Güneş Taşı (Sunstone)

0

Güneş Taşı – Sunstone Nedir?

Kuvars grubu taşlarından Güneş taşı diğer adı ile Sunstone kullanımı çok eski çağlara kadar uzanır. Viking dönemine ait antik kalıntılarda güneş taşına rastlanmıştır. Kuvars grubunub daha çok opak halde bulunan turuncu – kahverengi ateş gibi rengi olan bir taştır. Yaşama sevincini sembolize eder.

Güneş Taşı Özellikleri

Güneş Taşı; parlak turuncu, ateş rengi, portakal rengi, kahverengi, kırmızı, yeşil, gri, sarı renklerde magmatik ve pegmatitik kayaçlar ile birlikte bulunur. Saydam ve yarı saydam bulunabilen bir taştır. Bazılarında metalik ışıltılar bulunur, bunun sebebi ise içerisindeki bakır, hematit ve goetit’tir. Triklinik kristal sistemine sahiptir. Görünüm itibari ile feldspat mineraline benzese de yapı itibari ile farklıdır.Güneş Taşı (Sunstone), Yaşama Gücünü sembolize eder. Aynı zamanda özgürlük taşıdır. Enerji ve sağlık verir. Aytaşı ile birlikte kullanılırsa enerjileri dengelenir ve etkileri artar. Bir nevi Güneş taşı ‘Yang’, Aytaşı ‘Yin’ dir. Güneş Taşı, yaşama sevincini yükseltir, sezgileri güçlendirir, iyi huyları ortaya çıkarır. Ruhsal anlamda kişinin beslenmesini sağlar. Başta kök ve kalp çakrası olmak üzere tüm çakralar üzerinde etkilidir. Çakraları temizler. Sunstone tüm burçlar tarafından rahatlıkla kullanılabilir.

Antik dönemlerde şans getiren bir taş olduğuna, enerjisini güneşten aldığına, iyi ve güzel enerji verdiğine, iyiliği çağırdığına inanılmıştır.

İnsanlarla iletişimde zorluk çeken, özellikle “hayır” demekte zorlanan, sürekli başkaları için fedakarlıklar yapan kişiler için oldukça etkili bir taştır. Güneştaşı başka insanların temaslarını tatlılıkla geri çeviren bir taştır.

Küçük bir not: Taşınızı teninize değecek şekilde kullanın ve bu doğal taş güneşte kullanıldığında daha fazla yararlıdır. 😉

Taşınızın temizliği ve bakımı için su yada toprak ile temizleme yöntemlerinden faydalanabilirsiniz. Sertlik derecesi 7 civarı olduğu için sorun olmayacaktır.

Güneş Taşı (Sunstone) Faydaları

 • Liderlik taşıdır, enerjisi ile kişinin içerisindeki liderlik duygusunu ortaya çıkarır.
 • Kişiyi motive eder,
 • Bağımsız ve canlı olmanızı sağlar,
 • Tüm organların uyumunu sağlar,
 • Mide rahatsızlıklarında özellikle ülser ve ağrılı sorunlarda faydalıdır,
 • Takıntıları kaldırır, başarısızlık korkusunun üstesinden gelir, özgüveni güçlendirir,
 • Kötümserliği yok eder,
 • Cinsel güç ve duyarlılığı arttırır,
 • Rüyalarda netlik sağlar, uykusuzluğa iyi gelir, kötü rüya ve kabusları önler,
 • Genel olarak ağrılara iyi gelir,
 • Sindirim sistemi için faydalıdır (özellikle mide),
 • Omurga problemlerinde iyileşmeye yardımcıdır,
 • Boğaz ile ilgili kronik sorunlarda iyileştiricidir,
 • Aşırı kilo alımlarında engelleyicidir.Künye

Sertlik

6-7

Özgül Ağırlık

2,64-2,66

Kimyasal Formül ve Grubu

(Na(AlSi3O8)Ca(Al2Si2O8)) ve Silikat

Renk

Turuncu, kahverengi, kırmızı, yeşil, gri, sarı

Çıkarıldığı Yerler

Kanada, Hindistan, Norveç, Çin, ABD, Rusya

Çakralar

Kök, Kalp ve Tüm Çakralar

 

 

Önceki İçerikSitrin (Citrine)
Sonraki İçerikKrizokol
2004 yılından bu yana gerek mesleki gerekse hobi olarak Doğal Taşlara ilgi duyuyor ve bu konuda yerli ve yabancı kaynakları araştırarak bilgi ediniyorum. Edindiğim değerli ve yarı değerli taşlar hakkındaki bilgi birikimini 2012 yılında yazıya dökmeye karar verdim. Basılı bir kitapta toplamaktansa online platformda olması daha faydalı olur diye düşündüm ve degerlitaslar.gen.tr websitesi kuruldu. :)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

five × 2 =