Aventurin (Yıldız Taşı)

14

Aventurin – Yıldız Taşı Nedir?

Aventurin diğer adı ile Yıldız Taşı mavi, turuncu ve yeşil renklerde bulunabilen kuvars grubuna ait bir taştır. Genel olarak yeşil tonlarında bulunur ve bu nedenle aventurin denildiğinde akla ilk olarak yeşil aventurin gelir. Bünyesinde zerrecikler halinde pırıltılar bulunur. Duygusal bakımdan dengeleyici ve depresyona karşı etkili olduğuna inanılan bir taştır. Kendinizi mutlu hissetmek için kullanabileceğiniz bir taştır. Metalik parıltılar saçan ve tanecikli bir yapıya sahiptir.

Aventurin – Yıldız Taşı Özellikleri

aventurin Aventurin şans taşıdır…

Aventurin taşına aynı zamanda Yıldız Taşı da denmektedir. Kumtaşı da pırıltılı olması sebebi ile Yıldız olarak bilinir ancak ikisi farklı taşlardır.  Aventurin kalbin yakınına yerleştirildiğinde, negatif enerjiden korur. Bu taşın Yeşim taşı ve Pembe Kuvars arasında bir yumuşaklığı vardır. Bu pürüzsüz taşı göğsünüzün üzerinde doğrudan cildinize temas ettirmek en iyi yoldur. Bu taş sınırsız imkanlar taşıdır, size geniş ufuklar açar. Kendinizi sınırlanmış, engellenmiş, dar düşünce kalıpları ya da modası geçmiş davranışlar içine sıkışmış hissettiğinizde bu taşı kullanabilirsiniz. Aventurin Yengeç burcu sembol taşı’dır.

Aventurin Taşı Bakımı ve Temizliği

Aventurin taşının temizliği diğer kuvars taşlarının temizliği gibidir. Kuvars grubu taşların temizlenmesinde en uygun yol, belirli aralıklarla kuru toprağa gömerek bir gün bekletmektir. Taşınız gözenekli yapıda ise temiz suda bekleterek de temizlenmesini sağlayabilirsiniz. Toprak ve su temizleyicidir. Çok fazla insanın taşlara temas etmesi olumsuz enerji birikimine neden olacağından, yeni aldığınız taşları ilk kullanımdan önce mutlaka temizlemelisiniz. Taşınızı güneş ışınlarıyla da temizleyebilirsiniz. Güneş ışığında 30 dakika bekletmeniz taşınızı temizleyecektir…Aventurin Taşı Faydaları

 • Fiziksel gücü ve canlılığı arttırır.
 • Elektromanyetik kirliliği etkisizleştirir.
 • Strese karşı etkilidir, azaltır. Pozitif Enerji verir.
 • Psikolojik rahatsızlıklara iyi gelir.
 • Özellikle kalp sağlığı için olumlu etkileri olan bir taştır.
 • Duygusal bakımdan dengeleyicidir ve depresyona karşı etkilidir.
 • Kendinizi mutlu hissetmek için kullanabileceğiniz bir taştır.
 • Şans taşı olarak kabul edilir.
 • Şans ile birlikte bolluk ve bereket getirdiğine inanılır.
 • Hafızayı kuvvetlendirir.
 • Kekemeliğe iyi gelir.
 • Gözleri dinlendirir.
 • Tansiyonu dengeler.
 • Sizin, fazla hassaslaşmadan yumuşak ve açık yürekli olmanızı sağlar.
 • Kalbini kapattıktan sonra yeniden açmaya hazırlanan kimseler için yatıştırıcı bir etki yapar.
 • Bu pürüzsüz taşı göğsünüzün üzerine, doğrudan cildinize temas ettirmek ondan faydalanmanın en iyi yoludur.

Turuncu Aventurin ve Güneş Taşı

**Bazı kaynaklarda Turuncu Aventurin konusunda yanlış anlaşılmalara neden olabilecek şu şekilde bir bilgi verilmekte; iki çeşit (turuncu) aventurin olduğu ve birisinin kuvars grubuna ait olup turuncu aventurin olarak bilindiği, diğerinin ise feldspar olup güneş taşı (Sun stone) olarak bilindiği ve bu ikisinin karıştırılabileceği söyleniyor.

Feldspar olan güneştaşı aventurinden ayrı bir taştır ve aventurin ile aynı grupta değildir. Aventurin bir kuvarstır ve rengine bağlı olmaksızın tüm renkleri için kimyasal formulü SiO2’dir. Güneştaşı ise hem fiziksel görünüş hem de kimyasal formulü bakımından farklıdır: (Na,Ca)(Si,Al)4O8. Dolayısıyla karıştırılmasına imkan yoktur. Sadece taşları yeni tanımakta olan birisi bu taşları birbirine karıştırabilir.

Künye

Sertlik

7

Özgül Ağırlık

2,65

Kimyasal Formül ve Grubu

SiO2 ve Silikat – Kuvars Grubu

Renk

Yeşil, Turuncu, Mavi

Çıkarıldığı Yerler

Hindistan, Brezilya ve Rusya.

Çakralar

Güneş sinirağı, Kalp, Alın

aventurin-tasi

Önceki İçerikAkuamarin (Aquamarine)
Sonraki İçerikRodonit (Rhodonite)
2004 yılından bu yana gerek mesleki gerekse hobi olarak Doğal Taşlara ilgi duyuyor ve bu konuda yerli ve yabancı kaynakları araştırarak bilgi ediniyorum. Edindiğim değerli ve yarı değerli taşlar hakkındaki bilgi birikimini 2012 yılında yazıya dökmeye karar verdim. Basılı bir kitapta toplamaktansa online platformda olması daha faydalı olur diye düşündüm ve degerlitaslar.gen.tr websitesi kuruldu. :)

14 YORUMLAR

  • Merhaba,
   Taş kullanımı sadece burcu olan kişilere özel değildir. Taşın faydalarından yararlanmak isteyen herkes kullanabilir.
   ilginiz için teşekkür ederiz…

 1. Merhaba,
  Ben bu taşı burcumun taşı olduğu için kolye ucu olarak kullanıyorum, burcumun olumsuz özelliklerini nötrlemesi için. Ama yükselen burcum yay olduğu için sodalit ile birlikte kullanıyorum. Acaba bir sakıncası olur mu? Taşların ekileri zayıflar mı? Şimdiden teşekkürler.

 2. Merhabalar bende bu taş bileklik halinde var yukarıda kalbinize yakın tutmanız daha iyi olacak tarzında bir konudan söz etmişsiniz.
  Bileğimde dursa yine etkisini gösterebilir mi?

  • Merhaba, aventurin ve yeşil renkli taşlar kalp çakrasını düzenler ve çalıştırır. Bu sebeple böyle öneriyoruz ancak tabiki bileğinizde de faydasını görürsünüz.

 3. Üstad merhaba;
  Değerli taşlar kitabında (judy hall) yaklaşık 200 tane taş var bu taşlar içinde AVENTURİN taşı yok.
  İNCİ,SEDEF,MERCAN DA YOK.(HAYVAN OLDUĞU İÇİNMİ BİLEMİYORUM)
  Sayfa hoşuma gitti fazla bilgi yormaz ama yukardaki konular hakkında bilgi verirseniz sevinirim..
  Sayfanın devamlı takipcisi olucam yaptığım iş bu…

  • Merhaba. Taş etki bakımdan aynıdır ancak boyutu şöyle ayarlamalısınız. Örneğin kişisel kullandığınız taşınız boyut olarak küçük olabilir ancak bir odanın enerjisini etkilemek istiyorsanız görece daha büyük boyutlarda bir kristal kullanabilirsiniz.

  • Merhaba,
   Aventurin taşınızı kuru toprağa 1 gece gömerek, 1 gece dolunay ışığında bekleterek ya da güneş ışığında 1-2 saat bekleterek hem temizleyebilir hem de enerjisini nörtleyerek şarj edebilirsiniz.
   Sevgiler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

three × one =