Ametist Nedir?

Mitolojide sarhoş etmeyen anlamına gelen Ametist, enerji, mutluluk, huzur ve canlılık verir. Enerji yüklü bir taş olduğu için çoğu insan üzerinde canlandırıcı bir etki yapar. Sürekli üzerinizde taşıyabileceğiniz bir kristaldir. Yaydığı enerji her zaman size fayda sağlar ve olumsuzluklardan korur. Özellikle negatif yüklü bir ortamda bulunacağınız zamanlarda bu taşı üzerinizde bulundurmaya gayret edin. Böylece sadece pozitif enerji alacağınızdan emin olabilirsiniz.

Ametist Taşı Özellikleri

Etki bakımından en güçlü taşlardan biri olan Ametist, kuvars taşının mor renkli olan türüdür. Liladan koyu mor rengine kadar değişik renkleri vardır. Mor rengini demir madeninden alır ve  bir silisyum dioksit bileşimidir. Pembe Kuvars ile kullanılması tavsiye edilmektedir. Diğer tüm kuvars grubu taşlar ile uyumludur.

Ametist taşının tipik rengi, zengin bir menekşe rengi olan mor rengine sahiptir. Mor, leylak ve leylak rengi tonlarında olur. En değerli kuvars çeşididir. Doğal bolluk ve sonsuz çeşitlilikteki kuvars grubu onun tüm taş minerallerinde en yaygın şekilde kullanılmasını sağlamıştır. Genellikle altı taraflı kristaller şeklinde bulunur. Pek çok magmatik ve metamorfik kayaçlarda, özellikle de granit ve gnayslarda meydana gelir . Ametistin fiziksel özellikleri bir konumdan diğerine büyük ölçüde değişir.

Bir ametist diğer ametistten çok farklı olabilir. Örneğin Veracruz, Eastern Meksika’dan gelen ametistler çok soluk olma eğilimindeyken, Guerrero, Güneybatı-Orta Meksika’dan gelen örnekler çok parlak renkli olma eğilimindedir. Bir ametistin rengi çok dengesizdir ve uzun süre güneş ışığına maruz kaldığında azalır. Soluk renkli ametist taşlar, rengi arttırmak için folyo destekli kapalı bir kaba yerleştirilebilir yada toprağa gömülebilir. Taşın mor rengi aslında içindeki demir madeninden gelir. Derin zengin mor renkler en değerli türdür. Ametistler, nereden geldiklerine bakılmaksızın, “Sibirya” adı verilen en kaliteli, en koyu renkli örneklerle derecelendirilir. Orta kalitede taşlar “Uruguaylı” ve daha düşük kaliteli örnekler “Bahain” dir. Soluk taşlar “ Fransa’nın Gülü” olarak adlandırılır.Ametist Taşı Faydaları

Pozitif enerji taşı olan Ametist güçlü bir şifa taşıdır. Ametist taşının pek çok faydası vardır. Bunlardan öne çıkanları şöyledir ;

 •  Radyasyondan ve negatif enerjiden korur. Pozitif enerji verir.
 •  Gözlere iyi gelir.
 •  Negatif elektrik yükü taşıdığından dolayı; bedendeki fazla elektrik yükünü toplayarak beyin gücünü yükseltir.
 •  Kalp rahatsızlıklarına iyi gelir.
 •  Mükemmel bir kan temizleyicidir.
 •  Alerjiye iyi gelir.
 •  Öfke, kin ve korkuyu yatıştırır, stresi giderir ve pozitif enerji verir.
 •  Kullanan kişiye iyi şans getirir.
 •  Ametist son derece güçlü ve koruyucu bir taştır.
 •  Çevresindeki enerjileri sevgiye dönüştürür, ataklara karşı koruyucudur,
 •  Doğal bir sakinleştiricidir. Strese karşı korur.
 •  Meditasyon taşıdır.
 •  Ametist güçlü şifa ve arındırma özelliklerine sahip bir taştır.
 •  Antik dönemde sarhoşluğu engellemek için kullanılmıştır.
 •  Bağımlılıkları yok eder.
 •  Zihin için son derece faydalıdır. Farkındalığı arttırır.
 •  Odaklanmayı kuvvetlendirir, zihinsel dağınıklığı iyileştirir.
 •  Yeni fikirlerin kabullenilmesine ve özümsenmesine yardım eder.
 •  Ametist karar alma mekanizmasını da çalıştırır, sağduyu ve iç görü sağladığı gibi fikirleri hayata geçirme açısından da netlik sağlar.
 •  Uykusuzluğa karşı etkilidir, karabasan ve kabus gibi kötü rüyaları engeller, rüyaların net hatırlanmasını sağlar.
 •  Hafızayı geliştirir
 •  Motivasyon sağlar
 •  Üzüntü ve kederi hafifleterek kayıpları kabullenmeyi kolaylaştırır,
 •  Kutsal aşkı yüceltir, onu anlamayı sağlar
 •  Sezgileri açar, 6.hissi kuvvetlendirir. Bunun için alın (3. göz) çakrası üzerine konulmalıdır.
 •  Ametist aynı zamanda hormonların koruyucusu bir taştır. Metabolizmanın uyumunu sağlar.
 •  Bağışıklık sistemi ve organların arınmasını sağlar ve güçlendirir,
 •  Tansiyonu dengeler, baş ağrısını hafifletir,
 •  Solunum yolu rahatsızlıklarında faydalıdır,
 •  Sindirim sistemini düzenler ve güçlendirir
 •  Aurayı temizler.

**Psikolojik rahatsızlıklara iyi gelse de paranoya ve şizofreni rahatsızlıklarında kullanılması uzmanlar tarafından önerilmemektedir.

Ametist tüm burçlarla uyumlu güçlü bir taştır.Ametist Bakımı ve Temizliği

Değerli taşların temizlenmesinde en uygun yol, belirli aralıklarla kuru toprağa gömerek bir gün bekletmektir. Taşınız gözenekli yapıda ise temiz suda bekleterek de temizlenmesini sağlayabilirsiniz. Zira toprak ve su temizleyicidir. Çok fazla insanın taşlara temas etmesi olumsuz enerji birikimine neden olacağından, yeni aldığınız taşları ilk kullanımdan önce mutlaka temizlemelisiniz. Ametistinizi güneş ışınlarıyla da temizleyebilirsiniz. Güneş ışığında yada temiz suda 30 dakika bekletmeniz kristalinizi temizleyecektir…

Güneş ışığı ve ısıya maruz kalma, ametistlerin renginin bozulmasına neden olur. Bu sebeple uzun süre güneşte bırakmamalısınız. Ev temizleyicileri veya saç spreyi gibi kimyasallarla temastan kaçının. Temizlemek için, yumuşak bir diş fırçası veya bez, yumuşak bir sabun ve ılık su çözeltisi kullanarak hafifçe fırçalayın.

Çıkarıldığı Ülkeler : Yerküre üzerinde geniş bir alanda çıkarılan ametist, rengine türüne göre farklı isimler alır. çıkarılan başlıca ülkeler; Meksika, Sibirya, Uruguay, Zambiya,  Brezilya, Uruguay, Bolivya, Arjantin, Zambiya, Namibya, Afrika’dır.

Ülkemizde ise  Balıkesir – Dursunbey, Ordu-Fatsa, Yozgat-Şefaatli, Çanakkale- Lapseki, Ordu -Gölköy, Giresun Şebinkarahisar’da ametist çıkarılmaktadır.

Sertlik derecesi 7 olan Ametist taşı, çoğunlukla takı ve süs eşyası olarak kullanılmaktadır. Takı olarak kullanıldığında tene temas etmesi gereklidir. Ev ve iş yeri gibi ortamlarda süs eşyası olarak kullanılması halinde ise işlem görmemiş parça kristal yada jeod halinde kullanımı daha uygundur. Bu sayede ortamdaki negatif enerjiyi toplar ve pozitif enerji yayar. Uykusuzluk için kullanılacaksa yastık altına koyabilirsiniz.

Ametist Taşının Tarihi ve Geçmişte Kullanımı

Ametist Taşının Tarihi

Hemen hemen tüm burçlarla uyumlu olan Ametist taşı özellikle Balık burcu ve Şubat ayında doğanların taşıdır. Ayrıca geçmişten günümüze bir gelenek haline gelmiş, 6. evlilik yıl dönümlerinde de Ametist taşı hediye edilmiştir. Sonsuz enerjisi ile herkese şifa dağıtır. Kullanımı antik dönemlere uzanan Ametist taşının geçmişine şöyle bir göz atalım…

Ametist, yüzyıllardır kullanılan değerli bir mücevher taşı olmuştur.
Ametist, eski Mısır’dan İngiliz kraliyet mücevherlerine kadar tüm dünyadaki kraliyet koleksiyonlarında bulunur. Eski uygarlıklar bu taşı, bugün safir ve yakut dahil olmak üzere daha değerli ve daha çok bilinen birçok taştan daha çok sever ve kıymet verirlerdi. Bir zamanlar, gerçek ametist, elmas ile eşit olarak değerlendiriliyordu. Sonra Güney Amerika ve başka yerlerdeki büyük buluntular onu daha da bol hale getirdi. Nadirliği azaldıkça fiyatı da azaldı.

Hristiyanlıkta Ametist

Ametistin dini çağrışımları da vardır. Ametist her zaman Hristiyanlık içinde önemli bir yere sahip olmuştur. Hristiyan kiliselerinde kendine oldukça fazla yer bulmuştur. Mesih’i sembolize etmek için mor rengi kullanmışlardır. Ametist için İncil’de de bazı referanslar varmış. Aynı zamanda ametist taşı yüksek rahip Aaron’un kalkanındaki on iki değerli taştan biriymiş. Kutsal Şehir’in onikinci temeli ametistten inşa edilmiştir. Ortaçağ boyunca Ametist dindarlık ve bekarlık için ithaf edilmiş ve bu nedenle Katolik Kilisesi din adamları tarafından giyilmiş ve haçları süslemek için kullanılmış.

Yunan Mitolojisinde Ametist

Ametist Yunan mitolojisinde de adından çokça bahsettirir. Rivayete göre Ametist, kırmızı şarapla sarhoş olduktan sonra Yunan tanrısı Dionysos’un gazabının hedefi haline gelen genç bir bakireyi temsil eder. Ametist, yardım için Tanrıça Diana’ya bağırdığında, kızı derhal beyaz, parıldayan bir taşa (kuvars) dönüştürür. Dionysos olanları fark ettiğinde ve yaptıkları için pişmanlık duyduğunda, gözyaşları kırmızı şarap kadehi içerisine damlar. Kadeh devrilir ve kırmızı şarap beyaz taşa dökülür. Şimdi Ametist olarak bilinen mor kuvars haline gelene kadar taş şarabı içine çeker.

Ametist ismi, eski bir Yunanca kelime olan amethustos’tan gelmektedir ve ayık anlamına gelmektedir. Bir ametistin, taşıyıcının aşırı sarhoş olmasını önleyebileceği ve ayrıca sade ve ciddi bir zihin aşıladığı söylenir. Eğer bir kişi tamamen ametistten yapılmış bir bardak veya kadehten içerse, hiç sarhoş olmayacağına inanılıyordu. Az öncede bahsettiğimiz gibi Yunan mitolojisinde ametist, şarap ve isyan tanrısı Dionysos’un gözyaşlarıyla mor renkte boyanmış kaya kristalidir.

Eski Mısır’da Ametist

Eski Mısırlılar ise taşı keçi burçlarının temsilcisi olarak kullanmışlardır. Keçi, üzüm ve üzüm bağlarının düşmanı ve bu nedenle de şarabın panzehiri olarak kabul görürdü. Ametist taşının antik Mısır’da Nefertiti tarafından kullanıldığı söylenir.

Rönesans Döneminde Ametist

Rönesans döneminde Ametist, alçakgönüllülük ve mütevazilik taşıydı. Asırlar boyunca güçlü ve zengin hükümdarlar Ametist’i hükümdarlık hakkı sembolü olarak kullandılar ve hatta bazı Ametistler İngiliz Kraliyet Mücevherlerini süsledi. Söylentiye göre Ametist, Rusya Büyük Kraliçesi Catherine’nin de kişisel favorisiydi.

Greko-Romen dönemlerinde, bronz ametist halkaları kötülüğe karşı takılar olarak giyilirdi ve ametistten oyulmuş büyülü kaplardan içen herkesin üzüntü ve kötülüklerini kovduğuna inanılırdı.

Kısacası tarih boyunca ametist taşı, kehanete ve vizyonlara destek verdiğine, sahiplerine zenginlik ve güç getirdiğine inanılan bir taş olmuştur. Her zaman insan kültürlerini yöneten sivil ve dini sınıflarla ilişkilendirilmiştir.

Ametist tarih boyunca birçok yerde ve medeniyette kullanılmış bir taş. Ametistin hep olumlu özelliklere sahip olduğu kabul görmüştür. Taşın, kötü düşünceleri kontrol ettiği, zekayı hızlandırdığı, işinde zeki ve yetenekli bir kişi yaptığı, askerleri savaş yaralarından koruduğu, savaşçıya zafer kazanmasında yardım ettiği, avcıya avını aramada yardımcı olduğu, kullanıcıyı bulaşıcı hastalıklardan koruduğu ve iblisleri kovduğuna inanılmıştır.

Ametist, insan türünün en yüksek, en saf özlemlerini ortaya çıkaran bir mücevher olarak bilinirdi. Mücevher, tutkunun öfkesine ve kullanıcısının şiddetli veya temel niteliğine karşı korunurdu. Ametist sakinlik, huzur, cesaret ve tefekkür verir.

Feng Shui Felsefesinde Ametist

Çin’in Feng Shui felsefesinde, ametist taşının maddi ve manevi zenginlik veren bir taş olduğundan bahsedilmiştir. Ametist mutluluğa ulaşmak için gereken manevi anlayışı aşılar. İlahi özün girdiği başın tepesindeki taç çakrasıyla ilişkilidir. Başın üzerine konduğunda tepe ve üçüncü göz çakralarını açar.

 Künye

Sertlik 7
Özgül Ağırlık 2,65
Kimyasal Formül ve Grubu SiO² + Al, Ca, Fe, Mg, Li, Na ve Oxides
Renk Mor ve tonları, saydam, yarı opak
Çıkarıldığı Yerler Meksika, Sibirya, Uruguay, Zambiya,  Brezilya, Uruguay, Bolivya, Arjantin, Zambiya, Namibya, Afrika, Türkiye
Çakralar Alın ve Taç

 

Önceki İçerikSelenit (Çöl Gülü)
Sonraki İçerikAkuamarin (Aquamarine)
2004 yılından bu yana gerek mesleki gerekse hobi olarak Doğal Taşlara ilgi duyuyor ve bu konuda yerli ve yabancı kaynakları araştırarak bilgi ediniyorum. Edindiğim değerli ve yarı değerli taşlar hakkındaki bilgi birikimini 2012 yılında yazıya dökmeye karar verdim. Basılı bir kitapta toplamaktansa online platformda olması daha faydalı olur diye düşündüm ve degerlitaslar.gen.tr websitesi kuruldu. :)

18 YORUMLAR

  • Merhaba Zeki bey,
   Ametist, Türkiye’de bir çok bölgede çıkarılmaktadır. Balıkesir-Dursunbey, Ordu-Fatsa, Yozgat-Şefaatli, Çanakkale- Lapseki, Ordu -Gölköy, Giresun Şebinkarahisar bölgelerinde bulunmaktadır. Ancak sadece Dursunbey’de ametist maden ocağı mevcuttur.

   İlginiz için teşekkür ederiz.

 1. Merhabalar ben ametist taşı aldım kızıma ilk kullanımında uyku yaptı ikinci kullanımda kendisine iyi hissetmediğini motivasyonum düştüğünü belirti üniversite sınavlarına hazırlanıyor bu yıl kendisine iyi gelir diye düşünmüştüm devam etsin mi takmaya yoksa bırakalım mı terazi burcunda acaba burcundan dolayimi oldu yardımcı olursanız sevinirim teşekkür ederim

  • Merhaba,
   Kristaller ilk kullanımda baş ağrısı, yorgunluk gibi yan etkilerde bulunabiliyor. Kullanılmaya devam edildiğinde bu etkiler geçecektir. Birde yeni bir kristal aldığınızda taşınızın enerjisini temizlemelisiniz. Siz satın almadan önce mutlaka o taşa başkalarıda dokunmuştur ve buda enerji kirliliğine sebep olur. Enerjisini nötrlemelisiniz.
   Sınavda başarılar dilerim 🙂

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here