birbirine yakın taşlar mı? renklerden amator olarak benim anlamam mumkun değil

  • Merhaba,

   Zümrüt beril grubu taşlarından biridir. Renk olarak çıplak gözle ayırmanız mümkün değildir ancak zümrüt, beril taşından daha değerli ve pahalıdır.
   Rengi daha canlı ve göz alıcıdır. İçerisinde derin çatlaklar bulunur. Zümrüt, en değerli dört taştan biridir (Diğerleri Elmas, Yakut ve Safir)

  • Merhaba,
   Değerli taşlardan etkili şekilde faydalanmak istiyorsanız takı olarak ve teninize değecek şekilde kullanmanız uygun olacaktır.
   ilginiz için teşekkür ederiz…

 2. İsmimin bu denli önemli ve değerli olduğunu bilmiyordum. Böyle eğitici yazılara erismemize olanak sağladığınız icin teşekkürlerimi sunuyorum.
  Sevgiler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

eleven + 16 =